
Naujausios
Rudeninis sodininkų triūsas
Saulėtą pavakarę užsukę į vieną Šiaulių sodų bendriją išvydome gausų besidarbuojančiųjų būrį. Sodininkai ne tik triūsė, bet ir patarė, ką sode būtina atlikti iki žiemos.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Garstyčios tręšia ir dezinfekuoja
Ponia Regina ima moliūgų ir cukinijų derlių. Sodininkei net prireikė karučio, kad įspūdingo dydžio daržoves parvežtų iš daržo į namą.
„Čia dar nieko. O šito milžino nei pakeliu, nei apglėbiu“, – sako moteris, rodydama į namelyje jau padėtą didžiausią šių metų moliūgą.
Anksti nukasusi bulvių derlių, senjorė po truputį rauna burokėlius ir morkas. Jų vietoje sės garstyčias. Tai jau padarė svogūnų lysvėse.
„Vietoje svogūnų garstyčios jau ir sudygti spėjo, jas perkasiau. Bus gera trąša ir dezinfekcija žemei“, – aiškina sodininkė.
Šiltnamį moteris garstyčiomis apsodina, o šioms sudygus perkasa kas antrus metus. Lauko lysvėse šiuos darbus atlieka kiekvieną rudenį.
Genės, sodins, raus ir dengs
Drėgną vasarą ponios Reginos sodo vaismedžiai užaugino daug atžalų. Jų genėjimas – dar vienas svarbus darbas.
„Po poros savaičių sodinsiu česnakus. Jurginus ir kardelius iškasiu, ir žiemai jų šaknis padėsiu sausai rūsyje“, – tolimesnius darbus vardija sodininkė.
Rožes žiemai ji dengs ne įprastais eglišakiais, o senais baltiniais. Nuo drėgmės apriš plėvele. Jau keletą metų taip dengė: gėlės puikiai peržiemojo.
Nupjautą obelį užkasė
Ponios Reginos kaimynystėje plušantys sutuoktiniai Alfonsas ir Vitalija Statkai prieš dieną iškasė, supjaustė ir sukapojo 30 metų obelį.
„Tai buvo didžiausias šio rudens darbas“, – laimingas šypsosi šeimininkas, gilioje duobėje darže užkasdamas smulkesnes obels šakeles. Anot pašnekovo, jos, kaip ir žolės, pūdamos tampa geriausia sodo trąša.
Pavasarį naujos obelaitės sutuoktiniai sodinti neskubės, nes bent 2–3 metus nerekomenduojama sodinti vaismedžio į tą pačią vietą.
Šiltnamį purkš česnakų nuoviru
Bulves senjorai jau nusikasė. Šiemet džiaugiasi itin geru jų derliumi.
„Bulves sodinome po velėna – sklype, kuris apie 10 metų buvo nenaudojamas, vien žolėmis apaugęs“, – paslaptį atskleidžia sodininkas.
Jo žmona laisto tik pasodintas braškes.
„Dabar tai daryti tinkamas metas, – tikina ponia Vitalija. – Svarbiausia sodinukus sodinti ne į tą pačią vietą, kur anksčiau šios uogos augo.“
Vasarinių gėlių moteris rauti neskuba. Laukia, kol jas nukąs šalna.
Kol šiltnamyje rausta vienas kitas pomidoras, nerauna. Kai šiltnamis ištuštės, žemę ir vidines sienas išpurkš česnakų nuoviru. Kibirui nuoviro reikia 200 gramų česnakų.
„Nuoviras padeda apsisaugoti nuo įvairių muselių. Gal ir voratinklių sumažės“, – tikisi moteris.
Greta šiltnamio, ant pakloto audinio, džiūsta įspūdingo dydžio šių metų derliaus morkos. Jas rūpestinga šeimininkė žada smulkiai tarkuoti ir šaldyti. Tiks ir sriuboms, ir troškiniams.
Vaismedžius genės vėliau
Juozas Budris saulėtą dieną geni ir ramsto juodųjų serbentų krūmus. Jo auginami serbentai – vienkamieniai.
„Žymiai patogesnis už įprastus krūmus, – sako sodininkas. – Geniu, formuodamas nedidukus medelius. Bus patogu rinkti uogas, jų šakos negulės ant žemės.“
Šeimininkas jau nupjovė ir sukūreno po žiemos iššalusią slyvą ir dvi vyšnias. Likusius medžius žada genėti, kai nukris lapai.
„Tuomet geriau matyti, kuri šaka nereikalinga“, – paaiškina.
Vyras nesivargina grėbti lapus nuo vejos.
„Pjaunu žolę vejapjove. Į ją patekę lapai susmulkinami, belieka viską suberti į komposto dėžę“, – šypsosi sodininkas.
Mažesnių vaismedžių žiemai aprišti sodininkas nežada.
„Buvo laikai, kai atvažiavęs sode rasdavau būrį stirnų, užklysdavo ir kiškių. Dabar čia gyvena daug žmonių, žvėrys jų bijo“, – pasakoja ponas Juozas.
Nuo atsitiktinių keturkojų miško svečių sodą gelbsti ir tvora.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
DERLIUS: Poniai Reginai moliūgų ir cukinijų derlių suvežti prireikė karučio. Iš moliūgų virs košes ir sriubas.
BRAŠKĖS: Sodininkė Vitalija Statkienė duobutes braškėms sodinti tręšė senu karvės mėšlu. Pasodinusi daigus laistė.
MORKOS: Alfonso Statkaus žmona smulkiai sutarkuotas morkas šaldys žiemai.
SERBENTAI: Senjoras Juozas Budris jau geni juoduosius serbentus. Vaismedžių šakas retins, kai nukris lapai.