
Naujausios
Ritminė gimnastika pakelia nuotaiką, išjudina kūną
Vidmantas Budraitis nemokamuose ritminės gimnastikos užsiėmimuose moko per judėjimą susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą. Jau 26 metus treneris praktikuoja ritminę gimnastiką ir sako, kad ji ne tik pakelia nuotaiką, bet padeda išsikrauti ir atsipalaiduoti.
justina@skrastas.lt
Mokėsi ir moko kitus
Tuometiniame Kūno kultūros institute Kaune kūno kultūros mokslus baigęs V. Budraitis žinias apie ritminę gimnastiką gilino skaitydamas knygas. „Mokiausi iš rusų autoriaus Genadijaus Malachovo knygų, tačiau ritminės gimnastikos pradininkė yra amerikiečių aktorė Džeinė Fonda, apie kurią skaičiau ir jos patarimais naudojuosi“, – pasakojo treneris.
Anksčiau V. Budraitis dirbo kūno kultūros mokytoju Šiauliuose. Dabar kūno kultūros ir dziudo imtynių moko Kuršėnų sporto mokykloje. Prieš 23 metus V. Budraitis iš Šiaulių išsikėlė gyventi į Gruzdžius.
„Ritminė gimnastika primena aerobikos, šokio ir jogos mišinį, netgi mažą pasirodymą –- skambant muzikai, fizinius pratimus deriname su kvėpavimu. Tai ne tik pakelia nuotaiką, bet padeda išsikrauti ir atsipalaiduoti“, – apie mankštos naudą sakė treneris.
Tęsia tradicijas
Sekmadienis. 14 valanda popiet. AB „Šiaulių energijos“ sporto salėje skamba Vytauto Šiškausko muzika. Lengvu žingsniu ratu ristele bėga ir pratimus daro apie 20 įvairaus amžiaus žmonių. Įveikę ratą jie sugrįžta prie kilimėlių ir atsigręžia į trenerį.
„Mankštintis būtina visiems, ypač dirbantiems sėdimą darbą. Visą dieną praleidus prie stalo ar kompiuterio, kada sėdima palenkus galvą, pasikūprinus, ties kaklu susidaro gumburys, kurį turi beveik kiekviena moteris. Ritminės gimnastikos pratimai padeda tuos gumburius išlyginti“, – sakė V. Budraitis.
Trenerio teigimu, ritminė gimnastika padeda ne tik atblokuoti kaklą, bet ir išjudinti šlapimtakyje esantį smėlį, kad nesusidarytų akmenys, suaktyvinti kepenų darbą.
„Valanda paprastos ir lengvos mankštos pagerina kraujotaką ir sugrąžina lankstumą. Žinoma, mankštintis reikia kas rytą, ne tik sekmadienį“, – šyptelėjo treneris.
Tam, kad besimankštinantiems būtų linksmiau, V. Budraitis visada įjungia magnetofoną ir klausosi linksmos lietuviškos muzikos. „Ritminė gimnastika dar vadinama menine, ja dažniausiai užsiima moterys. Ši mankšta ypatinga tuo, kad įpinu šokio elementų“, – teigė V. Budraitis.
Juda visą gyvenimą
Kiekvieną sekmadienį V. Budraičio mankštas lanko 76 metų Povilas Matulaitis. „Judu visą gyvenimą. Esu buvęs karininkas. Judėjimas yra gyvenimas. Nebenori gyventi – nebejudėk“, – įsitikinęs šiaulietis.
P. Matulaitis iki šiol darbuojasi sode, važinėja dviračiu, tik prieš ruonių maudynes yra nusiteikęs skeptiškai. „Ir knygose rašoma, kad į šaltą vandenį lįsti nerekomenduojama“, – šypsojosi sveikuolis.
Sekmadienines mankštas ponas Matulaitis sako lankantis tam, kad išsaugotų lankstumą, pabūtų su bendraminčiais.
Mankštintis atvažiuoja žmonės ir iš Radviliškio.
Turi savų receptų
V. Budraitis domisi ne tik sveika gyvensena, bet ir gydymu žolelėmis. G. Malachovo knygose jis randa patarimų, kaip valyti organizmą, atsikratyti ydų. „Kada nebepadeda valia, gelbsti arbatos ir užpilai“, – tvirtino treneris.
Norintiems mesti rūkyti, arba, V. Budraičio žodžiais, pagyti nuo rūkymo, sveikuolis pataria saują mėtų, valgomą šaukštą tarkuoto imbiero ir skiltelėmis pjaustytą citriną pavirinti tarsi kmynų arbatą ir nukošti. Gautą skystį reikia gerti ne šiltą, o palaikytą kelias valandas.
V. Budraitis žino ir „slaptą“ ginklą, kaip gintis nuo alkoholizmo. „Esu išgydęs vieną valdininką“, – patikina.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PRADININKAS: Kuršėnų sporto mokyklos kūno kultūros mokytojas ir dziudo imtynių treneris Vidmantas Budraitis ritminės gimnastikos nemokamai moko jau 26 metus.
POVEIKIS: 76 metų buvęs kariškis Povilas Matulaitis nepraleidžia nė vienos sekmadieninės mankštos.
PRAMTIMAS: Kaklo tiesinimo pratimą sudaro keturi etapai. Visų pirma, pasistiebiama ant pirštų galų, rankas laikant ant juosmens, įkvepiama ir šiek tiek į priekį atkišama galva.
PRATIMAS II: Neiškvepiant oro, galva lėtai sukama ir tuo pačiu tempiama į dešinę ir į kairę. Po to galva atsukama tiesiai ir iškvepiama. Pratimas kartojamas 4 kartus.
INKSTAI I: V. Budraičio teigimu, atliekant šį pratimą yra valomi inkstai. Nesistiebiama, kojos pečių plotyje. Smilius ir didysis pirštai yra sukryžiuojami, rankos persukamos per alkūnes. Įkvepiama.
INKSTAI II: Tada, tebelaikant kvėpavimą, laikant suspaustus pirštus, dešinė ranka priekyje metama į kairę pusę, kairė už nugaros tiesiama į dešinę, visu kūnu linkstant į kairę pusę. Iškvepiama išsitiesus. Viskas kartojama į priešingas puses. Pratimas atliekamas 4 kartus.
PUSIAUSVYRA: Pusiausvyrai atliekamas toks pratimas: įkvėpus kairės kojos keliu priklaupiama ir atsiremiama dešine ranka, į viršų, kiek galima, aukščiau, keliama kairė ranka ir dešinė koja. Palaikoma kelias sekundes, nuleidžiama, iškvepiama ir viskas kartojama priešingomis galūnėmis. Taip – 4 kartus.
ATSIPALAIDAVIMAS: Idealiausia pratimus baigti sukniumbant į kamuoliuką ir giliai iškvėpti.