
Naujausios
104 metų jogui nereikia nei lazdos, nei piliulių
Vienas vyriausių pasaulyje praktikuojančių jogų 104 metų Swami Yogonanda demonstruoja ypač lankstų kūną. Jogas buvo pristatytas Vilniuje vykusioje konferencijoje, skirtoje iš Akmenės krašto kilusiai, į Jungtines Amerikos Valstijas emigravusiai ir ten pradėjusiai žaliavalgystės judėjimą Annai Wigmore.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Viskas gali pasikeisti
Indą Swami Yogonandą, vilkintį nacionalinį rūbą, laisvai krentantį kaip chalatą, į sceną atlydėjo anūkas. Jis lakoniškai pristatė žilą senolį: „Turėjo dešimt vaikų, bet visi jie jau po žeme. Vien todėl, kad nenorėjo gyventi kaip jų tėvas“.
Ir dar anūkas išvertė tik indų kalbą temokančio senelio patarimą: „Nustokime persivalgyti ir prasimanyti nebūtų dalykų, ir viskas pasikeis. Prisiekiu“.
Pats anūkas pridūrė, kad būtent tai yra senolio ilgaamžiškumo paslaptis.
Tą rytą jogas sakė atsigėręs šviežiai spaustų sulčių. Vakare valgė daržovių ir vaisių.
Pamatęs sceną puošiančias dėžutes su kviečių želmenimis, senolis paprašė juos pastatyti šalia jo kilimėlio pratimams – kaip pagarbos ženklą paties vartojamam tokiam maistui.
Jogo žodžiais, valgyti reikia tiek, kiek telpa mūsų delnuose, o ne tiek, kiek mato mūsų akys.
Mankšta kūnui ir protui
S. Yogonandos pasakojimu, jo ilgas amžius ir puiki sveikata nėra genetiškai paveldėta dovana. Kiti giminaičiai tokio gražaus amžiaus nesulaukę – jie pasirinko ne tokį gyvenimą. Jogo nuomone, gyvenime mums reikia labai nedaug, visko saikingai: valgyti tiek, kiek gali suvirškinti, kasdien daryti fizinius pratimus protui, atminčiai ir koncentracijai gerinti.
Vienas seniausių praktikuojančių jogų Lietuvoje praleido kelias dienas, kvietė į susitikimus irgi žilagalvius žmones. Juos pamokė, kaip juoktis, vos keliais pirštų judesiais išvyti depresiją, nerimą, pratimais sumažinti ar atsikratyti sąnarių skausmų, patarė kaip lengviau kvėpuoti ir ragino smagiai leisti laiką gryname ore.
Su indu bendravę žmonės savo akimis įsitikino, kad senatvė galima be akinių ir be lazdos, be piliulių ir be kompresų, be nuobodulio ir nuotaikinga.
Kai konferencijoje per keliolika minučių pratimus pademonstravęs jogas pasuko išeiti, jį lydintis renginio vedėjas ištiesė ranką, siūlydamas padėti saugiai nusileisti nuo scenos. Šimtametis senolis demonstratyviai atstūmė pagalbininką, ir tuoj pat nusišypsojo. Durų link jis nuėjo tvirtu žingsneliu.
Autoriaus nuotr.
PAVYZDYS: 104 metų jogas pademonstravo, kad ir sulaukęs garbaus amžiaus gali išlikti lankstus. Jogą jis pradėjo praktikuoti nuo 17 metų.
PAŽADAS: Į Lietuvą ilgaamžis pažadėjo sugrįžti po 46 metų, per savo 150-metį.