
Naujausios
Gėlyne svarbūs ne tik žiedai, bet ir lapai
Siekiant suformuoti dekoratyvų gėlyną, Šiaulių universiteto Botanikos sodo gėlininkystės specialistė Aldona Grišaitė pataria atkreipti dėmesį ne tik į būsimus žiedus, bet ir gėlės lapų faktūrą.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Reikalauja mažiau priežiūros
Šiaulių universiteto organizuotame seminare „Dekoratyvieji augalai sodybų ir viešųjų erdvių želdinimui“ gėlinkystės specialistė A. Grišaitė skaitė paskaitą apie daugiametes gėles.
Daugiametėmis vadinamos daugiau kaip du vegetacijos sezonus augančios gėlės. Antžeminė dalis kiekvieną rudenį nudžiūva ar nušąla, o pavasarį atželia. A. Grišaitė pažymi, jog yra daugiamečių gėlių su žiemojančia antžemine dalimi, tačiau jų nedaug. Tokias gėles reikėtų apsaugoti nuo pavasarinės saulės poveikio.
Prieš įrengiant gėlynus specialistė pataria atkreipti dėmesį į gėlių žydėjimo laiką. Daugiausia daugiametės gėlės žydi pavasarį ir vasarą. Reikia skirti bendrą augalo žydėjimo laiką nuo žiedo žydėjimo trukmės.
Prieš sodinant gėles taip pat reikėtų atsižvelgti į augalų lapų šviesos poreikį – šviesiamėgės, pavėsinės ar pusiau pavėsinės.
Gėles reikia genėti
Pasak A. Grišaitės, gėlės šaknynas lemia tam tikrus augimo ypatumus, tai prieš pasirenkant augalą reikėtų žinoti: šakniagumbiai (pvz., ciklamenas, erantis, jurginas, bijūnas, begonija), šakniastiebiai (pvz., eremuras, vilkdalgis, astilbė, beveik visos varpinės žolės), svogūnai ir gumbiasvogūniai (pvz., tulpės, margutės, lelijos, krokai, kardeliai).
Dauguma daugiamečių gėlių maitinamųjų šaknelių išsidriekusios 20 – 30 cm gylyje, todėl dirva sukasama bei tręšiama 20 – 40 cm gylyje. Anksti pavasarį geriausia persodinti augalus, žydėjusius rudenį, o rudenį persodinti – žydėjusius pavasarį ir vasarą.
Tvirtai suaugę gėlės kerai dalijami arba pjaustomi. A. Gišaitė rekomenduoja pakeisti ir pagerinti žemę, jei yra galimybė, perkelti augalą tolėliau nuo senosios vietos.
Specialistės teigimu, daugiamečių gėlių genėjimas padeda suformuoti gražius, kompaktiškus kerus su didesniais žiedais. Pirmiausia išgenimi ligoti, smulkesni ūgliai. Tai skatina naujų gyvybingesnių ūglių augimą. Norint sėkmingai išgenėti gėles reikia žinoti gėlių kero augimo specifiką.
Gėlynui svarbūs lapai
Formuojant gėlyną specialistė pataria atsižvelgti į gėlių individualius ypatumus ir juos išryškinti. Kupstus sudarančius augalus pritaikyti, kad atsiskleistų jų forma – sodinti po vieną ar nedidelėmis grupelėmis, nes didelėse grupėse dingsta augalų dekoratyvumas.
Svyrantieji augalai sodinami atskirai nuo kitų gėlių, dažnai įvairiose gėlinėse, balkonų loveliuose. Vijokliniams augalams reikia atramų.
Viena gausiausių – kiliminių augalų grupė. Jų lapija greitai uždengia žemės paviršių ir yra fonas kitų formų augalams. Labai vertinami kiliminiai augalai spalvotais lapais.
„Lapai formuoja išorinį augalo vaizdą, sudaro augalo paviršiaus faktūrą. Tai svarbu derinant gėles gėlynuose ir interjere“, – sakė A. Grišaitė.
Augalų dekoratyvumui svarbi lapų ir spyglių spalva, žalumo intensyvumas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AKCENTAI: Formuojant dekoratyvų gėlyną Šiaulių universiteto Botanikos sodo gėlininkystės specialistė Aldona Grišaitė pataria atsižvelgti į gėlių individualius ypatumus ir juos išryškinti.