
Naujausios
Komandos stiebiasi
46 metus gyvuojantis "Vairo" klubas praeitų metų pradžioje įsikūrė naujuose namuose Dainų gatvėje, dalyje kažkada čia veikusios pradinės mokyklos patalpų. "Vairo" bendruomenės pastangomis įrengta erdvi sporto salė, persirengimo kambariai, veikia vaikų dienos centras. Patalpos vis dar gražinamos, remontuojamos. Darbų daug.
"Labai reikėtų tvarkyti ir išorę", – sako vyrų komandos treneris G. Marcišauskas, nužvelgdamas aptrupėjusias išorės sienas. Rodo neseniai išdaužtą lango stiklą. Kažkokie piktavaliai galimai bandė patekti į sporto salę. Į klubo patalpas įsibrauti bandoma ne pirmą kartą. Treneris svarsto, kad reikėtų įsirengti stebėjimo kameras.
Pasikalbėti su vyrų komandos treneriais G. Marcišausku ir K. Navicku susėdame jaukiame klubo vaikų dienos centre. Pokalbis neišvengiamai pakrypsta apie neseniai iškovotą Baltijos regbio "Top" lygos taurę, jau trečią iš eilės.
"Čempionu tapti yra viena, bet išlaikyti tai – visai kas kita. Jeigu atvirai, darosi vis sunkiau ir sunkiau, nes regbis tobulėja, klubai stiebiasi. Esi priverstas būti žingsniu priekyje", – sako Gediminas.
Pasak K. Navicko, "Top" lyga labai pasiteisino, nes čia rungtyniauja pajėgiausios komandos ir nebūna lengvų rungtynių.
"Anksčiau važiuodavai į susitikimą su silpnesne komanda, rezultatas iš anksto būdavo aiškus. O dabar, kad ir su Tukumo (Latvija) komanda vargome, nors jie paskutiniai šiemet liko", – pasakoja Karolis.
Visgi finale, kaip įprastai, susitiko šiaulietiškos komandos – "Vairas-Kalvis-Jupoja" ir "Baltrex-Šiauliai". Šių komandų dvikova jau įgavo ir pavadinimą – "Pietinia derbis".
"Mes tuo džiaugiamės, neabejoju, kad ir "Baltrex" bendruomenė tuo džiaugiasi. Be mūsų ir be jų gal ir "Top" lygos nebūtų", – sako G. Marcišauskas.
Pasak trenerių, pastaruoju metu kyla ir kitų miestų komandos. Vilniečiai anksčiau turėję vieną komandą, dabar turi dvi.
"Geležinis vilkas" turi trenerį iš PAR, kuris sėkmingai styguoja, komanda antroje lygoje nugalėjo, ir jau sulaukėm atgarsių, kad norėtų patekti į "Top" lygą. Bet, manau, jiems dar ankstoka, visko gerai nepasvėręs gali skaudžiai nukentėti, žaidėjus prikelti po skaudaus kritimo – sudėtinga", – sako G. Marcišauskas.
Atgimsta regbis Plungėje, Klaipėdoje. Nors šiuose miestuose kol kas nėra tiek žaidėjų, kad surinktų atskiras komandas, Lietuvos čempionato antroje lygoje rungtyniavo jungtinė Plungės ir "Klaipėdos kovo" komanda. Atsirado nebloga vaikų regbio komanda Šilutėje.
"Kalbant apie "Top" lygos komandas, iš tikrųjų nustebino šių metų debiutantai "Livonijos" (Latvija) komanda. Iš pirmo sezono galėtum sakyti, kad neblogai organizuoti, gerai pasiruošę. Jie liko treti, bet šiek tiek anksti dar spręsti, nes panašią situaciją turėjom su Šiaulių "Šiauliais" praeitą sezoną. Jie buvo debiutantai, kibo į atlapus visiems, visi vargo su jais, bet šiais metais jiems kažkas nesusidėliojo. Taigi, parodys ateinantys sezonai. Smagu, kad tokių komandų atsiranda, kuo jų daugiau, tuo visiems į naudą, tuo įdomiau gyventi", – sako G. Marcišauskas.
Regbininkai džiaugiasi, kad rungtynės sutraukia vis daugiau žiūrovų. Finalinėse rungtynėse Šiauliuose stadionas buvo pilnutėlis. Vyrai įsitikinę, kad tam įtakos turi ir infrastruktūra. Pagaliau regbio bendruomenė turi regbio stadioną su patogiomis žiūrovų tribūnomis, persirengimo kambariais.
"Vaikai jau nebesupras to, kad galima rengtis po medžiais, – šypsosi Karolis. – Labai smagu, kad turim stadioną, kur žiūrovai gali stebėti varžybas ne stovėdami. Juk žaidi ne tik dėl savo interesų, bet ir žiūrovams nori padovanoti gražią kovą."
