Šernas Henrikas išgelbėjo šernakiaules

Šernas Henrikas išgelbėjo šernakiaules

Šernas Henrikas išgelbėjo šernakiaules

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atleido biosaugos vadeles: nenustačius afrikinio kiaulių maro plitimo, atsisakyta visoje Lietuvoje tęsti šernų naikinimo vajų. Tik šernakiaulės – kiaulių ir šernų mišrūnai – tebebuvo pasmerktos sunaikinti. Tačiau jas išgelbėjo malonė šernui Henrikui.

Janina VANSAUSKIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Rengėsi kautis teisme

Pakruojo rajone ūkininko Gražvydo Čergelio auginamos šernakiaulės per plauką išvengė žūties. Ūkininkas, įsitikinęs, kad šernakiaulių naikinimo vajus visoje Lietuvoje yra „karštų valdžios galvų sprendimas“, jų skersti neskubėjo.

Šernakiaules iš lauko aptvaro perkėlė į didžiulį mūrinį tvartą, o kovai su „perkaitusiomis galvomis“ sutelkė kitus šalies šernakiaulių augintojus, advokatus ir rengėsi kovai teismuose.

Tokių veiksmų Žvirblonių kaime gyvenantis šernakiaulių augintojas ėmėsi, kai vasario pradžioje VMVT paskelbė, jog sunaikinti privaloma ir tvartuose laikomus šernus bei šernakiaules.

Išimtis – Henrikui

Tokiam sprendimui nepritarė Aplinkos ministerija ir paprašė VMVT dar kartą įvertinti situaciją.

Ministerija atsižvelgė į Anykščių miškininkų prašymą padaryti išimtį lankytojų numylėtam, miško aptvare gyvenančiam šernui Henrikui.

Išimtis Henrikui buvo padaryta. Jo šeimininkai įpareigoti užtikrinti tokias pačias biosaugos sąlygas kaip ir kiaulėms, žvėrį uždaryti nuo lankytojų ir nešerti gyvulinės kilmės atliekomis.

Kai šernas Henrikas buvo izoliuotas nuo lankytojų ir paliktas gyventi, lengviau atsikvėpė ir šernakiaulių augintojai.

„Kai Henrikas buvo paliktas gyventi, tai ir aptvaruose laikomi kiti šernai ir šernakiaulės gavo šansą. Deja, kai kurie mišrūnų laikytojai, nelaukdami, kuo čia viskas baigsis, savo augintinius buvo jau sunaikinę. Dabar, žinoma, gailisi paskubėję“, – pasakoja ūkininkas.

Maras – ne pirmas pavojus

G. Čergelis šernakiaules ėmėsi auginti daugiau kaip prieš dešimtmetį, yra įteisinęs šių gyvūnų ūkį. Žvirblonietis sako, jog dabartinė maro grėsmė – ne pirmasis pavojus jo augintinėms.

Prieš kelerius metus vyras teismuose apgynė teisę Lietuvoje legaliai auginti šiuos mišrūnus. Lietuvoje auginamas šernakiaules imta registruoti, jų laikytojams pavesta deklaruoti turimas šių mišrūnų bandas.

Šernakiaules Lietuvoje auginti tapo legalu, tačiau užsiimti kiaulių ir šernų kryžminimu, kaip ir Europos Sąjungoje, yra draudžiama.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro statistiniais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo deklaruojama tik G. Čergelio šernakiaulių banda ir viena šernakiaulė, laikoma Akmenės rajone.

Kiek šalyje auginama neregistruotų šernakiaulių, valstybinės ūkinių gyvūnų apskaitos institucijos duomenų neturi.

Laisvė – po atviru dangumi

G. Čergelis šiuo metu savo augintines iš aptvaro suvarė į didžiulį mūrinį tvartą. Čia gyvūnus laikyti planuoja, kol maro pavojus praeis.

„Šernakiaulėms gyventi tvarte nėra gerai. Jos yra lauko gyvūnas, todėl uždaros patalpos joms – ne pačios tinkamiausios. Bet išgyvensime“, – optimistiškai apie ateitį sako Gražvydas.

Ūkininko žodžiais, tvarte laikomos šernakiaulės nesusiranda sau tokio maisto, kaip snukiais ardamos žemę, todėl įvairiausius vikšrus, šakneles teks kompensuoti pašarais ir gal net papildais.

Aptvaro po atviru dangumi su gausybe „šernų“ pasigenda ir važiuojantieji keliu Smilgiai – Pakruojis. Žmonės ties Tarvydų kaimu sustodavo pakelėje ir eidavo pažiūrėti didžiulės juodų, rudų riestauodegių bandos, fotografuodavosi.

„Šernakiaulės, skirtingai nei kiaulės, beveik niekada neserga, nereiklios pašarui, o jų mėsa  daug vertingesnė nei kiauliena“, – sako ūkininkas, neketinantis atsisakyti šernakiaulių, kad ir kokius sunkumus tektų įveikti. Jo žodžiais, šernakiaulės – ateities kiaulės.

Asmeninio albumo nuotr.

APTVARAS: Mėgstamiausias užsiėmimas aptvare – arti žemę snukiu ir rinkti šakneles, vikšrus ar obuoliauti.

ŠERNAKIAULĖS: Smalsuoliai nepraleisdavo progos kuo arčiau prieiti prie aptvare laikytų šernakiaulių, jas fotografuoti.

Autorės nuotr.

PASIEKIMAS: Ūkininkas Gražvydas Čergelis teisimuose pasiekė, kad šalies ūkininkai turėtų teisę legaliai auginti registruotas šernakiaules.

Asmeninio albumo nuotr.

TVARTAS: Šernakiaulėms tvartas neatstoja laisvės aptvare po atviru dangumi.