
Naujausios
Širdininkų gretos didėja
Šiaulių širdininkų klubo prezidentė Genovaitė Čekatauskienė sako, kad pastaruoju metu širdininkų gretos sparčiai plečiasi – daugėja širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių žmonių. Dažniausiai pasitaikanti liga – padidėjęs kraujo spaudimas.
Ilona Šnarienė
redakcija@skrastas.lt
Prasti įpročiai
„Mano pačios kraujo spaudimas nestovi vietoje – čia jis viršija normos ribas, čia, žiūrėk, pernelyg žemas“, – sako Šiaulių širdininkų klubo prezidentė Genovaitė Čekatauskienė. Jos nuomone, kiekviena moteris namuose turi turėti du svarbiausius prietaisus – kraujo spaudimo matavimo aparatą ir svarstykles.
Anot prezidentės, riziką sirgti arterine hipertenzija didina netinkami mitybos įpročiai, stresas, judėjimo stoka, gausus alkoholio, kavos vartojimas, rūkymas.
Gydytojas kardiologas Romaldas Stankevičius primena, kad padidėjęs arterinis kraujo spaudimas lengvai nustatomas.
„Auksinis arterinio kraujospūdžio standartas – kai sistolinis (viršutinis) siekia 120 mmgHg, o diastolinis (apatinis) 80 mmgHg.; sidabrinis: 130/80, o bronziniu standartu laikomas 140/90 mmgHg – nors tai yra normalus arterinis kraujo spaudimas, tačiau jau padidėjęs“, – sako kardiologas.
Aukštas kraujospūdis – apgaulinga liga, nes ilgai nepasireiškia jokių simptomų. Dar blogiau, kad iš žinančiųjų – tik pusė gydosi, o iš jų tik pusė gydosi tinkamai.
Anot kardiologo, kraujo spaudimą kartkartėmis reikėtų pasitikrinti ir jauniems.
Pasekmės ir patarimai
Dėl aukšto kraujospūdžio sustorėja širdies raumuo, blogiau ima funkcionuoti smegenys, ilgainiui išsivysto širdies infarktas, smegenyse – insultas. Be to, susiaurėjusios kraujagyslės gali tapti inkstų veiklos nepakankamumo priežastimi.
Kenčiantiems nuo hipertenzijos gydytojas kardiologas Romaldas Stankevičius visų pirma pataria atsisakyti rūkymo, piktnaudžiavimo kava, energetiniais gėrimais, alkoholiu, sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, mitybą.
Tie, kurie jaučia sumažėjusio kraujospūdžio simptomus, anot mediko, taip pat turėtų laikytis griežtesnės dienotvarkės – kas rytą praustis po kontrastiniu dušu, daugiau judėti. Kraujo spaudimą gali pakelti kava arba stipri arbata.
Jeigu pasikeitęs gyvenimo būdas nesumažina spaudimo, pagalbos reikėtų kreiptis į medikus.
„Nereikia stebėtis, jeigu gydytojas jums paskiria ne vieną, o kelias vaistų rūšis, – sako medikas. – Bėda ta, kad žmonės dažnai patys sumažina paskirtą dozę, baimindamiesi pašalinių reiškinių. Jeigu gydimas padėjo, ir kraujo spaudimas pasidarė normalus, jis vėl gali pakilti, jeigu jūs nutrauksite gydymą. Žmogus apie savo ligą turi nusimanyti tarsi profesorius, tačiau niekada jis negali savavališkai sau pasiskirti ar nustoti vartoti gydytojo išrašytus medikamentus, nepasitaręs su juo.“
Autorės nuotr.
PERSPĖJIMAS: Gydytojas kardiologas Romaldas Stankevičius perspėjo, kad jokiu būdu nevalia duoti savo vaistų kitiems, nes vaistai nuo kraujospūdžio skiriami labai individualiai.