
Naujausios
Tikslas – nuo vaikystės
Naujausias septyniolikmetės Kamilės pasiekimas – Klaipėdoje vykusio XII respublikinio jaunųjų pianistų konkurso, skirto Felix Mendelssohn Bartholdy 210-osioms gimimo metinėms, aukščiausias apdovanojimas Grand Prix bei diplomai "Už geriausią polifoninio kūrinio atlikimą" ir "Už geriausią klasikinės sonatos atlikimą".
Konkursas Klaipėdoje vyksta kas dvejus metus, jame dalyvauja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio konservatorijų, menų gimnazijų pianistai – jaunasis elitas.
Pasak Kamilės mokytojos Raimondos Sližienės, konkurso programa yra labai sudėtinga, laimėti jame – didelis įvertinimas.
Su Kamile ir R. Sližiene susitinkame pianistės antruose namuose – Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos klasėje.
Ant sienos sukabintose nuotraukose, afišose, diplomuose galima sekti K. Kaučikaitės pasiekimus. R. Sližienė tarsi metraštį kaupia ir mokinės nuotraukų albumą. Pati Kamilė nustemba pamačiusi save, mažutę, prie instrumento.
Pokalbį R. Sližienė pasiūlo pradėti nuo muzikos: paskatina pianistę sugroti jos mėgstamiausio kompozitoriaus Sergejaus Rachmaninovo etiudą-paveikslą.
Vikrūs Kamilės pirštai pasileidžia klavišais, santūri mergina nuplukdo į aistringos muzikos šėlsmą. Kasdienybė ir apniukusi diena nutolsta, lieka kažkur kitur – už klasės.
"S. Rachmaninovas yra mano mylimiausias kompozitorius, jį grojant geriausiai pavyksta parodyti save. Mylimiausias dėl savo emocijų kūriniuose, dėl techninių sunkumų, tirštos faktūros. Iš išorės esu neemocinga, vidumi – taip", – paaiškina pianistė.
Muzika į Kamilės gyvenimą atėjo antroje klasėje. Iš pradžių mintyse buvo būgnai. Bet trumpam. Nuo septynerių metų kiekvieną dieną pradėjo važinėti iš namų Meškuičiuose į Šiaulius mokytis groti fortepijonu.
R. Sližienę stebino ir džiugino mažos mergaitės pasiaukojimas. Mokytoja dabar su šypsena prisimena labai nedrąsią, nekalbančią – itin uždarą Kamilę.
"Pirmus, antrus metus bandžiau prakalbinti per pamoką, o ji visiškai nieko nesako. Ir nežinau: patinka, nepatina. Bet su kiekvienais metais pradėjo skleistis, skleistis, skleistis. Kartą pasakiau: tarsi kalbu su savimi, man labai sunku. Yra toks posakis: negaliu dirbti su tais, kurių nemyliu, ir kurie nemyli manęs. O muzikoje emociją turi labai jausti, jei ryšys yra, gali labai daug padaryti. Po to vieno karto, man atrodo, atsivėrė akys ir pradėjome kalbėtis."
"Man mokytoja yra kaip antra mama, kiekvieną dieną matau. Net keista nematyti", – nusišypso Kamilė.
Su knyga ir ausinuku
"Rimtai groti" K. Kaučikaitė pradėjo nuo 8 klasės. Įsibėgėjo koncertai, mokymai, meistriškumo pamokos.
"Ji pamatė, kad pasaulis yra įdomus, pamatė savo bendraamžių ratą. Pianistai yra vienišiai, jie daug valandų praleidžia klasėje su intrumentu ir lobynu, kuris yra natose", – sako R. Sližienė.
K. Kaučikaitė įstojo į Sauliaus Sondeckio menų gimnaziją, treti metai gyvena bendrabutyje Šiauliuose.
Kelionę į Meškuičius Kamilė yra išmatavusi kūriniais: pirmyn-atgal bus du S. Rachmaninovo koncertai.
Mokytoja giria pianistę: labai užsispyrusi, turi labai vikrius nuo prigimties pirštus. Labai talentinga ir nebijo juodo kasdieninio darbo.
Aš jai sakau: tikrai atvažiuosiu į visus tavo koncertus, pirksiu bilietus ir klausysiuos, kaip tu groji.
Kamilės ji neįsivaizduoja be knygų ir be ausinuko – mergina nuolat skaito ir klausosi muzikos. Gimnazistės kuprinė labai sunki: joje – ne vadovėliai, o natos.
Kamilė fortepijoninės muzikos paslapčių mokėsi pas Jurgį Aleknavičių, Gintarą Januševičių, Aleksandrą Palėjų, Niną Serioginą, Veroniką Vitaitę, Jurgį Karnavičių.
Kokių komplimentų sulaukė? "Kūrinys tikrai išeis, jei padirbėsi". Man tiek užtenka", – nusišypso Kamilė.