Svajojo apie trenerio darbą
29-erių K. Navickas – antra "vairiečių" karta. Regbį žaidė jo tėtis Algirdas Navickas, dėdės, pusbroliai – "pusė giminės". Ir jis pats augo klube nuo mažumės, nors iš pradžių žaidė futbolą, regbį – tik retkarčiais. Visiškai futbolą į regbį iškeitė būdamas penkiolikos. Paskutinį kartą "Vairui" kaip žaidėjas atstovavo prieš 10 metų.
Karolis – vienas pirmųjų Lietuvos regbininkų, pradėjusių profesionalo karjerą ir išvykusių atstovauti užsienio klubams. Pastaruoju metu atstovavo Prancūzijos Burgenbreso regbio klubui. Po patirtos traumos, kuomet su komandos draugu rungtynių metu susidaužė galvomis ir neteko sąmonės, gydytojų patartas nusprendė baigti profesionalo karjerą, tačiau mėgėjiškai, kai tik leis medikai, dar planuoja žaisti, galbūt atstovauti ir Lietuvos rinktinei.
K. Navickas neliūdi, kad viskas taip susiklostė: "Grįžti namo visada smagu." Grįžęs sulaukė bičiulio G. Marcišausko kvietimo prisijungti prie "Vairo" komandos trenerio pareigose.
Šiuo metu K. Navickas su kitais treneriais duoda nurodymus ir Lietuvos rinktinės žaidėjams, kurie ruošiasi Europos čempionato "Trophy" diviziono ciklo startui. Vakar komanda išvyko į Ukrainą, kur stos į kovą su Ukrainos rinktine. Paskutines rungtynes šiais metais rinktinė žais lapkričio 16 dieną Šiauliuose, jeigu leis oro sąlygos.
"Žiūrėsim, kaip tas pirmas blynas. Su "Vairu" visai neblogai pasiteisino, – sako K. Navickas. – Aišku, rinktinėje turim netekčių, keli žaidėjai negalės atstovauti, bet gerai, kad dauguma žaidėjų iš "Vairo" ir "Baltrex", jie neseniai po finalo, sunkiau tiems, kurie jau prieš mėnesį baigė sezoną. Gaila, kad nėra ilgesnio pasiruošimo proceso, nesužaidžiam nė vienų draugiškų rungtynių, kad pasižiūrėtume, kaip viskas veikia, iš treniruočių sunku spręsti, bet stengsimės grįžti su teigiamu rezultatu."
Karolis sako, jog visada galvojęs apie trenerio karjerą: "Regbyje esu nuo vaikystės, man tai kraujyje. Žinojau, kad save geriausiai realizuočiau būdamas treneriu. Su Sigitu Kukulskiu paauglystėje kiek prasėdėdavom senajame "Vairo" klube, kalbėdavomės apie regbį. Man įdomūs strateginiai regbio niuansai. Regbyje aikštelėje turi laimėti metrus, teritorijas išsikovoti kaip kare. Čia ir spirti turi, ir protingai sužaisti. Ir garbės kodeksas – kad ir kokia kova buvo, po rungtynių spaudi vieni kitiems rankas, būna trečiasis kėlinys, kur visi susirenka, bendrauja, vakarieniauja."
Antras treneris būtinas
37-erių G. Marcišauskas "Vairo" klube nuo 10 metų. Būdamas 19 metų atstovavo Prancūzijos Bordo miesto regbio klubui, 2006–2007 metais žaidė Anglijos Peterboro "Lions" klube. Daugkartinis Lietuvos čempionas.
Pastaruosius ketverius metus G. Marcišauskas ne tik žaidė, bet ir treniravo "Vairo-Kalvio-Jupojos" vyrų komandą. Po pergalės "Top" lygoje kartu su komandos draugu Mindaugu Misevičiumi paskelbė baigiantys žaidėjų karjerą.
"Nusprendėm, kad jau tikrai užtenka. Ir metai, ir traumų yra ne po vieną. Ir Mindaugas taip buvo suplanavęs: pernai paskutinį kartą sužaidė septynetuose (regbis-7), o šiemet penkiolikoj (regbis-15). Mindaugas nepabėgs iš klubo. Jis turi idėjų, kaip labiau užimti veteranus, nes ši sritis dabar šiek tiek apleista. Tai – labai gera mintis, nes veiklos yra, tik reikia žmogaus, kuris prižiūrėtų, generuotų, informuotų. O Mindaugas jeigu imasi – įgyvendina", – sako G. Marcišauskas.
Vien treneriu komandoje liekantis G. Marcišauskas sako, kad ir žaisti, ir treniruoti buvo nelengva, žaisdamas negali pastebėti visų momentų ir pakreipti žaidimo eigos, daugelį klaidų pastebi tik jau peržiūrėdamas vaizdo medžiagą.
Gediminas džiaugiasi, kad prisijungė Karolis – dviese treniruoti žymiai lengviau ir efektyviau.
