
Naujausios
Į medicinos punktą – pasikalbėti apie gyvenimą
Kukečių (Kelmės rajonas) bendruomenės medicinos punkto slaugytoja Virginija Pikturnienė kiekvieną dieną sulaukia vienokios ar kitokios negalios, rūpesčio varginamų žmonių. 38 metus dirbanti medikė sakė, jog neretai į medicinos punktą žmonės užeina tik pasikalbėti.
„Išsipasakojus – lengviau, o geras, nuoširdus žodis veikia kaip vaistai“ – šypsojosi medikė.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Grįžimas į gimtinę
Virginijos Pikturnienės gimtinė – Kukečiai, šalia Kelmės. Čia moteris, baigusi medicinos studijas, dirba beveik 38 metus. Virginija – Kukečių bendruomenės medicinos punkto slaugytoja.
Tik pradėjusi pagal paskyrimą dirbti, jauna felčerė-akušerė įsikūrė buvusio „Pergalės“ kolūkio administraciniame pastate. Vėliau pastatą privatizavus, medicinos punktui teko ieškoti kitų, higienos normas atitinkančių patalpų.
„Taip prieš 18 metų ir įsikūrėme atskirame name, su atskiru įėjimu, vandeniu ir panašiais reikalingais dalykais. Turime ir nedidelį procedūrinį kabinetuką“, – rodė slaugytoja.
Kaip šeima
Pasak V. Pikturnienės, jos darbo specifika nemažai pasikeitė.
Pradėjo dirbti pusantro etato: akušerės ir puse felčerės. Tarybiniais laikais žmonių sveikata būdavo rūpinamasi „iš aukščiau“. Didelį dėmesį kreipdavo į kraujo donorus. Būriais, kolūkio autobusu veždavo duoti kraujo. Kiekvieną ketvirtadienį vairuotojams tikrindavo kraujospūdį. Veikė sanitarinės draugovės, postai.
„Anksčiau žmonės susitikdavo kontoroje, parduotuvėje, pašte, pasidalindavo naujienomis. Dabar, net ir sveiki būdami, ateina į medicinos punktą paprasčiausiai pasikalbėti, pasitarti, pasipasakoti, pasiguosti. Savi tapome, kaip šeima. Žinome, kaip gyvena net mūsų vaikai“, – sakė V. Pikturnienė.
Pastaraisiais metais darbas pasidaręs labiau profilaktinis. Medikė džiaugėsi, jog žmonės turi galimybę pasinaudoti įvairiomis profilaktinėmis programomis.
„Tiesa, kartais reikia ir paraginti, patarti. Kiekvienos pas mane apsilankiusios moters paklausiu, kada buvo pas ginekologą. Atsakymų esu įvairiausių sulaukusi – kai kurios nebuvusios dešimt ir daugiau metų. Delsimas gali būti pražūtingas“, – tvirtino medikė.
Gyventojų sumažėjo per pusę
Pirmaisiais Virginijos Pikturnienės darbo metais jos aptarnaujamoje teritorijoje, apimančioje Burbaičius, Padubysį, Žvilgius, Preikurus, Kukečius iki pat Kelmės pradžios, gyveno apie 2000 žmonių. Dabar – vos kiek per 1000.
Dar prastesnė situacija su vaikų gimstamumu. V. Pikturnienė prisiminė metus, kuomet buvo užregistruoti 26 kūdikiai iki metų, pernai – vos penki. Pavyzdžiui, 1983-iaisiais, gimė 20 mažylių. Per pusantro šių metų mėnesio sulaukta vieno kūdikio.
Pasirinkimas: atiduota skola ar žvakės ant artimųjų kapų
Vis dažniau žmonės suserga cukralige, skydliaukės ligomis. Tačiau daugiausia sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis.
„Man atrodo, kad mano darbo pradžioje žmonės buvo ramesni. Dabar – dirglesni, skubantys ir nespėjantys, turintys gyventi taupiai, bet vis viena kartais neužtenkantys pinigų būtiniausiems dalykams“, – svarstė medikė.
V. Pikturnienė pasakojo, jog prieš praėjusius Visus šventuosius viena moteris atnešusi jai skolą – 20 litų už vaistus. Ir prasitarė, jog pinigų žvakėms ant artimųjų kapų jau nebeužteks.
„Susigraudinau ir pasakiau, kad atiduotų skolą, kai turės, o jei nebeišgalės atiduoti, užteks ir maldos. Visko būna, visiems visko pasitaiko. Tačiau toks gyvenimas sveikatos neprideda“, – įsitikinusi medikė.
Daugėja nutukusių vaikų
V. Pikturnienė pastebėjo, jog ligos renkasi vis jaunesnius žmones, net vaikus.
Retas atvejis pamatyti moksleivį be akinių. Bet labiausiai medikei neramu dėl nesveikų vaikų dantų. Tėvai skundžiasi dėl ilgiausių eilių pas dantų gydytojus.
Daugėja antsvorio turinčių, nutukusių vaikų, paauglių.
„Gali būti, kad taip atsitinka dėl per mažo aktyvumo, netinkamos vaikų mitybos. Labai džiaugiuosi, kad mano aptarnaujamoje teritorijoje veikiančioje Elvyravos pagrindinėje mokykloje nėra jokio nesveiko maisto aparatų, arti mokyklos nėra ir maisto prekių parduotuvės. Vaikai valgo paruoštą šviežią maistą, o ne užkandžiauja per pertraukas traškučiais, užsigerdami kokiais vaisvandeniais“, – sakė V. Pikturnienė, prieš porą metų dar dirbusi Elvyravos pagrindinėje mokykloje. Dabar mokykloje dirba sveikatos priežiūros specialistė.
Medicinos punktų ateitis – neaiški
Virginija Pikturnienė svarstė: gali būti, kad į pensiją išėjus jai ir kitoms dabar dirbančioms bendruomenių slaugytojoms nebus, kas jas pakeičia.
„Felčerės neberengiamos. Kas medicinos punktuose dirbs? Nors, manau, kad mes, bendruomenių slaugytojos, esame reikalingos. Medicinos punktuose nebūna „tuščių“ dienų. Tai daug ką pasako“, – įsitikinusi V. Pikturnienė.
Autorės nuotr.
SLAUGYTOJA: 38 metus dirbanti Kukečių bendruomenės medicinos punkto slaugytoja Virginija Pikturnienė teigė pastebėjusi, jog ligos renkasi vis jaunesnius žmones.