Donorystės akcija įkvėpė tapti donorais

Donorystės akcija įkvėpė tapti donorais

Donorystės akcija įkvėpė tapti donorais

Šiaulių regiono gyventojams šiais metais buvo persodinti 9 organai ir audiniai, kurie suteikė šansą išgyventi ar pagerinti gyvenimo kokybę, dar 47 tokio šanso laukia. Pasaulinei organų donorystės ir transplantacijos dienai skirtame renginyje daugiau negu 20 šiauliečių pareiškė norą tapti donorais.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Traukos centras – sraigtasparniai

Šeštadienį vidurdienį Šiaulių pietiniame rajone žmonės kėlė galvas į dangų, kur ratus suko sraigtasparnis. Nusileido pievoje prie „Akropolio“. Po keliolikos minučių šalia nutūpė dar vienas – mažesnis.

Karinių oro pajėgų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos darbuotojai savo plieninius paukščius atvėrė smalsuoliams. Ekipažai pasakojo apie gelbėjimo operacijas, organų gabenimą, šiauliečiai galėjo pasėdėti prie vairalazdės, pasimatuoti pilotų šalmus, nusifotografuoti.

Susirinkusiems buvo pademonstruota, kokios pajėgos dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos procese: greitosios pagalbos automobiliu, lydimu policijos ekipažo, buvo atvežta specialiame konteineryje donoro organo imitacija ir perduota skraidinti sraigtasparniu.

Svarbiausia – operatyvumas

„Viskas prasideda nuo skambučio iš ligoninės, kurioje yra donoras“, – apie operaciją pasakojo Nacionalinės transplantacijos biuro koordinatorius gydytojas nefrologas Karolis Skebas.

Po gauto skambučio Nacionalinio transplantacijos biuro komanda greitosios pagalbos automobiliu skubiai pasiekia ligoninę, kur apžiūrimas donoras. Tikrinama, ar nebuvo traumų, nevartoti narkotikai, apžiūrimos tatuiruotės, paimami reikalingi kraujo mėginiai infektologiniams bei imunologiniams tyrimams.

Susisiekiama su chirurgais. Atlikus visus tyrimus, siunčiama medikų transplantologų brigada išimti organą, o kita brigada ruošia pacientą transplantacijai.

„Visas darbas turi būti sustyguotas iki smulkmenų tiksliai, nes laikas yra aukso vertės, kažkam gelbėjama gyvybė“, – sakė K. Skebas.

Kiek funkcionuoja išimti organai? Specialisto teigimu, širdis – iki 4 valandų, kepenys – iki 6, teoriškai – kartais ir iki 12, plaučiai – iki 12, o ilgiausiai inkstai – iki 24 valandų.

Regione – apie 2000 donorų

Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė sakė, kad po smegenų mirties žmogus gali padėti kitiems. Visi organai funkcionuoja ir toliau, jei ligoninėje gyvybinės funkcijos palaikomos specialia įranga. Jei toks žmogus nėra išreiškęs noro tapti organų donoru, to klausiama jo artimųjų.

„Jauni žmonės žingeidūs, jie neturi tokių baimių, kokių kupini vyresni. Jaunimas drąsiai klausia apie donorystę, pasirašo donoro korteles. Klausia, pavyzdžiui, jei bus persodinti juodaodžio organai, ar ims patikti repas?“ – šypsosi moteris.

Pasak Nacionalinio transplantacijos biuro atstovės, šiais metais dviejuose transplantacijos centruose – Vilniuje ir Kaune – yra atliktos 125 organų ir audinių transplantacijos.

Šiaulių apskrities gyventojams buvo persodinti 9 organai ir audiniai: 1 kepenys, 2 inkstai, 2 širdys, 1 širdies-plaučių kompleksas, 3 ragenos.

Šiuo metu Šiaulių regione organų donorystei oficialiai pritaria 1811 žmonių – tiek gyventojų yra užpildę sutikimą donoro kortelei gauti.

Gyvena laukimu

Lietuvoje organo ar audinio transplantacijos laukia 456 recipientai, Šiaulių apskrityje – 47.

Gyvybę gelbstinčių persodinimo operacijų laukia: širdies – 2 (1 gyventojas iš Šiaulių ir 1 iš Kelmės), kepenų – 3 (2 žmonės iš Šiaulių ir 1 iš Kelmės), plaučių – 1 pacientas iš Šiaulių.

Gyvenimo kokybę gerinančios transplantacijos  laukia: ragenos – 24 (18 iš Šiaulių, po 2 iš Radviliškio ir Pakruojo, po 1 iš Joniškio ir Kelmės), inksto – 16 (10 iš Šiaulių, po 2 iš Radviliškio ir Pakruojo, po 1 iš Kelmės ir Naujosios Akmenės).

Renginyje dalyvavęs inkstų transplantaciją prieš penkmetį patyręs šiaulietis prisipažino, kad vargu ar šiandien galėtų būti su visais, jei ne operacija ir dovanų gautas organas. Gavęs antrą šansą gyventi, paragino ne tik šeimą, bet draugus ir artimuosius išreikšti donorystės valią.

„Kiek mažai žmonių žino, kokia kančia – dializės... O čia gauni šansą gyventi.  Gimsti antrą kartą. Visai kitaip gyvenimą vertini“, – sakė vyras.

Autorės nuotr.

TECHNIKA: Šeštadienį Šiauliuose minėta Pasaulinė organų donorystės diena, kurioje dalyvavo ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos darbuotojai su technika, kuria gabenami organai.

KVIETIMAS: Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė pasakojo apie donorystę, kvietė susirinkusiuosius pasirašyti donoro kortelę.

GALIMYBĖS: Visi norintys galėjo pasėdėti sraigtasparnyje, pasimatuoti piloto šalmą, apžiūrėti piloto darbo vietą iš vidaus.

PAVYZDYS: Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio įgula pademonstravo, kaip dirba gavusi skubiai atgabentą donoro organą.

LAIKAS: „Laikas, nuo skambučio iš ligoninės, kurioje yra organų donoras iki organo patekimo į operacinę pas laukiantį pacientą, aukso vertės“, – sakė Nacionalinės transplantacijos biuro koordinatorius gydytojas nefrologas Karolis Skebas.