
Naujausios
Vaikų regėjimas – tėvų rūpestis
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro tyrimų duomenimis, beveik 19 procentų vaikų iki 17 metų turi regėjimo sutrikimų. Daugiausia jų nustatyta tarp 7–14 metų vaikų – 22,6 procento.
Nuolatinis rūpinimasis savo akimis – pirmas žingsnis, galintis padėti išvengti įprastų regėjimo problemų, jo susilpnėjimo ir netekimo. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė medicinos daktarė Dalia KRIVAITIENĖ pataria tėveliams – į ką reikėtų atkreipti dėmesį:
– Kaip dažnai reikia tikrinti vaikų regėjimą?
– Paprastai pirmą kartą regėjimą gydytojas oftalmologas tikrina iki 1 metukų kūdikiui. Tačiau jei tėveliams kyla įtarimų, kad kūdikio akims kažkas negerai, reikėtų nedelsti. Jei nėra jokių įtarimų, antrąkart regėjimas tikrinamas vaikui sulaukus 3 metukų, trečiąkart – 6 metų.
Vaikui ruošiantis lankyti mokyklą, regėjimo aštrumą tikrina šeimos gydytojas kartą per metus. Tačiau jei nustatyta kokia nors akių liga, jos gali būti tikrinamos ir du kartus per metus, net kas trys mėnesius, jei to reikia.
– Kokie vaikų įpročiai siejami su galimomis akių problemomis?
– Tėveliams reikėtų atkreipti dėmesį, ar vaikas neprieina pernelyg arti televizoriaus. Dėl regėjimo patikrinimo reikėtų kreiptis į gydytoją, jei vaikas žiūri į objektą šonu. Kad yra regėjimo patologija, galima spręsti ir iš vaiko nuotraukų. Pavyzdžiui, jei nuotraukose, kurios darytos fotoaparatu su fotoblykste, nematyti raudonų akių ar viena akis – raudona, o kita – ne.
Reikia nuolat stebėti, ar nėra vienokių ar kitokių požymių, rodančių silpną vaiko regėjimą. Juos pastebėjus delsti negalima. Gydytojas, patikrinęs vaiko regėjimą ir pradėjęs laiku gydyti, gali ne tik sustabdyti jo silpnėjimą, bet dažnai ir visiškai atkurti.
– Kokio amžiaus vaikams galima nešioti kontaktinius lęšius?
– Maždaug apie dešimtuosius metus vaikai dėl estetinių sumetimų ar noro sportuoti nevaržomai nori akinius pakeisti į lęšius. Ar gali vaikas nešioti kontaktinius lęšius, labai priklauso nuo to, ar jis sugeba tinkamai pats juos įsidėti ir išsiimti. Taip pat labai svarbu higieniniai įpročiai.
Regėjimą koreguojančius kontaktinius lęšius vaikai sugeba patys įsidėti ir išsiimti nuo 12–13 metų. Amžiaus apribojimų nėra. Svarbu vaiko motyvacija ir organizmo toleravimas. Dabar jau galima įsigyti labai kokybiškų, orui laidžių kontaktinių lęšių.
– O ką rekomenduotumėte vaikams – akinius ar kontaktinius lęšius?
– Bet kokio amžiaus vaikai, netgi kūdikiai, gali nešioti akinius arba kontaktinius lęšius. Tėveliams, kurių vaikai nešioja akinius, noriu patarti, kad leistų vaikams patiems išsirinkti akinių rėmelius.
Vaikams iki 2 metų geriau parinkti akinių rėmelius iš lengvo ir lankstaus plastiko. Jie lengvai prisitaiko prie veido, nesideformuoja, nelūžta, nevaržo vaiko.
Aktyviems vaikams nepamesti akinių padeda prie jų pritvirtinta elastinga juostelė. Polikarbonato (plastikiniai) lęšiai rekomenduojami visiems vaikams, ypač sportuojantiems.
Vaikams, kurie turi didelę toliaregystę ar trumparegystę, rekomenduotini aukšto indekso (išploninti) akinių lęšiai, nes jie plokštesni ir lengvesni, mažiau iškraipo vaizdą lęšių kraštuose ir atrodo estetiškiau.
Naujagimiams, kurie gimsta sirgdami katarakta, jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis atliekama operacija. Jos metu pašalinamas drumstas lęšiukas. Po operacijos tokie vaikai nešioja kontaktinius lęšius.
Parengė Marina VISOCKIENĖ
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro nuotr.
PATARIMAS: Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė medicinos daktarė Dalia Krivaitienė neabejoja: „Kas tinka konkrečiam vaikui – akiniai ar kontaktiniai lęšiai, geriausiai gali patarti akių gydytojas.“