
Naujausios
Grupės „Vairas“ gyvenimas iš arti
Penki dešimtmečiai spalvingų grupės „Vairas“ metų išleisti knyga – „Legendinį „Vairą“ mačiau iš arti: klubo vedėjo užrašai“. Grupės istoriją atskleidžia šiauliečiai Bronislovas Saulius Tarabilda ir Žilvinas Skačkauskas. Knyga apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje bus pristatyta balandžio 7 dieną, 13 valandą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Be pagražinimų
Kruopščiai surinkti faktai, gausios iliustracijos, įdomūs nutikimai, asmenybės, anų metų dvasia ir šių dienų aktualijos. Tokią grupės „Vairas“ istoriją pasakoja B. S. Tarabilda ir Ž. Skačkauskas.
B. S. Tarabilda tris dešimtmečius dirbo „Vairo“ gamyklos kultūros klubo vedėju, o su „Vairu“ koja kojon žengia 53-ejus metus.
Visus tuos metus jis kaupė archyvinę medžiagą, susijusią su grupės veikla, fiksavo koncertus. Rašant knygą, jo literatūriniu bendraautoriumi tapo Ž. Skačkauskas.
Knygos autoriai siekė patraukliai, su humoru, bet be pagražinimų papasakoti „Vairo“ istoriją. Prisipažįsta, kad teko susidurti ir su knygos veikėjų noru nutylėti ar padailinti praeitį, nes jaunystės pokštai nebederėjo su solidžia dabartimi.
Ne vienam muzikantui karjerą sugadino ir gyvenimą sutrumpino taurelės draugija. Vaišinta visur: ne tik po koncertų, festivalių. Muzikantai papildomai užsidirbdavo ir grodami laidotuvėse, sunku būdavo atsispirti ir garsaus restorano „Baltija“ vilionėms.
„Vairo“ istorija knygoje pradedama nuo ištakų – saviveiklinio gamyklos ansamblio.
Pirmasis oficialiai koncertavusio gamyklos estradinio ansamblio vadovas buvo Vladas Kazlauskas, pirmasis viešas ansamblio koncertas įvyko Šiaulių 5-ojoje vidurinėje mokykloje 1960 metais kovo 8-ąją, minint Tarptautinę moters dieną. Nors ansamblis tuo metu dar neturėjo vardo, būtent ši data laikoma „Vairo“ gimimo diena.
Šių dienų „Vairo“ istoriją pasakoja dabartinis ansamblio vadovas Rolandas Janušas.
Su humoru ir liūdesiu
Gausiai iliustruotoje knygoje užfiksuota grupės veikla ir laisvalaikis, prizų-dovanų galerija, afišos, dokumentai.
Dabar šypseną kelianti anų dienų dvasia atskleidžiama skyriuose apie „Vairo“ koncertus, gastroles Lietuvoje, tuometinėje Tarybų Sąjungoje ir „tikrajame“ užsienyje.
Nuotykių būta įvairiausių. B. S. Tarabilda gastrolėse Kipre, sako, sukaupęs visą drąsą, net nusigavo fotografuoti į „uždraustą zoną“ – nudistų paplūdimį. Rezultatas – nuotrauka iš jo – taip pat yra knygoje.
Leidinyje prisimenami ir ankstesni ansamblio vadovai, muzikantai, solistai. „Vaire“ yra dainavę Simonas Donskovas, Saulius Lileikis, Janina Nemaniūnaitė, Viktoras Vaškas ir kiti.
Akordeonu ansamblyje yra grojęs šviesios atminties politikas, filosofas Rolandas Pavilionis.
Autoriai atskleidžia, kodėl po gamyklos „Vairas“ stogu nebuvo priimtas ansamblis „Jonis“, kodėl „Vairo“ ansamblyje pritrūko vietos dainininkui Gyčiui Paškevičiui.
Skaudus faktas, kad daug su „Vairu“ susijusių asmenybių išėjo Anapilin. Tarp jų – solistai Edmondas Čivinskas, Vilius Onaitis, Loreta Motuzaitė. Kai knyga buvo rašoma, 2011 metais Čikagoje mirė ilgametis „Vairo“ vadovas Vytautas Katilius. V. Katiliaus laikais, devintajame dešimtmetyje, „Vairas“ buvo pasiekęs populiarumo viršūnę.
Knygoje pateikiama grupės diskografija, bibliografija, statistika, ansamblio ir gamyklos vadovų sąrašai, apdovanojimai (nuo 1962 iki 2010 metų). Leidinyje spausdinami ir dienraščio „Šiaulių kraštas“ žurnalistų straipsniai apie grupę „Vairas“.
Jono TAMULIO nuotr.
KNYGA: Bronislovo Sauliaus Tarabildos ir Žilvino Skačkausko knyga „Legendinį „Vairą“ mačiau iš arti: klubo vedėjo užrašai“ užfiksuoti prisiminai apie ansamblio raidą ir pasiekimus.