Ruošdama programą, pianistė renkasi sudėtingus kūrinius – tuos, kurie, atrodytų, bus įveikiami tik ateityje. Į abejonę "tu šį kūrinį sugrosi už kelerių metų", ji atsako sugrodama po pusmečio.
Repeticijoms kasdien pianistė skiria mažiausiai penkias valandas.
Vasara Kamilei nėra atostogų metas. Tai laikas, kai netrukdo nei matematika, nei fizika, nei kūno kultūra – visą dėmesį ir laiką gali skirti muzikai, meistriškumo kursams.
Dvejus metus dalyvavo Birštono vasaros menų akademijoje, liepos pabaigoje vėl vyks į "Klaipėda Piano Masters".
Mieste reikia instrumento
Kovo 26 dieną Kamilė grojo Užutrakio dvare vykusiame koncerte "Atrastieji talentai". Jame dalyvavo trys vasaros fortepijono akademijos "Klaipėda Piano Masters 2018" dalyviai: K. Kaučikaitė, Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos pianistė Elzė Fedorcovaitė ir Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos abiturientas Matas Kaženauskas.
Koncerto įspūdžiai – puikios akustikos salė, fortepijonas "Fazioli" ir gausiai susirinkusios publikos aplodismentai.
Kamilė yra grojusi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, M. K. Čiurlionio namuose, parodų atidarymuose, knygų pristatymuose.
Ne kartą grojo su Šiaulių kameriniu ir pučiamųjų orkestru, dalyvavo projekte "Muzikiniai rudenys". Būdama keturiolikos, talentingam trimitininkui šiauliečiui Justui Drakšui akompanavo kaip koncertmeisterė.
Šiauliuose buvo surengusi rečitalį, dar vienas numatytas kitais metais, kai bus dvyliktokė.
Bet yra daug renginių, kuriuose Kamilė negali groti: nėra fortepijono. Dabar, sako R. Sližienė, geras fortepijonas Šiauliuose yra tik S. Sondeckio menų gimnazijos salėje. Numeris du būtų "Polifonijos" salėje.
"Šiauliams reikia puikios kamerinės salės su geru instrumentu. Nes talentų yra, – sako R. Sližienė. – Kartais tenka atsisakyti groti, nes matai: stovi elektrinis pianinas. S. Rachmaninovo nepagrosi su klavinova, neatskleisi viso grožio ir spalvų."
Klausydamasi, kaip groja mokinė, R. Sližienė jaučiasi labai laiminga. Mokytoja ir mokinė kartu dirba jau dešimt metų.
"Man labai patinka įkvėpti žmones, juos išlukštenti. Kiekviename yra kažkas įdėta, kiekvienas ateina su savo labai gražiu pasauliu. Kamilė su kiekvienu kūriniu auga, tobulėja, man labai smagu jaustis prisidėjus prie jos kelio. Aš jai sakau: tikrai atvažiuosiu į visus tavo koncertus, pirksiu bilietus ir klausysiuos, kaip tu groji."
K. Kaučikaitė jau žino, ko sieks: nori tapti profesionalia muzikante ir pedagoge.
"Noriu padėti kitiems surasti tai, ką aš radau", – nusišypso Kamilė. Jos tikslas – studijos Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, tobulinimasis užsienyje.
Kamilė, sako R. Sližienė, jau dabar yra autoritetas mokiniams. Mokytoja prognozuoja, kad ji bus ir puiki koncertmeisterė, ir mokytoja, ir pritrauks žmones, kaip solistė.
Pasak R. Sližienės, pianistų konkurencija Lietuvoje yra didelė, jaunoji karta labai talentinga. Tik dalis nori greito rezultato, o jo nebus be įdėto darbo.
Kamilę tarp bendraamžių mokytoja mato Lietuvos geriausiųjų penketuke.
R. Sližienė vardija tris sudedamąsias sėkmės dalis: talentingas vaikas, išmintingi tėvai ir mokytojas, kuris apjungia bei prisiima atsakomybę. Mokytojas irgi mokosi su kiekvienu vaiku.
"Ar aš galėjau pagalvoti, kad man bus tokia laimė, kad mano klasėje galėsime S. Rachmaninovą groti!" – džiaugiasi R. Sližienė.
Dabartinis K. Kaučikaitės iššūkis – F. Šopeno noktiurnas – "reikia daugiau laisvės" ir "labai sudėtingas" M. Ravelio kūrinys: dirbs su mokytoju Jurgiu Aleknavičiumi. Ir, be abejo, S. Rachmaninovas, dar vienas jo etiudas-paveikslas. Iššūkius papildo ir mokytoja: laukia S. Prokofjevo, L. van Bethoveno sonatos.
"Aš žinau, kad ji padarys", – neabejoja mokine R. Sližienė.