
Naujausios
Skulptūra – be aikštės
1984–1986 metais įrengtos Saulės Laikrodžio aikštės autoriai yra architektai Algimantas Černiauskas, Remigijus Jurėla, Algis Vyšniūnas, ir šviesaus atminimo skulptorius Stanislovas Kuzma, sukūręs "Šaulio" skulptūrą.
Nuo 1993 metų tik "Šaulys" buvo įrašyta į nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių registrą. Klausimą dėl aikštės paveldosauginių vertybių statuso iškėlė R. Jurėla, pagal kurio projektą 2018 metais aikštė buvo atnaujinta. Būtent jis kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, kad aikštė būtų pripažinta kultūros paveldu.
"Prieš pusantrų metų parašiau prašymą, pateikiau visą dokumentaciją, – sakė "Šiaulių kraštui" R. Jurėla. – Skulptūra juk stovi ant kolonos, ant pjedestalo, ant pamato – ji yra neatsiejama nuo aikštės architektūrinės visumos."
"Mums, autoriams, dabar labai smagu, kad aikštė pripažinta kultūros paveldo objektu, įrašyta į kultūros vertybių registrą – tai svarbu jos teisinei apsaugai", – pasidžiaugė architektas.
Unikali, reikšminga Lietuvos mastu
Kultūros paveldo departamento antroji Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba šių metų rugsėjo 23 dieną priėmė nutarimą dėl Saulės Laikrodžio aikštės ir skulptūros "Šaulys" vertingųjų savybių patikslinimo ir reikšmingumo lygmens nustatymo.
Iki šiol kultūros vertybių registre buvo aprašytos tik skulptūros vertingosios savybės.
Vertinimo tarybos pirmininkė VGTU Urbanistikos katedros vedėja doc. Dalia Dijokienė "Šiaulių kraštui" komentavo, jog nustatyta, kad skulptūra ir aikštė yra neatsiejamos.
"Tai kompleksinis objektas, – pabrėžė D. Dijokienė. – Dabar yra apibrėžtos aikštės teritorijos ribos, aprašytos jos sudedamosios dalys, nustatytas vertingų savybių pobūdis – architektūrinis ir dailės. Aprašytos aikštės vertingosios savybės."
Ji pasidalijo, jog yra keturios paveldo objektų kategorijos: tipinis, svarbus, retas ir unikalus. Unikalus objektas iš karto pripažistamas nacionalinio, o ne vietinio ar regioninio, reikšmingumo.
"Kadangi yra autoriai, o už aikštę jie yra pelnę ir aukštus apdovanojimus (TSRS Menų akademijos ir Architektų sąjungos aukso medalius – red. past.), pripažinome aikštę unikalia ir architektūriniu ir dailės reikšmingumo požiūriu", – sakė vertinimo tarybos pirmininkė.
Ji akcentavo, jog aikštė unikali ir tuo, kad savo sutvarkyta aplinka, architektūrine kompozicija bei ašimi įsijungia į miesto urbanistinę kompoziciją.
"Saulės Laikrodžio aikštė – unikalus nacionalinis objektas, reikšmingas ne tik Šiauliams, bet ir Lietuvos mastu, – akcentavo D. Dijokienė. – Kol kas yra registrinis saugomas paveldo objektas, bet lygmuo toks, kad turi visus duomenis tapti valstybės saugomu."
Ji atkreipė dėmesį, jog objektui paveldo statusą įgyti amžiaus cenzas yra 50 metų. Saulės Laikrodžio aikštei, kuri gyvuoja 33 metus, paveldo statusas suteiktas anksčiau – dėl pelnytų apdovanojimų.
D. Dijokienės teigimu, tokie atvejai yra reti: "Dėl pastatų ar skulptūrų buvo tokių sprendimų, bet dėl aikščių – neprisimenu, kad būtų priimti."
