
Naujausios
Artimųjų liga skatina padėti kitiems
Šiaulietė Daiva Jakutienė cukraus kiekį kraujyje pamatuoja cukralige sergančiam vyrui, anytai, klubo „Lemtis“ nariams, tūkstančiams specialios akcijos dalyvių. Pati šia liga neserga, tačiau globoja sergančius.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Noras padėti sergančiajam
Šiaulietė Daiva Jakutienė šiuo metu yra laikinoji Šiaulių krašto diabeto klubo „Lemtis“ pirmininkė. Veikli ir energinga moteris savanoriškai ėmėsi padėti šia liga sergantiems žmonėms. Kelią į šį klubą ji rado per artimųjų ligas.
„Prieš keletą metų cukriniu diabetu susirgo anyta. Jai buvo išoperuota kasa, kuri gamina insuliną. Po šito ji susirgo“, – prisiminė moteris.
Daiva įniko skaityti informaciją apie šią ligą, bendrauti su sergančiais, domėtis ligos subtilybėmis, kad galėtų padėti artimam žmogui. Po kurio laiko įtarimų jai sukėlė vyro savijauta.
Ligai kelią tiesė vyro gyvenimo būdas: pradėjęs savo verslą, patyrė daug streso, ilsėjosi per mažai, metė rūkyti ir per tris mėnesius priaugo keturiolika kilogramų, jautė nuolat jį kamuojantį troškulį.
„Vakare grįžęs iš darbo geria vandenį kibirais. Tai nenormalu. Skambinu anytai pasitarti. Ji pasiūlo savo cukraus matuoklį. Pamatuojam vyrui cukraus kiekį kraujyje, ten 20 mmol/l, sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje turi būti 3,33-5,55 mmol/l ribose. Pas gydytojus išgirdome, kad vyrui prasidėjo cukraligė. Tai nutiko prieš ketveris metus“, – pasakojo Daiva.
Tada tiesiai nukeliavo į „Lemtį“, nes ten – žmonės, turintys patirties, žinantys ne vadovėlių tiesas, o savo, išgyventas. Atidžiai klausėsi ir sėmėsi informaciją.
Pokyčiams reikia laiko
Sužinojusi vyro diagnozę, žmona iniciatyvos ėmėsi ir virtuvėje. Pamanė, jei vyrą išleis į darbą be pusryčių, nesuruošusi pietų, jis gali pamiršti pavalgyti, tada savijauta žaibiškai blogės.
„Maistu galima lengvai reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Reikia ne tik matuotis, bet ir žinoti valgomo maisto cukringumą. Jei vyrui paruoštas tinkamas maistas, cukrus gali būti beveik normalus, tačiau jei cukraus kraujyje būna mažiau, pavyzdžiui, 4,8 mmol/l – jam jau silpna ir dirbti sunku“, – patirtimi dalijosi moteris.
Vyras, pasak Daivos, į ligą reagavo ramiai, jai streso buvo daugiau. Šeima kartu jaukinosi ligą. Žmona domėjosi ligos keliais, rūpinosi vyru, patarinėjo susirgusiems.
„Pirmiausia turi keistis gyvenimo būdas. Pirmieji dveji metai mums buvo sunkiausi, nes valdo ligos baimė, dar ne viską žinai nei apie save, nei apie ligą. Tai pavalgė, tai nepavalgė, tai susileido insulino, tai ne, tai silpna, tai gerai jaučiasi. Kol viskas stoja į vėžes, praeina laiko“, – pasakojo žmona.
Daiva siūlo dėmesį atkreipti, jei ima kamuoti stiprus troškulys, džiūsta burna, atsiranda jausmas, lyg būtų uostyta dažų, atsiranda nuovargis. Dėl stuburo ligos ji kartais taip jaučiasi. Kamuojama skausmų, ji pasimatuoja cukraus kiekį, skausmo periodu jo būna apie 14-15 mmol/l. Mano, kad tokia organizmo reakcija į skausmą, bet ne cukraligės pradžia.
Mitybos racionas – individualus
„Kiekvienas turi pavalgyti tiek, kiek telpa į delną. Vyriškas delnas vienoks, moters – kitoks“, – sakė Daiva.
Prasidėjus vyro ligai, pakeitė šeimos mitybos racioną: kas antrą dieną verda sriubą, atsisakė bulvių, miltinių produktų, dažnai vartoja savas užaugintas daržoves, populiarios tapo kruopų košės.
D. Jakutienė pasakoja, kad vien tik maistas negali sutvarkyti cukrinio diabeto keliamų padarinių. Jei vyras būna pervargęs, patyręs stresą, nesusileidęs vaistų, cukraus kiekis kraujyje smarkiai padidėja.
„Nesąmonė, kad valgant tik saldumynus galima susirgti cukralige, ar susirgus cukralige nebegalima valgyti saldumynų. Viską galima valgyti, tik mažesnėmis porcijomis, atsižvelgiant į cukraus kiekį maiste bei kraujyje“, – patarinėjo moteris.
Bendrauti nori vyresni
D. Jakutienė pirmininkauti diabeto klubui „Lemtis“ ėmėsi, kai susirgo buvęs vadovas. Šiuo metu klubas jungia daugiau nei 200 šia liga sergančių įvairaus amžiaus žmonių.
Džiaugiasi, kad daug į klubą ateina vyresnio amžiaus žmonių, kuriems klubas yra ir kaip pramoga, bendravimo bei žinių vieta. Į klubą stengiamasi kviestis ir jaunimą.
„Organizuojame paskaitas, vykstame į keliones, dalyvaujame miesto rengiamose akcijose. Neseniai tvarkėme Talkšos pakrantę“, – pasakojo Daiva.
Klubo nariai aktyviai ir savanoriškai padeda organizuojamose nemokamo cukraus kiekio matavimo akcijose. Per tokias akcijas atrandama žmonių, kuriems reikėtų itin susirūpinti savo sveikata.
Labiausiai savo sveikata domisi 30-40–mečiai. Jie aktyviau gyvena, koreguoja maistą, domisi naujovėmis, prižiūri save.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SAVANORĖ: Daiva Jakutienė cukraus kiekį kraujyje matuoja ne tik savo šeimos nariams, pažįstamiems, draugams, bet ir tūkstančiams žmonių, kurie dalyvauja nemokamose matavimo akcijose.
MATUOKLIAI: Šiaulietė Daiva Jakutienė namuose turi du gliukozės matavimo aparatus.Vieną įdeda vyrui į darbą.