
Naujausios
Reforma specialistų nesulaikys?
Numatyta, kad nuo šių metų liepos 1 dienos dešimt ambulatorines paslaugas teikiančių tarnybų, šiuo metu savarankiškai veikiančių pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose, bus reorganizuotos ir taps Kalėjimų departamentui pavaldžios Laisvės atėmimo vietų ligoninės padaliniais. Pertvarka, anot Teisingumo ministerijos, sumažins vadovaujančių darbuotojų skaičių bei užtikrins racionalų lėšų panaudojimą, neaplenkiant ir medikų atlyginimų.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus (ŠTI) Sveikatos priežiūros skyriuje šiuo metu dirba 14 kvalifikuotų specialistų – gydytojų, slaugytojų, laborantų. Po pertvarkos liks mažiau. Ar jie pajėgs užtikrinti, kad Tardymo izoliatoriaus gyventojai, kurių šiuo metu kiek daugiau nei 400, pagalbą gautų "čia ir dabar"?
Kokiomis nuotaikomis prieš numatomą reorganizaciją gyvena ŠTI medicinos personalas ir ką medicinines paslaugas kaliniams teikiantiems medikams tenka iškęsti už, jų žodžiais, skurdžius atlyginimus? Kalbamės su ŠTI Sveikatos priežiūros skyriaus viršininke Daiva ŠEMEKLIENE.
– Kol kas abejonių ir klaustukų dėl reformos daugiau nei atsakymų. Aišku tik tai, kad nei manęs, nei administratorės, nei kai kurių specialistų, pavyzdžiui, kad ir pulmonologo, po pertvarkos ŠTI nebeliks. Nebeliks ir vaistininko – nuo liepos 1 dienos vaistus visos šalies kalinimo įstaigų pacientams skirstys Laisvės atėmimo vietų ligoninės, esančios Pravieniškėse, medikai.
Deklaruojama, kad atleidus dalį medikų, dirbančių visose šalies kalinimo įstaigose, pavyks per mėnesį sutaupyti apie 30 tūkstančių eurų. Tokia suma likusiesiems leistų atlyginimą pakelti keliasdešimt eurų. Drįsčiau sudvejoti, kad toks algų padidėjimas privers medikus pasilikti dirbti, jei laisvėje algos kelis kartus didesnės, o įvairių sričių specialistų trūksta.
Be to, ar kas įvertino, kad, panaikinus kai kuriuos etatus, pagalba vietoje nebebus teikiama ir ligonius teks konvojuoti? Ar paskaičiuota, kiek išaugs transportavimo išlaidos?
Neįvardysiu sumų, kokias už sunkų ir nuolatinio streso kupiną darbą gauna įkalinimo įstaigų medikai. Patikėkite, čia atlyginimai skurdūs ir absoliučiai neadekvatūs darbo rizikai ir kasdieną patiriamai psichologinei įtampai.
– Laisvėje esančiose medicinos įstaigose darbas sudėtingas – pati 25 metus dirbu pulmonologe Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir žinau, kad neadekvačių ligonių pasitaiko. Tačiau tokių pasitaiko vos vienas kitas.
O kalėjimų medikų kasdienybė – nuolatiniai grasinimai, keiksmažodžiai, reikalavimai, provokacijos, skundai, psichiniai paūmėjimai. Kaliniai čia tapę gydytojais – tai jie, o nes mes, baigę mokslus, "žino", kokio gydymo jiems reikia, kokių vaistų, todėl reikalauja vaistų, kad pas gydytoją būtų nuvesti tą pačią minutę, kai tik sugalvojo. Jei nepriimami dėl didelio medikų užimtumo, pjaustosi rankas, prigalvoja kitų drastiškų būdų.
Šiuo metu Šiauliuose laikoma 11 vyrų, nuteistų iki gyvos galvos – tokiems nėra, ką prarasti, todėl grėsmė kasdien tiesiog alsuoja į veidą.
Štai šiai dienai pas izoliatoriaus medikus užsirašiusiųjų – 50–60. Kiekvienas reikalauja būti priimtas kone tą pačią dieną, kai tik užsiregistruoja. Būti nuvestam pas gydytoją – tai laiko praleidimo būdas, prasiblaškymas. O iš tų 50–60 "pacientų" sveikatos problemų turi gal tik 10.
Pavojai ir įtampa – kasdien
– Nemažai situacijų, kai prižiūrėtojui tenka likti už širmos arba net už durų. Sakykime rentgeno patalpa. Joje kalinys lieka tik su rentgeno laborante. Prižiūrėtojas laukia už durų.
Numatyta, kad sveikatos priežiūros paslauga kaliniui teikiama tik dalyvaujant prižiūrėtojui. Tuo tarpu mūsų pacientai reikalauja likti vieni su mediku. Nerizikuojame.
