
Naujausios

Idėja sulaukė palaikymo
Įvairius projektus teikiančių ir finansinės paramos jiems įgyvendinti sulaukiančių bendruomeninių organizacijų tikslai – skirtingi. Vienos, gavusios paramą, nori užsidirbti arba savo bendruomenės narius įtraukti į kultūrinę, švietėjišką veiklą.
Kitos siekia išsaugoti istorinę atmintį. Tokių tikslų turi Minaičių kaime veikianti asociacija "Mėnaičių bendruomenė".
Radviliškio savivaldybėje kartu su bendruomenės pirmininke Maryte Trinkiene Grinkiškio seniūnijos seniūnės Giedrės Bložienės pristatyta bendruomenės aktyvo idėja sulaukė rajono valdžios susidomėjimo.
Meras Antanas Čepononis pritarė: būtent bendruomenės siūlomos grandies – istorinės atminties puoselėjimo per edukacijas ir kitas veiklas – kaip tik ir trūko Minaičiuose po to, kai čia buvo pastatytas memorialas legendiniam 1949 metų partizanų suvažiavimui įamžinti bei atstatytas čia buvęs bunkeris, kuriame partizanų vadai rengė suvažiavimo posėdžius ir pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracijos tekstą.
Kad memorialas – geriausia pilietiškumo ir patriotizmo mokykla ne tik jaunimui, bet ir visai tautai prieš devynerius metus jo atidengimo iškilmėse kalbėjo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
"Mėnaičių bendruomenės" aktyvo idėjai vienbalsiai pritarė ir į jos pristatymą sukviesti bendruomenės nariai.
Rengtų edukacines programas
Pasak M. Trinkienės, bendruomenės valdyba kartu su aktyviais nariais aptarė kelis ugdymo centro kūrimo ir veiklos variantus.
Pradžioje buvo galvota įsteigti dvi darbo vietas, vėliau apsistota ties viena. Tarp planų buvo – centrą kurti bendruomenei pagal panaudą atiduotoje buvusioje Minaičių mokykloje.
"Planavome čia įrengti miegamuosius, virtuvėlę – vietos mokykloje pakankamai. Tačiau, pasitarę su specialistais, pamatėme, kad tokiems mūsų planams įgyvendinti reikėtų itin didelių lėšų. Tektų keisti pastato paskirtį, jį apšiltinti, keisti elektros instaliacijč, rengti privažiavimus neįgaliesiems, tualetus, pakėlėjus į antrą aukštą ir taip toliau.
Tada ėmėme galvoti: gal sukursime edukacinę programą ir veiksime be pastato? Juk galima nakvoti ir palapinėse, o naktiniams žygiams, sukarintoms užduotims, kliūčių ruožui įrengti stacionaraus pastato nereikia. Be to, kai kurias veiklas galėtume atlikti ir bendruomenės patalpose. Reikėtų kompiuterių interaktyviai klasei.
Pradėtume nuo edukacijų jaunimui, kuriam rengtume pilietinio ugdymo pamokėles, susijusias su Lietuvos istorija. Nuošaly neliktų sportinės, karinės parengties pamokos.
Vėliau galėtume pereiti ir prie edukacijų bet kokio amžiaus lankytojams, tarp jų – ir senjorams", – entuziastingai kalbėjo viešnios.
Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjui Gintarui Pilypui ekspromtu gimė mintis, jog edukacijoms tiktų ir konteinerinio tipo patalpos. Kadangi tai – laikinas pastatas, esą jo nereikėtų įrenginėti pagal gana griežtus reikalavimus.
"Lankytojų maitinimui labai pritiktų ir kokia nors bendruomenės verdama sriuba, kad ir žuvienė", – dar vieną lankytojus padėsiančią pritraukti idėją mestelėjo G. Pilypas.
Bendruomenė jau kalbėjosi su rajone veikiančiu dažasvydžio klubu bei šaulių kuopa, kviesdama juos tapti projekto partneriais. Dėl bendradarbiavimo norima tartis ir su kariškiais – Radviliškyje įsikūrusio Oro gynybos bataliono vadais.
Pasak A. Čepononio, minaitiškių, kaip ir kitų bendruomenių, galimus projektus turi apsvarstyti ir visus "už" ir "prieš" pasverti ir Savivaldybė, kadangi būtent ji kartu su bendruomene sudaro jungtinę sutartį ir prisideda reikalaujama dalimi.
"Jei projektas žlunga ir jo nepavyksta išlaikyti nustatytąjį laikotarpį – penkerius metus, gautą europinę paramą, per 110 tūkstančių eurų, nuo pat pirmojo euro tektų grąžinti. Ir grąžinti turėtų ne kas kitas, o Savivaldybė. Todėl būtina viską labai gerai pasverti", – galimas rizikas ir atsakomybę priminė G. Pilypas.
"Minaičių projekto sėkmei turės įtakos sezoniškumas. Tačiau juk galima susidėstyti ne vieną svarbią datą, pradedant sausio 13-ąja, įjungiant Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Mindaugo karūnavimo", – garsiai svarstė meras A. Čepononis.
Koją minaitiškių idėjai gali kišti ir itin prastas privažiavimas iki Miknių sodybos, kurios teritorijoje įsikūrė memorialas.
Kelio remonto darbai čia kol kas nepradėti – iki šiol, kone per tris Nepriklausomybės atkūrimo dešimtmečius, privažiavimo iki tokio svarbaus istorinio objekto kokybė niekam neparūpo. Ir tik dabar reikalai po truputį pradeda judėti.
Minaičių bendruomenė dar turi šiek tiek laiko apgalvoti savo idėjos įgyvendinimo planą – bendruomenės projektų paraiškas turės pateikti kitų metų pradžioje.
