
Naujausios
Gydymas Amerikoje galėtų palengvinti būklę
Nuolatinis rankų drebulys du dešimtmečius be paliovos ir vis stipriau kankina Naujojoje Akmenėje gyvenantį Joną Brencių. Lietuvos medikų nepagydomą varginančią ligą akmeniškiui siūloma įveikti Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Liga vis stiprėja
J. Brencius drebulį pajuto po antros strumos operacijos 1991 metais. Iš pradžių truputį ėmė virpčioti kairės rankos du pirštai. Paskui – visa ranka. Vėliau persimetė į antrąją ranką. Ir abi vis labiau drebėjo.
Galiausiai liga pasiekė ir kojas – ėmė drebėti, kai vaikšto ar atlieka kitus judesius.
Tuo metu jis dirbo fotografu. Iš šalies buvo pastebima, kaip jam nelengva nulaikyti fotoaparatą. Taip bemaž septynerius metus sugebėjo susitelkti. Kol išėjo į pensiją.
Naujosios Akmenės medikai įtarė, kad J. Brencius serga Parkinsono liga. Tačiau 1999 metais Kauno klinikose atlikus tyrimus paskelbė kitą diagnozę: postaralinis intensyvus tremoras.
Skyrė vaistų. Nepadėjo.
Vėl nuvažiavo į Kauno klinikas ir išgirdo, kad likęs vienas kelias sustabdyti virpėjimą – operacija. Patikslino, kad reikia su skalpeliu lįsti į smegenis, pataikyti milimetrų tikslumu.
„Paklausiau: kokia yra sėkmės tikimybė? – mena J. Brencius. – Atsakė, kad vos keli procentai. Apsisprendžiau, kad geriau gyvensiu be chirurgo skalpelio, – kiek bus leista. Profesorius apgailestavo, jog nėra vaistų, nerašė jokio recepto ir įspėjo, kad liga palengva progresuos – drebulys vis stiprės“.
Dar ieškojo pagalbos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Diagnozuota sensomotorinė neuropatija ir dar kelios ligos.
Butą iškeitė į valdiškus namus
Kol gyveno su žmona, ji palengvino vyro gyvenimo nepatogumus buityje, kai dėl drebulio neįmanoma užsisagstyti drabužius ar atsipjauti duonos.
„Aišku, ir šaukšto nenulaikau, tik su šakute, suėmęs abiem rankomis, ką nors kietesnio dar sugraibau, – atvirauja vyras. – Nenulaikau ir puoduko, reikia siurbti per šiaudelį“.
O netikėta žmonos netektis privertė iš esmės keisti gyvenimą – pardavė butą ir apsigyveno Socialinių paslaugų namuose.
„Vien todėl, kad čia mane pavalgydina, padeda nusiprausti“, – sakė įstaigos globotiniu tapęs dabar 77 metų vyras.
Prieš septynerius metus medicinos komisija skyrė pirmąją neįgalumo grupę.
Gelbėja mankšta
J. Brencius suvokia, kad dėl savo ligos gali tapti dar beviltiškesniu ligoniu – atgulti ant lovos. Juk pakaktų nusivilti savo likimu, pasiduoti tinguliui, – o tada atrofuotųsi galūnių raumenys, suglebtų kūnas.
Dabar vyras iš pirmo žvilgsnio neatrodo kankinamas negalios. Nėra dienos, kad neišeitų į lauką. Ne trumpam, o po kelias valandas vaikšto Naujosios Akmenės miesto gatvėmis.
Nesvarbu, ar drebia sniegas, ar merkia lietus. Įveikia net kelių kilometrų kelią iki cemento gamyklos, kurioje anksčiau yra dirbęs.
Vyras demonstruoja valią, atlikdamas specialią mankštą. Kiekvieną rytą be jokių išlygų. Pasimankština ir kitokiu metu, pavyzdžiui, žiūrėdamas televizorių. Net kai karščiuoja ir negali pakilti iš lovos, atlieka pratimų gulėdamas. Tad mankšta ir savimasažas tapo lyg šventas dalykas.
Amerikoje bičiuliai pasiūlė pagalbą
J. Brencius apie savo ligą telefonu yra pasakojęs bičiuliams JAV. Kartą jie pasiūlė: „Pabandykim gydyti Amerikoje, čia kitos galimybės“. Aišku, tam reikia daugybės pinigų. Kiek, tiksliai neskaičiavo.
„Aiškino, kad svarbiausia - sumokėti pradinius įnašus ir patekti į užjūrius, – sakė J. Brencius. – O paskui sakė draugai organizuosią labdaros akcijas tarp Amerikos lietuvių“.
Amerikiečiai jau suteikė pirmąją pagalbą – į akmeniškio sąskaitą pervedė 3 tūkstančius dolerių.
„Tačiau tiek pinigų – per mažai, o paties santaupos nedidelės, todėl viliuosi, kad kas pagelbės, paaukos“, – sakė J. Brencius.
Prašoma paramą pervesti į Swedbank (LT 73000), asmeninę sąskaitą Nr. LT 917300010025544629. Galintys paremti prašomi paskambinti telefonu 8-600-68641.
Autoriaus nuotr.
GYDYMAS: Jonas Brencius gydosi kasdiene mankšta, savimasažu ir pasivaikščiojimais.