Nuo kojinių šuniukui iki elegantiškų suknelių

Nuo kojinių šuniukui iki elegantiškų suknelių

Nuo kojinių šuniukui iki elegantiškų suknelių

Joniškietė Genovaitė Tarasauskienė, vos penkerių metų išmokusi ant virbalų užnerti akis pirmiausia numezgė kojines šuniukui. Iš vaikystės metų moterį dar aplanko ir mėtinių saldainių skonis, liudijantis apie bendravimą su Jakiškių dvaro savininke Ruta Koškolyte.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

1200 mezginio akių

Genovaitė Tarasauskienė ant pakabos pakelia tamsiai mėlyną suknelę. Iki juosmens ji – lygi, toliau leidžiasi kiauraraščiu – rombais ir eglės šakomis, vilnydama, banguodama plačiu sijonu. Apačioje yra net 1200 mezginio akių. Suknelė lengva tarsi voratinklis, iš ploniausio moherio siūlo.

Prie jos gražiadarbė praleido daugiau kaip 2,5 savaitės. Po 9–12 valandų per dieną.

Antroji suknutė – raštuota nuo viršaus iki apačios. Sugaudyti visas mezginio akis, neleisti išskysti ar susipainioti prireikė beveik mėnesio.

„Priešpiet pasivaikščioju. Paskui pietauju. Nuo trečios valandos sėsiu su virbalais ir siūlais iki vidurnakčio. Kai mezginys be rašto arba paprastas, tereikia pynes sudėlioti, galiu visai nežiūrėdama dirbti,“ – sako G. Tarasauskienė.

Raštus dažniausiai sugalvoja naktį

77-erių metų moters spintoje gausu skraisčių, skarų,šalių. Sako, mezgusi ir paltus. Iš vienos lentynos ištraukia raštuotą ryškų sūnaus megztinį, kuriam jau 30 metų. Dabar jis tapo per mažas solidžiam vyrui, bet lankydamasis pas mamą, kartais jį apsivelka.

„Kai ką nusižiūriu rankdarbių žurnaluose. Kaip „pijokas“ pro butelį, taip aš pro juos negaliu praeiti. Kai ką savo išmonės pridedu. Raštai, jų deriniai dažniausiai gimsta naktį. Kai atsigulu ilsėtis, staiga iškyla prieš akis,“ – apie raštų parinkimą mezginiams pasakoja joniškietė.

Šį pavasarį vyksiančiai rajono tautodailininkų parodai moteris turi užsakymą – senoviniais raštais numegzti šaliką ir pirštines, kokius kadaise dėvėdavo vyrai.

Sudėtinga nebus, sako, dar pamenanti, kokį šaliką brolis turėjęs.

Tautodailininkų prezidento padėka

Genovaitės darbai – kruopštūs, tikslūs, ažūriniai. Jie ne kartą eksponuoti tautodailės darbų parodose Joniškyje, Šiauliuose, Vilniuje ir kitur.

Joniškietė 75-erių metų proga iš Lietuvos tautodailininkų sąjungos prezidento Aliaus Felikso Valio sulaukė padėkos rašto už etninės kultūros puoselėjimą ir skleidimą.

Moteris mezga tik rankomis. Kadaise, mena, išbandžiusi pas bendradarbę mezgimo mašiną, tačiau nepatiko. Negyvas darbas, be to, sako, tokių spalvingų raštų išgauti neįmanoma, kaip rankiniu būdu.

Kojinaitės šuniukui

Megzti Genovaitė Tarasauskienė išmoko vos sulaukusi penkerių metų. Mergaitė vis sukiodavosi aplink mamą, stebėdavo, kaip ši dirba. Mama dukros į šalį irgi nevijo, parodė, kaip akis užmesti.

Pirmasis mažosios mezgėjos darbas buvo keturios kojinaitės šuniukui. Mat užėjo šalta žiema, pagailo, kad keturkojis laksto basas, ir ėmėsi kruopštaus darbo. Vyresnis brolis šuniukui ir nagines pagamino.

Dvarininkaitė duodavo pinigų saldainiams

Visa Genovaitės vaikystė prabėgo Koškolių dvaro kumetyne Jakiškių kaime. Jos mama dvare prižiūrėjo daržus, melžė karves, tėvas dirbo šėriku.

Mama su arkliu Vanka vežimu turgaus dieną išdardėdavo į Šiaulius pardavinėti dvaro ūkyje užaugintų pomidorų, braškių.

Vaikams irgi plušėti teko. Tėvas mirė, kai Genovaitė dar šešerių metų neturėjo, tad jai netrukus teko išeiti bandą ganyti.

Tačiau būta ir smagių akimirkų. Vaikai lakstydami takeliais dvaro teritorijoje sutikdavo dvarininkaitę Rutą Koškolytę. Gražiai su ja pasisveikindavo, pabučiuodavo ranką. Tada dvarininkaitė iš gilios kišenės ištraukdavo 20 centų ir liepdavo eiti nusipirkti saldainių. Tie saldainiai būdavę labai stipraus mėtų skonio, net kvapą užimdavę.

Jei dvarininkaitei pasakydavo, kad nepirks saldainių, bet taupys, ji dar monetą ištraukdavo.

Vokiška tvarka

Dvare buvo griežta tvarka. „Vokiška“, – sako Genovaitė. Niekas nedrįsdavo net ant žemės nukritusio obuolio savo valia paimti. Jei dvaro savininkai bei valdytojai leisdavo, buvo galima ir daugiau jų pasirinkti ar nusiskinti.

Įprastai kumečių vaikai jautėsi per prasti su dvarininkų palikuonimis bendrauti. Tačiau Genovaitė mena, kad jai ir broliui leista kartu žaisti. Su dvarininko anūku Henriku Koškoliu ne kartą ir susipešę buvo.

Autorės nuotr.

MEZGIMAS: Tautodailininkė Genovaitė Tarasauskienė megzti išmoko vos sulaukusi penkerių metų.

MEZGINIAI: Genovaitė Tarasauskienė turi daug megztų ir nertų šalių bei skarų.

ŠALIS: Kol kas dar nebaigtas naujausias šalis.

SUKNELĖ: Šią suknelę gražiadarbė mezgė beveik mėnesį.