
Naujausios
Vandeniu iš čiaupo kavinės raginamos vaišinti nemokamai
„Šiaulių dienų“ šventės dalyviai galėjo nemokamai ragauti geriamojo vandens iš čiaupo – Aplinkos ministerijos inicijuojama akcija „Geriamasis vanduo iš čiaupo nemokamai!“ siekiama paskatinti maitinimo įstaigas, viešbučius savo klientus pagirdyti nemokamai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ, Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
Baiminasi kalkių
„Gyvenau užsienyje, bet ten vanduo ne toks skanus, kaip lietuviškas iš krano“, – sakė moteris, išgėrusi vandens stiklinę akcijos palapinėje.
Pasak UAB „Šiaulių vandenys“ ryšių su visuomene atstovės Džiuljetos Martinaitienės, žmonės, apsilankę palapinėje, dažniausiai teiravosi apie mitus, susijusius su vandeniu. Iš jų gajausias – baimė dėl kalkių.
Dž. Martinaitienė pabrėžė, kad kietas vanduo neturi neigiamo poveikio žmogaus sveikatai: geriant 2 litrus vidutinio kietumo vandens per dieną, galima gauti 15–20 procentų organizmui būtino kalcio ir magnio kiekio.
Šiuo metu Šiauliuose požeminis vanduo išgaunamas dviejose – Birutės ir Bubių – vandenvietėse iš 162–2012 metrų gylio. Trečioji, Lepšių, vandenvietė, šiuo metu rekonstruojama.
Iš čiaupo – ir kavinėse
Šiauliai – priešpaskutinė informacinės akcijos stotelė. Akcijos informacinė palapinė su specialistais jau lankėsi Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje.
Pasak vienos iš akcijos organizatorių Justės Rybelytės, prie iniciatyvos gerti vandenį iš čiaupo raginamos prisijungti ir maitinimo įstaigos. Kavinės, restoranai, barai, viešbučiai gaus lipduką, kuris nurodys, jog čia lankytojai ir svečiai vaišinami nemokamu vandeniu iš čiaupo.
J. Rybelytė primena, kad Lietuvoje geriamasis vanduo ruošiamas iš saugiausio – požeminio – vandens išteklių. Per metus jo sunaudojama tik 13–15 procentų.
Dar vienas vandens iš čiaupo privalumas – tausojama aplinka. Nereikia naudoti energijos vandeniui fasuoti, pakuotėms perdirbti.
Prisijungė prie akcijos
Radviliškio rajone įsikūrusios kavinės „Šeduvos malūnas“ šeimininkas Zigmas Daukšas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kavinės lankytojai ir anksčiau prašydavo vandens iš čiaupo. „Ir mes niekada jiems neatsakydavome. Tai kavinei nesukeldavo ir, manau, nesukels nepatogumų ar problemų“, – sakė Z. Daukšas.
Pasak įmonės savininko, Šeduvoje vandentiekio vanduo yra geros kokybės, todėl jokių papildomų filtrų vandeniui valyti kavinė nenaudoja.
Ant durų atsiradus akcijos „Geriamasis vanduo iš čiaupo nemokamai“ lipdukui, Z. Daukšas nepastebėjo, kad prašančiųjų vandens būtų labai padaugėję. Per dieną tokių klientų pasitaiko maždaug pora.
Šiaulių centre esančios kavinės „Arkos“ vadovė Algina Mikšienė taip pat sakė, kad atsigerti vandens iš čiaupo duodavo ir anksčiau.
„Kai atvažiuodavo turistinės grupės, visada ant stalo padėdavome geriamojo vandens su citrina. Ir niekada neimdavome už tai pinigų. Prie espreso kavos taip pat patiekiame stiklinę vandens“, – sakė vadovė.
Akcijos lipduką kavinės vadovė priklijavo prie dienos meniu stendo, todėl jį visi pastebi. Tačiau prašančiųjų tokio vandens nepadaugėjo. Nemažai klientų, pasak A. Mikšienės, pageidauja gazuoto mineralinio vandens.
Dar viena Šiaulių rajone prie akcijos prisijungusi kavinė – Kužių „Linelis“. Pasak kavinės savininko Kęstučio Petrausko, geriamojo vandens klientai prašydavo retai – per savaitę gal vienas kitas. „Mes kaime – žmonės draugiški. Visada įpildavome nemokamai“, – sakė kavinės šeimininkas.
Lipdukas ant „Linelio“ durų – dar tik kelios dienos, todėl ištroškusiųjų antplūdžio kavinė nepajuto. Šeimininkas nemano, kad geriamojo vandens dalijimas nemokamai labai padidins išlaidas. Priešingai, pasak K. Petrausko, tai esanti reklama kavinei.
Geriamojo vandens tiekėjai nuolaidų prie akcijos prisijungusioms kavinėms nežada.
Jono TAMULIO nuotr.
VANDUO: Kavinėje „Savynė“ geriamojo vandens su citrina ąsotėliai stovi ant baro. Visi norintys gali paprašyti.
LIPDUKAS: Šiaulių kavinėje „Arkos“ akcijos „Geriamasis vanduo iš čiaupo nemokamai“ lipdukas priklijuotas prie dienos meniu stendo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VAIŠĖS: „Šiaulių dienų“ lankytojai galėjo patikrinti vandens iš čiaupo skonį.
MITAI: UAB „Šiaulių vandenys“ ryšių su visuomene atstovė Džiuljeta Martinaitienė sakė, kad baimė, susijusi su vandens kokybe, yra iš tų laikų, kai geriamasis vanduo nebūdavo išvalytas.
Lietuvoje – tik požeminis vanduo
Per tris iniciatyvos vykdymo etapus prie geriamojo vandens iš čiaupo akcijos prisijungė per šimtas maitinimo įstaigų. Antrame etape prisijungė kavinė „Rimuošės dvaras“ (Radviliškio r.), trečiame – kavinė „Salomėja“, baras „Savynė“, kavinė „Arkos“ (visos – Šiauliuose), kavinė „Linelis“ (Kužiai, Šiaulių r.), kavinė „Šeduvos malūnas“ (Šeduva), viešbutis-restoranas „Grafas Zubovas“ (Bubiai, Šiaulių r.).
Prie iniciatyvos prisijungusios kavinės ir restoranai yra pažymėti specialiu ženklu – lipduku ant durų. Praeiviai, išvydę šį ženklą, žino, kad čia gali būti pavaišinti vandeniu iš čiaupo.
Kitose Europos šalyse vanduo iš čiaupo taip pat tinkamas gerti, bet lyginant Lietuvą su užsieniu yra vienas esminis skirtumas – Lietuvoje geriamajam vandeniui ruošti naudojamas tik požeminis vanduo. Toks vanduo yra kokybiškesnis nei paviršinis, mat į paviršinius vandens telkinius patenka daugiau teršalų.
Tik faktai
– Žmogus per metus vidutiniškai išgeria apie 750 l vandens;
– Vandens netenkama ir kvėpuojant – maždaug pusės litro per parą;
– Apie 3 proc. žemės vandens sudaro gėlas vanduo, o likusius 97 proc. – sūrus;
– Iš 3 proc. gėlo vandens 2 trečdaliai yra užšalę ledynuose, tad žemėje yra 1 proc. gėlo vandens, naudojamo geriamajam vandeniui ruošti ir maistui gaminti.
Pagal AM inf.