Tuberkuliozė plinta greičiau negu sąmoningumas

Tuberkuliozė plinta greičiau negu sąmoningumas

Tuberkuliozė plinta greičiau negu sąmoningumas

Kaip užsikrėtė tuberkulioze, jauna moteris nežino. „Niekas iš giminaičių nėra sirgęs tuberkulioze, nei bendradarbiai nesakė, kad ja serga. Veikiausiai kaltas organizmo nusilpimas“, – spėlioja Reda. Iki tol sveikata ji niekada nesiskundė.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Liga atskyrė nuo gyvenimo

Kokia buvo pirma mintis, išgirdus diagnozę? „Pirma mintis, jog ilgam iškrisiu iš gyvenimo, nubloškė mane į neviltį, – pasakoja Reda. – Esu veiklos žmogus, sunku buvo įsivaizduoti save pusę metų tįsančią ligoninės lovoje. Jaučiausi kaip bacila, kurią reikia sunaikinti“.

Susirgus sunkiausia pirmaisiais mėnesiais, todėl artimųjų palaikymas labai svarbu. „Ypač sunku priprasti prie didelės medikamentų dozės, nuo kurios jautiesi tarsi būtum nuolat pagiringa ar nėščia: ir pykina, ir dirgli esi, – aiškina Reda. – Galbūt todėl, kad iki tol neteko gerti jokių rimtų vaistų. Kartais pagalvoju, kad nuo ilgalaikio medikamentų vartojimo gali nervai pakrikti. Svarbiausia suprasti, kad tai – šalutinis vaistų poveikis. Reikia save stebėti, o jei pasirodo kokie simptomai – iškart sakyti gydytojui.“

Kaip reagavo jos vyras į netikėtai užklupusią ligą? Išeidamas iš ligoninės, anot moters, apsiverkė. „Jautrios širdies. Myli vaikus ir manęs nemetė dar. Paskambinęs kaskart primena, kad išgerčiau vaistus“, – pasakoja ligoninėje gulinti moteris.

Beprotiškai pasiilgo vaikų. „Naktimis sapnuoju, kaip juos myluoju, apkabinu. Negaliu net kalbėti apie juos – ašaros ima byrėti, – susigraudina pašnekovė. – Neretai sapnuoju, kad miegu savo lovoje, namuose, per miegą bandau apklostyti savo mažuosius, tačiau pabundu graibydama ligoninės palangę... Keletą minučių guliu be žado ir apimta didžiausios nevilties“.

Liga nesirenka

Serganti moteris ligoninėje apie ligą daug skaitė internete. Pirmą kartą perskaičius ligos prognozes, jos vos neištiko šokas. Blogiausia tai, kad daugelis įsivaizduoja, kad tuberkuliozė – asocialių žmonių liga.

„Mano manymu, trūksta informacijos, ką daryti susirgus, kiek liga išgydoma, ką reiškia atsparumas vaistams. Būtina skleisti žinią, kokia tai pavojinga liga, į kurią nereikėtų numoti ranka, o būtinai kasmet tikrintis“, – sako moteris.

Pagydoma

Anot Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikų direktoriaus, gydytojo pulmonologo A. Gauronskio, diagnozuojant ir gydant tuberkuliozę, nueitas ilgas ir sudėtingas kelias. Tuberkuliozė, anksčiau vadinta džiova, iki praėjusiojo amžiaus vidurio buvo nepagydoma liga – nuo jos mirė daug žmonių. Šiais laikais tuberkuliozė jau įveikiama, tačiau išlieka viena daugiausiai rūpesčių keliančių ligų visame pasaulyje.

Tuberkuliozės epidemiologinę būklę sunkina vis labiau plintanti atsparioji tuberkuliozė, kai tuberkuliozės mikobakterijos atsparios vienam ar keletui vaistų nuo tuberkuliozės.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, įvairiose šalyse atsparios tuberkuliozės paplitimas svyruoja nuo 1 iki 14 procentų. Ekonomiškai stipriose šalyse sergamumas tuberkulioze didėja dėl emigrantų bei narkomanijos ir ŽIV infekcijos plitimo.

Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus

Tuberkuliozė – infekcinė liga. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas. Su oro smulkiais pursleliais tuberkuliozės mikobakterijos patenka į aplinką. Artimai ir ilgai kontaktuojant su atvira tuberkulioze sergančiu asmeniu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia liga.

Anot gydytojo pulmonologo A. Gauronskio, dažnai tuberkulioze sergantys asmenys nesiskundžia bloga sveikata, bet gali skųstis šiai ligai būdingais požymiais: silpnumu, sutrikusiu miegu, svorio kritimu, ilgalaike temperatūra (apie 37° laipsnius), naktiniu prakaitavimu, kosuliu kai skrepliuojama ilgiau nei tris savaites, atkosėjama kraujo, jaučiamas dusulys, kartais – krūtinės skausmai.

Kiti simptomai priklauso nuo pažeistos vietos: jei pažeista kaulų ir sąnarių sistema – pasireiškia sąnarių pokyčiai ir skausmai, jei gerklos – būdinga užkimęs balsas ir gerklės skausmas ir t. t.

Jei serga vaikai – kalti suaugę

Gydytojas A. Gauronskis sako, kad nerimą medikams bei visuomenei kelia tai, kad tuberkuliozė plinta tarp vaikų ir jaunuolių. Vaikas daug jautresnis nei suaugęs žmogus, jo imuninė sistema mažiau atspari.

Jeigu aplinkoje, kurioje jis gyvena, yra tuberkuliozės bacilų, nesiimant reikiamų apsaugos priemonių, vaikas jų pasigauna gana greitai. „Daugiau nei 70 procentų vaikų, kuriems diagnozuojama tuberkuliozė, gyvena šeimose, kuriose kas nors jau serga šia liga, – dalijasi patirtimi gydytojas. – Tad dėl to, kad daugėja tuberkulioze sergančių vaikų, iš esmės kalti suaugusieji. Atvira tuberkuliozės forma sergantys ir nesigydantys ligoniai daro nusikaltimą, apkrėsdami kitus“.

Autorės nuotr.

PRIEŽASTYS: Anot Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikų direktoriaus gydytojo pulmonologo A. Gauronskio, žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, išgyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas. Ligai talkina prasta asmens ir aplinkos higiena.


SKAIČIAI IR FAKTAI

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) tuberkuliozę paskelbė pasauline problema, nes kas trečias pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs tuberkuliozės sukėlėju. Jei tuberkuliozė negydoma ar gydoma netinkamai, ji gali būti mirtina. Kasmet Europos regione nuo tuberkuliozės miršta 44 tūkstančiai žmonių.

PSO regioninis biuras Europoje nustatė, kad per metus visoje Europoje tuberkulioze suserga apie 380 tūkstančių žmonių (daugiau kaip 1000 kiekvieną dieną), o serga daugiau kaip 500 tūkstančių. 2011 metų duomenys rodo, kad bendras tuberkuliozės atvejų skaičius per metus sumažėjo 5 procentais.

87 procentai tuberkuliozės atvejų užregistruojama Europos regiono rytinėje dalyje (18-oje šalių).

Pagrindinis tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus. Ligonis kosėdamas, čiaudėdamas, dainuodamas ar juokdamasis į aplinką išskiria mikobakterijų. Vienas ligonis kasmet gali užkrėsti 10–15 sveikų žmonių, iš kurių suserga 10 procentų.

Pagal PSO inf.