
Naujausios

Grėsmė eismo saugumui?
Žaliūkių kaimo Neries gatvės gyventojai sako nebežinantys, kaip kalbėti su sklypo, kuriame yra įrengtas kelias, savininku. Anot jų, geranoriškai užtvaro nepakels, nebent kiekvienas kaimynas kaskart sumokėtų užtvaro pakėlimo mokestį. Du eurus kainuojantį žetoną reikėtų įmesti išvažiuojant, ir tiek pat sugrįžtant. Už žetonų pristatymą sklypo savininkas prašo 10 eurų. Apie mokamas paslaugas, kuriomis pasinaudojus sudaroma galimybė pasiekti savo namus, informuoja ir čia pat pakabintas skelbimas.
Kito kelio sugrįžti ir išvažiuoti Neries gatvės gyventojai neturi, nes tai – akligatvis.
"Tikrų tikriausias asmens laisvės suvaržymas", – piktinasi gyventojai. Esą vienai kaimynei prireikus skubiai išvažiuoti pas sergančią giminaitę, ji to padaryti negalėjo, nes niekas nepakėlė užtvaro. Maža to, dėl užtvaro bamba šiukšlių vežėjai, o paštininkai įspėjo dėžutes įsirengti kaimyninėje gatvėje.
Kol Neries gatvėje tvyro įtampa, žmonės priversti ir savo automobilius palikti pakelėje, tolėliau nuo namų. Tačiau toks "parkavimas" siaurutėje kaimyninėje gatvelėje sulaukia kaimynų pasipiktinimo, mat prasilenkiant automobiliams, tenka laviruoti tarp sustatytųjų ir griovio.
Buvo keliukas ir nebėra
Gyventojai pasakoja prieš dešimtmetį čia įsigiję sklypus, netrukus vienas po kito ėmę dygti namai. Akligatvio variantas kiekvienam tada buvo priimtinas, nes užtikrino eismo saugumą.
Žmonių teigimu, detaliajame plane buvo numatytas kelias – infrastruktūrinis koridorius, skirtas susisiekimui, jį naujakuriai įsirengė savo lėšomis. Esą buvo nurodyti ir servitutai.
Situacija ėmė keistis 2016 metais, kai atsirado pirkėjas ir dar vieno sklypo – to, kuriame žmonės buvo įsirengę kelią į savo kiemus.
Netrukus naujasis savininkas pasiūlė tą kelią pirkti gyventojams neva už 27 tūkstančius eurų. Gyventojai atsisakė – pernelyg brangu.
O 2018-aisiais sklypo savininkas ties įvažiavimu pastatė užtvarą. Tačiau jį nuleido tik vieną kartą. Mat negalėdami į savo kiemus įvažiuoti gyventojai kreipėsi į policiją ir savininkas buvęs nubaustas 100 eurų bauda. Pravažiavimas tada liko atviras.
Situacija pasikeitė šių metų spalio 22-ąją. Tądien užtvaras ant kelio buvo vėl nuleistas. Ginčas persikėlė į teismus, gyventojai išgirdo jiems neparankų verdiktą: sklypo savininkas su savo plotu gali daryti, ką nori. O dėl pravažiavimo, anot teismo, abi pusės turėtų paieškoti kompromiso, nes tai tik jų privatus reikalas.
"Mūsų nuosavybė yra užblokuota, mes negalime ja disponuoti. O išeina, kad tai tik privatus reikalas", – piktinosi išeities neberandantys žmonės. Jie įsitikinę, kad į nesutarimus turėtų įsikišti viešojo intereso gynėjai, tad kreipėsi į prokuratūrą. Prokurorai įsipareigojo atsakymą duoti iki lapkričio 26 dienos.
Jaučiasi stebimas
Tačiau ne vien užtvaras tapo Neries gatvės gyventojų problema. Piktina ir tai, kad sklypo savininkas ties užtvaru pastatė vaizdo stebėjimo kamerą.
