Mi­nist­ras: „Kar­vių be­veik ne­li­ko, gir­tų – ne­su­ma­žė­jo“

Mi­nist­ras: „Kar­vių be­veik ne­li­ko, gir­tų – ne­su­ma­žė­jo“

Ministras: „Karvių beveik neliko, girtų – nesumažėjo“

„Kaip sekas? Kaip gyvenat? Blogai? Tai gerai, kad blogai. Svarbiausia – turėti viltį. Čia dar yra į ką įsikabinti“, – filosofiškai su į susitikimą Kelmės kultūros centre atėjusiais kelmiškiais pasisveikino Kelmės rajone visą penktadienį viešėjęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Nors ir negausus būrelis žmonių ministrui pateikė ne vieną klausimą, diskutavo, su ašaromis akyse išsakė savo nuoskaudas.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Sveikatos sistema „serga“

Birželio 14 dieną suėjo pusmetis, kai Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauja Vytenis Povilas Andriukaitis.

Susitikime su kelmiškiais ministras sakė, jog darbą ministerijoje pradėjęs nuo peržiūros ir įvertinimo. Ir jau dabar galintis teigti, kad sveikatos sistema „serga“.

Pasak V. P. Andriukaičio, Lietuva sensta ir traukiasi. Kelmės rajonas – ne išimtis. Daugiau mirčių, mažiau gimimų. Tik alkoholio vartotojų, rūkančiųjų – pilna.

„Karvių beveik neliko, girtų – nesumažėjo. Budinti Valančių reikia. Širdį skauda“, – emocingai kalbėjo ministras.

V. P. Andriukaičio teigimu, daug bėdų gydymo sektoriuje. Aplankęs gydymo įstaigas Užventyje, ten rado du šešiasdešimtmetį perkopusius gydytojus.

Specialistų trūksta. Nežinia, kas  miestelyje dirbs po kelerių metų. Ministrui nesuprantama, kodėl už valstybės pinigus studijas baigę jauni medikai nori dirbti tik didmiesčiuose.

Viena iš svarbiausių problemų ministras įvardijo visuomenės sveikatą, prastą ligų profilaktiką, netinkamą gyvenimo būdą. Dažnas mūsų įvairius vaistus ir papildus tiesiog valgo. Saujomis. Reikia – nereikia. Milijardai išleidžiami ligoms gydyti, tūkstančiai – jų profilaktikai.

Ministras sakė grąžinęs vyriausiųjų specialistų pareigybes, kurie rūpinsis sergamumo statistika, kaups ir sistemins duomenis. Be statistikos neįmanoma valdyti ligų.

Teisė pasirinkti

Kelmiškiai teiravosi ministro požiūrio į privačią mediciną.

„Padėtis  sudėtinga. 60 procentų žmonių Lietuvoje – „biedni“. O privačios medicinos atstovai teigia, jog pacientas turi teisę pasirinkti. Ką pasirinks tie 60 procentų? Tikriausiai teisę ramiai numirti. Aš esu prieš tokį pasirinkimą“, – kategoriškai komentavo ministras.

Pasak jo, žmogui turi būti aišku, už ką ir kiek mokėti. Negali privatus sektorius kartu būti ir valstybinis.

„Negi šita valstybė yra nupirkta?“ – klausė ministras.

Kelmiškius domino, ar ateityje atsiras galimybė įsigyti pigesnių vaistų, pavyzdžiui, iš Rusijos.

V. P. Andriukaitis patikino, kad Lietuva galėtų atidaryti vaistų iš trečiųjų šalių rinką. Tačiau būtina įsitikinti tokių vaistų kokybe. Per pusmetį pavyko sumažinti 223 Lietuvoje registruotų vaistų kainas.

„Nesigydykite patys ir nešokdinkite gydytojų“

V. P. Andriukaitis užtikrino, jog stengsis visomis išgalėmis išsaugoti labai reikalingus medicinos punktus, kurių visoje šalyje liko 640.

„Nesigydykite patys ir nešokdinkite gydytojų. Užsimanei tyrimų, kurių, gydytojo įsitikinimu, nereikia – susimokėk. Pacientas turi suprasti, kad gydytojai neteikia paslaugų, gydytojai gydo. Lietuvos biudžetas  labai nedidelis, todėl ir norėdami visų norų nepatenkinsime“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Autorės nuotr.

KLAUSIMAI: Į susitikimą su sveikatos apsaugos ministru Vyteniu Povilu Andriukaičiu Kelmės kultūros centre susirinko negausus, bet aktyvus būrelis kelmiškių. Žmonės pateikė ne vieną klausimą, diskutavo, išsakė savo nuoskaudas.