
Naujausios
Kur tik eini – visur pilna užrašų. Tai parduotuvių, įstaigų ir gatvių pavadinimai, kelių eismo ženklai, prekių ir paslaugų reklamos, parodų, koncertų, rinkimų agitacija ir kt. Į šitą tekstų ir ženklų jūrą nebekreipiame dėmesio, gal tik kai ko nors ieškome, suvokiame jų reikalingumą, o kartais ir slypinčią prasmę.
Štai kolekcijoje atsidūrusi paprasta nuotrauka su antroje pusėje įrašyta data „1947 Rugpjūčio“. Nuotraukoje matomas stambiomis baltomis raidėmis juodame fone užrašytas žodis „MĖSA“, prie įėjimo pozuojanti pardavėja. Nemažas paprastas langas nevaidina vitrinos vaidmens, tačiau jo viršutinėje dalyje pritvirtintas plakatėlis su užrašu: „Mėsa parduodama laisvai!“. Žodis „laisvai“ paryškinamas rodykle ir šauktuku.
Taigi šis plakatėlis akivaizdžiai kalba apie pokario situaciją, kad jau panaikintos maisto kortelės, kad mėsa jau parduodama be jų. Dabar mažai kas beprisimena apie tokią maisto situaciją, o jaunimas tai ir visai nežino, o štai atsitiktinai išlikusi nuotrauka įamžina tos epochos savybes.
Įdomus pavyzdys siekia lietuviškos spaudos draudimo laikmetį, kai buvo draudžiamas bet koks spausdintas, viešai rašomas lietuviškas žodis. Ir štai senajame turguje (dabar – Prisikėlimo aikštė) ant vienos žydo krautuvėlės kabojo užrašas „perk nagenes“. To meto rusiška administracija, žandarmerija, matyt, nepastebėjo ir nesuprato to užrašo prasmės, gal palaikė tai žydišku ar lenkišku išsireiškimu, ir taip jis kabojo, kviesdamas pirkti nagines, populiarųjį to meto kaimiečių apavą. O tuo pat metu Peterburge Šiaulius garsino specialios parduotuvės užrašas „Шавельская подошва“ ( „Šiaulių padai“). Tai buvo Šiaulių Ch.Frenkelio odų gamyklos produkcija, geriausia ir gausiausia buvusioje carinėje imperijoje.
Lietuvių rašybos draudimo metais būta ir kitų lietuviškumo faktų, būtent, antkapių užrašai. Mykolas Biržiška užrašė ir „Lietuvos aido“ priede „Laisvojoj valandoj“ 1917 m. 11d. Nr.8 Viekšnių antkapių užrašus, tarp jų ir tokį: „Čionai ils nei bajoras, neigi ponas, tiktai ūkininkas Šuipis Jonas“. Tai 1880-ųjų metų įrašas, atskleidžiantis kylančios Lietuvos ūkininkijos tautinę sąmonę ir savigarbą, atvedusią į nepriklausomybę.
Daug painiavos sukelia besikeičiantys gatvių pavadinimai. Įžymusis dailininkas Gerardas Bagdonavičius buvo pasigaminęs antspaudą, kuriuo pažymėdavo savo kūrinių, eskizų autorystę ir adresą „Dailininkas Gerardas Bagdonavičius Šiauliai, Kapsuko g-vė 84-3 (Aušros Alėja) Lietuvos TSR“. Net iš užsienio gaunama korespondencija tokiu pat dvigubu adresu. Tai būta savotiškos anų metų drąsos.
Užrašų įvairovė ir sutapimai kartais priartėjo prie anekdoto: susitiko seniai nesimatę draugai ir vienas giriasi, kad buvęs Ermitaže, nuostabių dalykų matęs. Antrasis šypteli ir sako, kad aš tai kasdien porą kartų būnu Ermitaže...