
Naujausios
Drožyba – ir pramoga, ir uždarbis
Trečiadienio vidurdienį vyko plenero atidarymo šventė, kurios metu skambėjo "Aušros" muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos sveikinimo žodis, Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblio "Vieversėlis" dainos, sušoktas "Meškų šokis" – kad darbai gerai sektųsi.
Drožėjai įsikūrė dirbtuvėse ir ėmėsi darbo. Tarp dešimties meistrų – ir šiaulietis kalvis Albertas Martinaitis. Plenero metu jis drožinės personažus Užgavėnių lėlių teatrui.
"Šis teatras gali būti naudingas ir reikalingas mokyklose. Turėdami tokį teatrą, mokytojai su vaikais gali net pauždarbiauti prieš Užgavėnes. O svarbiausia, kad vaikai pamatys realų ir teisingą Užgavėnių vaizdą, nes dabar jos baigia pavirsti į blynų valgymo šventę", – pasakojo A. Martinaitis.
Kitame namelyje įsikūrę meistrai iš Žemaitijos. Vyrai juokauja, kad abu iš "parubežio". Vytautas Jaugėla – iš Plungės rajono pakraščio, Gintališkės, netoli Kretingos rajono, o Augustinas Zaleckis – iš Kretingos rajono, Imbarės kaimo, netoli Plungės rajono.
Ar jau sugalvoję, ką gamins plenero metu?
"Čia galvot nereikia, juo baisesnė – juo gražesnė bus", – juokauja V. Jaugėla, rankose laikydamas pradėtą skaptuoti kaukę.
Vyrai sako, kad drožinėjimas – didžiausias jų pomėgis. "Jei neturėčiau tokio užsiėmimo, reiktų išsikraustyti iš proto", – sako Vytautas. "Ypač žiemos vakarais", – priduria Augustinas.
A. Zaleckis pasakoja, kad drožinėti pamėgo paauglystėje. Meninė gyslelė – iš mamos, kuri ir dabar, būdama jau per 80 metų, vis dar piešia.
Netoliese, kitose dirbtuvėse, savo drožtas kaukes ir nuotraukų albumus dėliojasi iš Kretingos atvykęs Raimundas Puškorius. Paklaustas, ar seniai drožinėja, Raimundas žemaitiškai sako: "Žiauriai seniai, tėtis buvo drožėjas, tai pirmą kaukelę padirbau, musėt, antroj klasėj. Buvo bepigu: įrankiai, medis – po nosim, mokytojas – šalia."
R. Puškoriaus tėtis – garsus tautodailininkas, skulptorius Anicetas Puškorius.
Užgavėnių kaukių R. Puškorius sako išdrožęs be skaičiaus. Drožia tradicinius personažus: Lašininį, Kanapinį, žydelį, šundaktarį, ožką, gervę. Ir ne tik drožia, bet savo kaukėmis ir pats pasipuošia per Užgavėnes.
Raimundas varto albumą su Užgavėnių karnavalo Prancūzijoje nuotraukomis. Jose – R. Puškorius su bičiuliais ir savo drožtomis kaukėmis.
"Įspūdingas buvo karnavalas, mus pirmus eisenoje pastatė", – pasakoja Raimundas.
Lauke ant suoliuko įsitaisęs drožinėja meistras iš Mažeikių Antanas Viskantas. Šalia – keletas meistro kaukių, išraiškingų, nugludintų, pilkšvos spalvos. Meistras sako, kad drožiant kaukes jų išraiškos gimsta savaime, pagal nuotaiką.
A. Viskantas su pertraukomis drožinėja nuo vaikystės, nes ir jo tėtis, ir senelis buvo medžio meistrai.
Antanas drožinėja ne tik kaukes. Jam ypač artima religinė tematika – šventųjų skulptūros, kryžiai.
Visas plenero metu pagamintas kaukes drožėjai žada palikti Šiauliuose, muziejuje. Meistrai tikisi, kad plenero metu sulauks būrio besidominčiųjų drožyba, galbūt ką nors pavyks ir įtraukti į šią nors ir nelengvą, bet labai įdomią veiklą.
Dirbtuvės – visiems
Keturias plenero dienas nuo vidurdienio iki vakaro Žaliūkių malūnininko sodyboje veiks kūrybinės dirbtuvės visuomenei. Kiekvienas meistras pasidalins savo patirtimi, o lankytojai galės pasirinkti, pas kurį profesionalą norėtų mokytis. Įdomių veiklų ras visi.
Šiandien 19 valandą etnologas doc. dr. Arūnas Vaicekauskas iš Vytauto Didžiojo universiteto kalbės apie Užgavėnių kaukių tradicijas ir individualią raišką, o penktadienio vakarą 19 valandą troboje skambės muzika – žemaitiškų dainų programą lankytojams dovanos bardas Povilas Girdenis.
Plenero metu malūnininko troboje veiks "Aušros" muziejaus Užgavėnių kaukių paroda. Paskutinę plenero dieną, šeštadienį, lankytojamas savo drožtas ličynas pristatys Algerdas Česnauskas iš Mažeikių, o meistras A. Martinaitis papasakos apie Užgavėnių lėlių teatro kūrimo subtilybes. Taip pat bus galima pamatyti visas per keturias plenero dienas drožėjų sukurtas ličynas ir pasilinksminti žemaitiškoje vakaruškoje.
Čia galvot nereikia, juo baisesnė – juo gražesnė bus.