
Naujausios
Medikas neturi kam perduoti savo darbų
Šiaulietis gydytojas Vaclovas Vaitkevičius mediko keliu keliauja apie pusę amžiaus. 44-erius metus dirba Šiauliuose. Darbui atiduoti metai kupini ir atradimų, ir praradimų, džiaugsmo ir liūdesio. Vienintelio gaili, kad jaunimas nebeatvažiuoja dirbti ir nebėra kam perduoti savojo kelio rodyklių.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Žemaitis įsikūrė netoli gimtinės
„Smagu, kad įvertino tiek atiduotų metų medicinai“, – šypsojosi Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vedėjas, gydytojas dermatovenerologas Vaclovas Vaitkevičius.
Lietuvos medicinos darbuotojo dienos proga iš sveikatos apsaugos ministro gavo Nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės ženklą, suteiktas Nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardas.
Gydytoju dirba 44-erius metus, dar keletą metų truko mokslai. „Buvo toks noras“, – kukliai pasakoja, kodėl pasirinko tokią profesiją.
Baigęs mokslus, gavo paskyrimą dirbti į Šiaulius.
„Labai gerai, nes buvo arčiau namų. Kur namai? Luokėje. Esu žemaitis“, – šypsosi V. Vaitkevičius.
Didžiulį įspūdį jaunam specialistui, atvažiavusiam dirbti į Šiaulių ligoninę, padarė profesorius Antanas Gulbinas, jis 1951–1986 metais buvo Šiaulių odos ir venerinių ligų dispanserio vyriausiasis gydytojas: „Turėjau gerą mokytoją“.
Jaunas gydytojas ėmė dirbti buvusioje odos ir venerinių ligų gydykloje. Prasidėjus staigiam venerinių ligų protrūkiui tuometė miesto valdžia leido statyti odos ir venerinių ligų ligoninę (dabartinės Valstybinės mokesčių inspekcijos vietoje).
„Sparčiai plito lytinės ligos: gonorėja, sifilis. Valdžiai tai buvo galvos skausmas – kaip suvaldyti? – pasakoja medikas. – Šios ligos „eina“ bangomis, pakilimas būna kas 25 metai“. Tokių susirgimų padaugėjimas pastebimas ir dabar, nes pagal teoriją jau praėję 25-eri metai po paskutinio šių ligų protrūkio.
Skyriuje dirba vienas
V. Vaitkevičius pasakoja, kad prieš 27 metus, kai jis ėmė vadovauti, ligoninėje dirbo apie 15 gydytojų dermatologų.
„Šiuo metu mūsų centre dirbu aš ir dar viena gydytoja. Skyriuje dirbu vienas. Kiti išėjo į pensiją, nedirba dėl šeimos problemų, sveikatos.
Istorija sukasi spirale: kai 1921 metais buvo įsteigta Odos ir venerinių ligų ambulatorija, Šiauliuose dirbo vienas šios srities gydytojas. Dabar rezultatą turime vos ne tokį patį, kaip ir beveik prieš šimtą metų. Tik tuomet Šiauliuose gyveno vos 20 tūkstančių gyventojų“, – sakė gydytojas.
Jau keletą metų ieškoma specialistų, kalbinami medicinos studentai, tačiau jauni žmonės renkasi darbo vietas kituose miestuose arba užsienyje.
„Tai labai didelė problema ir nežinau, kaip ją išspręsti. Mūsų ligonius gydyti turės šeimos gydytojai. Kitos išeities nebus. Pacientų yra ir juos reikia gydyti, su mūsų pajėgomis – užspringsime, – sako medikas. – Negalima dabar nei susirgti, nei pailsėti, reikia išgyventi, kol ateis jauni specialistai ir jiems perduosiu savo darbą. Išdraskyti labai greitai galima, sukurti sunkiau. Skauda ne tik galvą dėl dabartinės mūsų situacijos, bet ir širdį“.
Oda - lyg organizmo veidrodis
Gydytojas vardija, jog šiuo metu padaugėjo odos ligomis sergančių pacientų: vėl galvą kelia sifilis, sergama niežais, grybeliu, nemažėja sergančiųjų žvyneline. Odos ligų daugėja ir dėl su maistu gaunamos chemijos.
„Oda - lyg organizmo veidrodis, ji daug apie žmogų pasako. Jei vidaus organas serga, tai galima pamatyti odoje. Dar žmogus nežino, kad serga, o signalus liga jau rodo per odą“, – dalijosi patirtimi medikas.
V. Vaitkevičiaus pastebėjimu, pacientai per dešimtmečius labai pasikeitė. Dabartinis pacientas apsiskaitęs, ieškantis informacijos, pas gydytoją ateina pats sau ne tik nusistatęs diagnozę, bet ir pasiskyręs gydymą, pritaikęs pagal aprašomus simptomus internete. Labai dažnai žmogus, susirgęs lytiniu keliu plintančia liga, dar turi perlipti gėdos barjerą.
„Ne visada teisingai pacientai patys sau nusistato diagnozę. Ne visada ir vaistus reikiamus pasirenka. Čia kaip trečio kurso medicinos studentai – sužinojo vidaus ligas, simptomatiką ir jaučiasi, kad gali gydyti. Reikalinga praktika, patyrimas, ne tik žinios“, – sako kelis dešimtmečius praktikos prikaupęs gydytojas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATIRTIS: Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vedėjas, gydytojas dermatovenerologas Vaclovas Vaitkevičius gydytoju dirba 44-erius metus.
SITUACIJA: „Ieškome jaunų specialistų, kurie perimtų mūsų darbus. Centre dirbame dviese su gydytoja. Skyriuje dirbu vienas“, – sakė Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vedėjas, gydytojas dermatovenerologas Vaclovas Vaitkevičius.