"Pas mus sporto sistemoje sudėtinga situacija, esu tuo labai nusivylęs ir nepatenkintas. Stengiuosi, kai turiu progą, pasakyti miesto sporto valdžios žmonėms, kad tokio sporto kaip regbis, kai aikštelėje yra 15, o komandoje iki 30 žmonių, vienam treniruoti neįmanoma. Regbio tokia specifika, kad yra grumtynės, yra bėgikai, ir visame pasaulyje komandoje yra mažų mažiausiai du treneriai. O čia niekam net minčių nekyla, kad gali būti du, sako, nėra finansavimo, tai ir sukiesi iš situacijos, bet taip neturėtų būti. Labai tikiuosi, kad kada nors tai pasikeis", – sako treneris.
Regbis Lietuvoje – ne profesionalų, o mėgėjų žaidimas. Ir žaidėjai, ir treneriai iš sporto nepragyvena, užsidirba dirbdami kitus darbus. Pats Gediminas dar turi žuvininkystės ūkį.
"Stengiuosi neprisikurti tiek veiklų, kad paskui pats pasiklysti. Gal sporto valdžios žmonėms atrodo, kad gali ir vyrus treniruoti, ir šešiamečius ir dar keturiolikmečius. Bet taip negerai. Paprastai visų galų meistras kreivai vinį kala", – sako treneris.
Gediminui antrina ir Karolis: "Trenerio darbas nelengvas. Jeigu nori būti geresnio lygio, turi vaizdo įrašus analizuoti. Žaidėjas ateina į treniruotes ir po pusantros valandos važiuoja namo, jam nieko nereikia galvoti, treneris pasako, kaip daryti. O treneris turi sugalvoti, ką ir kaip daryti, ir žaidėjui išaiškinti. O dar žaidėjai ne vienodo lygio ir mąstymo, prie kiekvieno vis kitą priėjimą turi rasti."
Pasak G. Marcišausko, Lietuvoje, kaip ir profesionaliame regbyje, bandoma diegti piramidę, užsiauginti žaidėjus, bet sudėtinga, kai negali žaidėjui pasiūlyti atlyginimo, negali tada ir paspausti.
"Jei smarkiau paspausi, žaidėjas gali iš viso dingti. Turi suprasti, kad jiems tai pomėgis, idėja, jie turi šeimas, darbus. Ir jeigu jam buvo sunki savaitė, jeigu penktadienį turi darbų, kurių negali palikti, ir negalės dalyvauti treniruotėje, tai aš turiu būti labai atsargus, rinkti žodžius, kad jis šeštadienį per rungtynes būtų geros nuotaikos, nes priešingu atveju rezultatas bus nekoks", – pasakoja G. Marcišauskas.
Komandoje yra žaidėjų, kurie į treniruotes po darbų ir į rungtynes savaitgaliais atvyksta iš Vilniaus ir Kauno. Daugiausiai tai – jurbarkiečiai, "Vairo" klubui atstovaujantys jau dešimt metų.
"Įsivaizduokit, jie tai daro dėl to, kad jiems tai patinka. Užsienyje tokių nesurasi. Žmonės susiderina darbuose, kad galėtų čia atvažiuoti", – sako treneris.
Pasak G. Marcišausko, treneris turi būti ne tik strategas, bet ir psichologas, gerai jausti žaidėjų nuotaikas, žinoti jų silpnybes ir stiprybes ir tarp viso to laviruoti neužkliudant "minų".
"Pas profesionalus yra taip: komandos treneris žino, kad žaidėjas prieš varžybas kramto tokią ir tokią gumą. Ir ta guma bus žaidėjui padėta prieš rungtynes. Pas mus irgi panašiai", – sako Gediminas.
"Skirtumas tik tas, kad ten aštuoni ar devyni specialistai su komanda dirba. Kiekvieno žaidėjo ne tik įpročius žino, bet ir kiekvieną raumenį pažįsta", – priduria Karolis.
Prakalbus apie gydytojus, G. Marcišauskas sako, kad "profus" lengviau ir pas gydytoją nusiųsti, nes nuo jų fizinės sveikatos priklauso kontraktas. Mėgėjus prikalbinti nueiti pasitikrinti pas gydytoją kartais būna labai sunku. Dėl mažesnių traumų daugelis nesuka sau galvos, nes nenori praleisti rungtynių.
"Profesionalai per sezoną sužaidžia iki 25 varžybų, o pas mus – iki 10. Jie išalkę varžybų ir būna labai skaudu, kai dėl traumos turi praleisti kokias 5 varžybas", – daktarų vengiančius žaidėjus supranta K. Navickas.
Šiais metais klubai jau baigė sezoną. Iki Naujųjų regbininkai ilsėsis ir turės lengvesnes treniruotes, o po Naujųjų pradės ruoštis naujam sezonui. Trumpas atokvėpis ir treneriams.
Regbyje aikštelėje turi laimėti metrus, teritorijas išsikovoti kaip kare. Čia ir spirti turi, ir protingai sužaisti. Ir garbės kodeksas.