
Naujausios
Vaikų reumatologija Lietuvoje – jauna medicinos kryptis
Kuršėnuose (Šiaulių r.) gimusi ir augusi Arūnė mediciną pasirinko sekdama mamos, šeimos gydytojos Rimos Katkienės, dirbančios su vaikais ir su suaugusiais Kuršėnų poliklinikoje, pėdomis.
Įstojusi į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą negalvojo, kad bus vaikų gydytoja. Būsimąją gydytoją domino suaugusiųjų reumatinės ligos, pažeidžiančios sąnarius, kaulus, tad ir galvojo rezidentūroje gilintis į šią sritį.
Planus koregavo gyvenimas. Penktame kurse Arūnė pagal "Erasmus" programą išvyko studijuoti į Čekiją. "Mokymasis šioje šalyje pakeitė mano mąstymą ir aš supratau, kad noriu būti tik vaikų gydytoja", – prisimena Arūnė.
"Šiose šalyje ypač didelis dėmesys skiriamas vaikams, pediatrija yra penketuke populiariausių medicinos specialybių", – pasakojo vaikų reumatologė.
Populiariausios reumatinės ligos yra dermatomiozitas, sklerodermija, sisteminė raudonoji vilkligė, artritai. Tačiau per vienerius metus mokslininkai identifikavo net 17 naujų genų, sukeliančių reumatines ligas.
Lietuvoje vaikų reumatologija – sąlyginai jauna medicinos sritis. Tik 2014 metais ši specialybė įtraukta į Sveikatos mokslų universiteto rezidentūros mokymo programą. Arūnė Ramanauskienė 2013 metais baigė vaikų rezidentūrą, tad vaikų reumatologijos žinių sėmėsi stažuotėje Italijoje.
Didžiulį įspūdį padarė Gianina Gaslini moksliniame institute įkurtas tarsi vaikų gydymo miestas. Įvairių sričių specialistai dirba viename pastate, tad labai patogu, kai ligai diagnozuoti reikia ne vienos specialybės konsultanto. Taip pat centre dirba socialiniai darbuotojai, kurie rūpinasi, kad specialiu transportu vaikai į centrą būtų atvežami iš visos Italijos
Šiauliuose taip pat reikalinga multidisciplininė komanda, kurioje turi dirbti infektologas, imunologas, reabilitologas, ortopedas, nefrologas, dermatologas, neurologas, genetikas ir net socialinis darbuotojas. Daugelio šių specialistų konsultacijos gali prireikti, kol diagnozuojama reumatinė liga, kurių įvairovė labai didelė.
Ligos diagnostika tobulėja septynmyliais žingsniais. Populiariausios reumatinės ligos yra dermatomiozitas, sklerodermija, sisteminė raudonoji vilkligė, artritai. Tačiau per vienerius metus mokslininkai identifikavo net 17 naujų genų, sukeliančių reumatines ligas.
Vaikų reumatologė A. Ramanauskienė pasirengusi skaityti paskaitas ir šeimos gydytojams, ir multidisciplininėje komandoje dirbantiems specialistams apie reumatinių ligų požymius, kuriems esant reiktų pagalvoti ir apie šią ligą bei pacientui rašyti siuntimą pas vaikų reumatologą.
Agresyvus gydymas – kelias į sėkmę
Reumatinės sąnarių ir kaulų ligos neatsiejamos nuo skausmo. Tai puikiai žinančiam vaikų reumatologui nelengva skirti judėjimą, mankštas, kurios yra būtinos sergančiam vaikui kaip gydymo dalis.
"Pas mus gydant reumatines ligas dar per mažas dėmesys skiriamas reabilitacijai", – apgailestauja vaikų reumatologė, pasiryžusi keisti šį požiūrį.
"Mano buvimas sutrumpins atstumą iki gydytojo, sumažins keliones dėl procedūros ar biologinių vaistų terapijos, trunkančios vos valandą", – sako gydytoja. Nesant vaikų reumatologo, vaikams ir jų tėveliams dėl diagnozės ar procedūrų tekdavo vykti į Vilnių ar Kauną.
Medicinos statistikai teigia, jog šalyje yra apie 10 tūkstančių vaikų, sergančių reumatinėmis ligomis. Vaikų reumatologei apmaudu, kad šios ligos dažniai diagnozuojamos jau pažengusios, nes vaikui, pradėjusiam lankyti ir sirgti peršalimo ligomis, retai pagalvojama apie galimybę sirgti reumatine liga.
Šeimos gydytojai linkę gydyti vaiką dėl peršalimo ligos, nors karščiavimas trunka ir pernelyg ilgai. Apie reumatines ligas dažnas nepagalvoja ir tada, kai vaiką vargina neaiškus bėrimas, karščiavimas, elgesio pokyčiai – vaikas tampa piktesnis, irzlesnis, nepatenkintas, liūdnesnis nei įprastai.
Būna ir taip, kad tėvelius tenka įtikinti, jog vaikas neserga reumatine liga, nors jis skundžiasi sąnarių, kojų skausmais. Paaugliams, augant organizmui, retai išvengiami šie pojūčiai. Tenka aiškinti, kad vaikas tuos skausmus išaugs.