Parodoje sujungta praeitis ir ateitis

Parodoje sujungta praeitis ir ateitis

Parodoje sujungta praeitis ir ateitis

Šiaulių dailės galerijoje šeštadienį atidaryta Šiaulių krašto tautodailininkų paroda „Metai“, skirta K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms paminėti. 1500 darbų eksponavo 300 autorių. Pristatytos autorinės tekstilininkės Aldonos Lamauskienės ir keramiko Algimanto Tamašausko parodos.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Tautodailė klesti

Parodos atidaryme menotyrininkė Michalina Adomavičienė atkreipė dėmesį, kad, priešingai nei buvo pranašauta, tautodailė klesti. Parodoje atgijo audiniai, stebina puikūs keramikos dirbiniai.

„Kiekviena Lietuvos apskritis turi ryškų veidą ir charakterį. Šiaulių apskrityje tradicijos tęsiasi nuo XIX amžiaus. Čia labai stipri taikomoji dailė: audėjos nuo seno ausdavo sudėtingas, meistriškas lovatieses, rankšluosčius. Įdomios šito krašto juostos“, – sakė Lietuvos liaudies kultūros centro Tautodailės poskyrio vadovė, vyriausioji specialistė, dailėtyrininkė Teresė Jurkuvienė.

Anot jos, atsigauna medžio drožyba, džiugu matyti rankšluostinių kolekciją.

Šiauliečiai išsiskiria tekstilės darbais, domėjimusi naujomis technikomis: moderniais tekstilės apdorojimo būdais, tapyba ant šilko.

Įėjimą į parodą puošia Editos Dabšienės ir jos tėvo Antano Dundulio, pirmojo „Aukso vainiko“ laureato, juostos. Anot dailėtyrininkės, darbai spindi kaip žvaigždės. Ji išreiškė viltį, kad šie tautodailininkai sulauks ir daugiau pasekėjų.

Apdovanoti geriausieji

Šiaulių rajono tautodailininkai pateikė darbus garbingiausio tautodailininkų apdovanojimo – „Aukso vainiko“ konkursui. Ekspertų komisija darbus įvertino vaizduojamosios ir taikomosios dailės kategorijose.

Pasak T. Jurkuvienės, juos išskiria ne tik aukšta atlikimo kokybė, meniškumas, bet ir įdomus ryšys su liaudies meno tradicijomis.

Pirmoji vieta skirta Angelei Steponavičienei (karpiniai) ir Aldonai Lamauskienei (tekstilė). Antroji  – Vaclovui Onaičiui (skulptūra), Ugnei Vaineikienei (juostos), Virgilijai Silvestrai Šufinskienei (keramika). Trečioji vieta – Jonui Bražiūnui (skulptūra), Daliui Udrakiui (rankšluostinės), Irenai Gaidamavičienei (nosinaitės).

Kūriniai aiškūs visiems

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė sakė, kad į tautodailės kūrinių parodas žmones traukia suprantami ir visiems aiškūs darbai.

„Pro šalį eidami jie pamano – galbūt ir aš taip padaryčiau. Moterys, pasižiūrėjusios į viena kitos darbus, tarsi užsikrečia virusu: pradeda nerti, velti“, – sakė L. Kelmelienė.

Tautodailės tradicijos perduodamos iš kartos į kartą, todėl susidomi ir jaunimas. Pirmininkės manymu, liaudies menas atgimsta – vėl madingos tampa riešinės, veltiniai dirbiniai.

Be praeities nebus ateities

Austais, apnertais rankšluosčiais sužavėjusi A. Lamauskienė austi pradėjo vos prieš trejus metus.

„Kai pirmą kartą pamačiau stakles, pamaniau: koks sudėtingas darbas! Tikrai ne mano nosiai. Pastovėjau pusvalandį, pažiūrėjau ir pabėgau...“ – pradžią prisiminė tautodailininkė.

A. Lamauskienei audimas – atsipalaidavimas ir malonumo šaltinis, nes dirba rankos, kojos ir galva.

„Žmogui reikia džiaugsmo – be praeities nebus ir ateities“, – tautodailės svarbą pabrėžė autorė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TEKSTILININKĖ: Autorinę parodą atidarė Aldona Lamauskienė, sužavėjusi lankytojus savo tekstilės darbais.

KERAMIKA: Parodos lankytojai apžiūrinėjo keramiko Algimanto Tamašausko kūrinius.

TAUTODAILĖ: Specialistų manymu, tautodailė visada gyvuos, nes meno kūriniai artimi ir suprantami kiekvienam žmogui.