– Šiuo metu Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikoma 18 sergančiųjų ŽIV. Vaistus šie žmonės privalo gerti kas dieną – jiems jie išduodami visai savaitei. Būna, kad tokia liga sergantys asmenys susipjausto rankas – kalėjimo medikai privalo suteikti skubią pagalbą, sutvarstyti. Didžiausias pavojus sau – juk pirštinė gali ir įplyšti.
Būna, kad kai kuriuos išgerti privalomus vaistus, dažniausiai raminamuosius, asmenys sugeba nuslėpti, ir kas dieną sutaupydami po tabletę bei sukaupę krūvelę, išgerti vienu ypu – sukeldami maksimalų, gyvybei netgi pavojingą efektą. Arba raminamieji sukaupiami, turint tikslą perparduoti.
Į izoliatorių atvežti asmenys visi iki vieno turi praeiti medicininę patikrą, ir ligų aptinkama pačių įvairiausių, neišskiriant ir užkrečiamų – nuo tuberkuliozės iki ŽIV.
Dar narkomanai. Sykį reikėjo paimti kraujo, o kraujagyslių tiesiog nebėra. Ta narkomanė pareikalavo duoti švirkštą jai, atseit pati paims...
Šiaulių tardymo izoliatorius per penkerius mano vadovavimo tarnybai metus turėjome du psichiatrus – abu neatlaikė įtampos. Ją atlaikyti nėra paprasta.
Laimei, mūsų medikams kol kas pavyko išvengti rimtų incidentų. O štai Alytaus pataisos namuose, Lukiškėse buvo atvejų, kai medikai buvo užpulti.
– Jie puikiai žino savo teises, bet ne pareigas. Žino visas institucijas, kurioms turi teisę skųstis ir apie kokias laisvėje gyvenantys žmonės dažnai net negirdėję.
Vaistų dieną kitą negauna – skundas. Pas gydytoją čia ir dabar nepatenka – skundas. Vaistų pakuotę praimtą paduodame – skundas. Skundžiasi viskuo, ką net sunku įsivaizduoti. Ant mano stalo guli šimtai skundų, skirtų vietos administracijai. O kur dar skundai visoms įmanomoms šalies tarnyboms, kalėjimų departamentui, ministerijai, teismams, Europos žmogaus teisėms! Terminas atsakyti – 20 darbo dienų.
Vienas iki gyvos galvos nuteistas kalinys šiuo metu atsisako valgyti iš ŠTI indų – netinka, nori porcelianinių. Valgo jis tik tą maistą, kuris patiekiamas ne ŠTI induose.
Kitas parašė skundą, nes neleidome į įstaigą atnešti "Dormeo" pagalvės ir čiužinio.
– Teisingumo ministras, kilus pasipiktinimo bangai, kažkaip sugebėjo visuomenę įtikinti, kad kalinimo vietose dirbančių medikų atlyginimai gerokai didesni negu deklaruojama.
O realybė yra liūdna. Kalėjimo medikai uždirba kelis kartus mažiau negu laisvėje dirbantys. Ir tai tikrai nėra normalu.
Atlyginimai ir pertvarkos
Įkalinimo įstaigų medikų profesinės sąjungos "Solidarumas" atstovai informuoja, kad atlyginimai įkalinimo įstaigų medikams nedidėja daug metų, kai tuo tarpu laisvėje esančių sveikatos priežiūros įstaigų medikams nuo 2016 metų padidėjo 51 procentu.
Anot "Solidarumo", 2019 metų rudenį laisvėje dirbantiems medikams padidinus atlyginimus dar 15 procentų, kalėjimuose gali nebelikti medicinos darbuotojų, nes jie pereis dirbti į laisvėje esančias sveikatos priežiūros įstaigas, kuriose nuolatos trūksta darbuotojų, medikai nepatiria nuolatinio pacientų psichologinio smurto, tuo tarpu kalėjimuose yra didžiausia AIDS, ŽIV, hepatitu ir tuberkulioze sergančiųjų koncentracija Lietuvoje, o 70 procentų nuteistųjų yra daugiau mažiau priklausomi nuo narkotikų.
Nuo balandžio 1 dienos nutarta pradėti reorganizaciją, įjungti pirminės priežiūros medikus į antrinės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią Laisvės atėmimo vietų ligoninę Pravieniškėse, atleisti dešimties skirtingose Lietuvos vietose esančių pataisos namų pirminės sveikatos priežiūros vedėjus, kurie ne tik bausmės atėmimo vietose organizuoja sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, bet atsako į nuteistųjų skundus, panaikinti vaistines ir vaistininkų etatus, atleisti dar daugiau sveikatos priežiūros darbuotojų.
Kalėjimų departamento ir pavaldžių įstaigų vadovybė užtikrina, kad, įgyvendinant reorganizaciją, bus ieškoma geriausių sprendimų. Be to, teigiama, bus sutaupyta lėšų.
Šiuo metu Šiauliuose laikoma 11 vyrų, nuteistų iki gyvos galvos – tokiems nėra, ką prarasti, todėl grėsmė kasdien tiesiog alsuoja į veidą.