Klubo sąnarys grąžino judėjimo laisvę

Klubo sąnarys grąžino judėjimo laisvę

Klubo sąnarys grąžino judėjimo laisvę

Kražiškė (Kelmės rajonas) Danutė Ambrozaitienė jau trečią kartą operavosi klubo sąnarį. Tiek pat kartų jį keitė. Palyginusi negalią prieš operaciją ir galimybes po operacijos, moteris pataria ir kitiems nekęsti skausmų, o užsirašyti į eilę ir operuotis.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Pirmasis sąnarys tarnavo dešimt metų

Pirmą kartą Danutei Ambrozaitienei klubo sąnarį teko keisti 1996 metais. Tuomet moteris neturėjo nė šešiasdešimties. Tačiau nuolat maudžiantis susidėvėjęs dešiniojo klubo sąnarys trukdė gyventi.

Tvarką mėgstanti Danutė negalėjo darbuotis sodyboje.

Kražiškė kreipėsi į Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoją traumatologą Arūną Galdiką dėl endoprotezavimo. Jis susidėvėjusį sąnarį pakeitė protezu.

Tuomet keletą tūkstančių kainuojantį klubo sąnario protezą moteris turėjo nusipirkti pati. Po operacijos nunešė pažymą į Savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Valstybė kompensavo visą sumą.

„Kai grįžau po operacijos ir reabilitacijos, negalėjau patikėti, kad vėl galiu dirbti, taip lyg būčiau jauna, – mena Danutė. – Buvau labai dėkinga gydytojams. Pamaniau, jog jie daro stebuklus. Ilgainiui net užmiršau, jog vietoj savojo sąnario turiu protezą. Tiesiog nejaučiau, kad tai svetimkūnis. Gal ir persistengiau judėdama ir darbuodamasi. Pamiršau ir medikų rekomendacijas dozuoti fizinį krūvį. Gal todėl po dešimties metų vėl teko gultis ant operacinio stalo.“

Kainavo 19 tūkstančių litų

Po dešimties metų D.Ambrozaitienė vėl vyko į Klaipėdą. Vėl pas tą patį gydytoją. Jis geriausiai žinojo pacientės istoriją.

2006 metais dešimtmetį tarnavęs protezas kražiškei pakeistas nauju. Tačiau šis protezas tarnavo trumpiau. Po kelerių metų koja pradėjo suktis į šoną. Dešinė koja, valdoma sąnario protezo, sutrumpėjo. Teko nešioti ortopedinį batą. Einant pasiremti ortopedine lazdele. Kuo toliau, tuo daugiau nepatogumų kilo.

Praėjusiais metais D.Ambrozaitienė vėl kreipėsi į klaipėdietį gydytoją Arūną Galdiką. Jis konstatavo, kad antrą kartą paprastas sąnario protezas dažniausiai laiko trumpiau. Tokiais atvejais geriau tinka revizinis, kitokios sudėties sąnarys.

Kadangi tokie protezai gaminami užsienyje, gydytojas pacientei patarė palaukti dar keletą mėnesių, kol gaus tobulesnį protezą – turimą keisti tokiu pačiu buvo beprasmiška.

Po trejeto mėnesių D. Ambrozaitienei pranešta, jog sąnarys jau atkeliavo. Paskirta operacijos diena.

Pirmosios operacijos, pasak ponios Danutės, truko trumpiau – apie pusantros valandos. Ši buvo sudėtingesnė. Truko tris valandas.

Revizinis sąnarys kainuoja 19 tūkstančių litų. Tačiau pačiai pacientei už jį nereikėjo mokėti. Kompensavo Ligonių kasa.

Po operacijos 18 dienų kražiškė praleido Palangoje, Reabilitacijos ligoninėje.

„Ir Klaipėdos ligoninėje, ir reabilitacijoje jaučiau nuoširdų medikų rūpestį mano sveikata. Lietuvos medicina yra aukšto lygio. Duočiau visus dešimt balų. Tomis dienomis svarstydavau, kiek daug valstybei kainuoja ir aukštos kvalifikacijos gydytojų darbas, ir visos man reikalingos procedūros, ir puikus maistas, tokio nepasigaminsi nė namuose,“, – prisiminimais dalijosi D.Ambrozaitienė.

Moteris patarė visiems, pajutusiems klubo sąnario negalavimus, nekentėti skausmų, nebijoti operacijos. Užsirašyti į eilę ir būtinai operuotis. Kai kurie pacientai nebelaukia eilės. Operuojasi savo lėšomis, patys sumoka už protezą. Kai ateina jų eilė, valstybė kompensuoja dalį išlaidų.

Po trečiosios klubo sąnario operacijos D.Ambrozaitienė jau vaikšto. Džiaugiasi, kad dešinė koja vėl išlyginta, tokio pat ilgio kaip kairioji. Nereikia ortopedinės avalynės. Kol kas reikia tik pagalbininkės lazdelės ir aukštesnės negu įprasta kėdės. Tačiau pavasariop galės ir be jos apsieiti.

Kražiškė sako, jog labai svarbu pooperaciniu laikotarpiu laikytis gydytojų nurodymų. Nepulti prie sunkių darbų, nepersistengti judant. Po pirmųjų operacijų ji ir pati buvusi drąsesnė – protezas apie save nepriminė – tai ir darbavosi kaip sveika. Iš tiesų turėjusi dažniau prisiminti, jog vietoj klubo sąnario yra protezas.

Pažeidžia osteoartritas

Kasmet Lietuvoje atliekama netoli tūkstančio klubo sąnario keitimo operacijų. Yra parengta keliolika tokias operacijas atliekančių gydytojų traumatologų-ortopedų.

Medikai operaciją rekomenduoja tuomet, kai gydymas vaistais nepadeda.

Sąnario implantai gaminami iš metalo lydinių ir polietileno (plastiko). Šiuo metu kai kuriems pacientams dedami naujesni implantai su metaliniais įdėklais.

Viso klubo endoprotezavimo metu chirurgas pakeičia susidėvėjusią šlaunikaulio galvą metaliniu ar keraminiu komponentu, kuris tvirtinamas prie metalinio stiebo, įkalto į šlaunikaulį. Gūžduobė pakeičiama polietileno (plastiko) ar metaliniu implantu su polietileniniu įdėklu.

Endoprotezas gali būti tvirtinamas naudojant cemento mišinius, panašius į dantų cementą, arba nenaudojant jokio cemento (becementis tvirtinimas).

Operacijos metu klubo ir šlaunies srityje atliekamas pjūvis (nuo 20 iki 30 centimetrų ilgio). Atsižvelgiant į operacijos metodiką, pjūviai gali būti ir trumpesni.

Autorės nuotr.

GALIMYBĖS: Klubo sąnario operacija kražiškei Danutei Ambrozaitienei grąžino visavertį gyvenimą.