"Mano namą jis mato, mato, kada aš valgau, kada keliuosi", – piktinasi kameros panosėje gyvenantis kaimynas. Jis sklypo ir tuo pačiu kameros savininkui parašė raštišką prašymą išjungti kamerą, kuri, spėja, yra įrengta neturint leidimo.
Parduotų, jei pirktų
Sklypo, dėl kurio it bičių avilys dūzgia visa Neries gatvė, savininkas Vidas Mikužis kategoriškas: sklypas yra jo ir joks pravažiavimas nėra numatytas.
Savininkas sakė esantis atviras gyventojų pasiūlymams: jei pageidautų, jis sutiktų savo sklypą parduoti. Kitas klausimas, kokią sumą jie pasiūlytų.
Kodėl užtvėrė akligatvį, kuriuo šitiek metų į savo sklypus važiavo žmonės?
V. Mikužio aiškinimu, tokį sprendimą jis priėmė dėl to, kad gyventojai jam priklausančiame sklype "elgėsi įžūliai": statė "fūras", laikė statybines medžiagas. Tada jis ir apsisprendęs užtvarą nuleisti, o pakeltų jį už naudojimąsi svetimu turtu susimokėjus.
Su tarnybomis esą kitaip: paskambinus ant užtvaro ir skelbimų lentoje nurodytu mobiliuoju numeriu, užtvaras, kaip įmanoma operatyviau, pakeliamas.
O kamera? Kamera, anot savininko, yra įrengta turint leidimą. Ji esanti tam, kad tik apsaugotų užtvarą, o ne kažką stebėti.
Geriausia išeitis – susikalbėti
Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Marijus Macis "Šiaulių kraštui" patvirtino, kad policija į minėtą Neries gatvę dėl gyventojų nesutarimų ir skundų vyko ne kartą.
"Matau čia tik vieną išeitį: žmonės visi kartu turėtų sėsti prie stalo ir ieškoti abiem pusėms patogaus kompromiso. Reikia kalbėtis ne emocijomis, o faktais", – sakė M. Macis.
Šiaulių rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja Vilija Vaičekauskienė "Šiaulių kraštui" paaiškino, kad sklypas, kurio dabartinis savininkas yra V. Mikužis, kadaise buvo suprojektuotas kaip inžinerinės infrastruktūros sklypas be užstatymo, ir skirtas patekti į gyventojų sklypus.
Detaliajame plane šiam sklypui, anot specialistės, buvo nustatytas požeminių tinklų priežiūros ir kelio servitutas.
"Kitas reikalas, ar tas servitutas buvo įregistruotas. To aš nepasakysiu. Privačių valdų Savivaldybė nekontroliuoja", – sakė architektė.
Ji įsitikinusi, kad į visus klausimus tiksliausiai gali atsakyti tik teismas. Tada ir paaiškėtų, kurioje stadijoje nebeliko servituto – ar kai buvo parengtas dokumentas po geodezinių matavimų, ar neįregistravus jo Registrų centre.
"Jei teismas įpareigos, sklypo savininkas privalės suteikti galimybę gyventojams sklypu naudotis. Pabrėžiu, tai nėra paprastas sklypas, tai – inžinerinės infrastruktūros sklypas, koks buvo padarytas nuo pat pradžios", – sakė Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja.
Jos nuomone, šioje situacijoje protingiausias sprendimas būtų buvęs, jei sklypus dar 2009 metais pardavęs savininkas kartu kiekvienam būtų pardavęs ir dalį minėto inžinerinės infrastruktūros sklypo-akligatvio. Visi kaimynai tuomet būtų tapę bendraturčiais.
"Ar tuometinis sklypų pardavėjas siūlė kiekvienam nusipirkti dalį akligatvio, ar žmonės jo tiesiog nepirko, sunku pasakyti".
Kita galimybė – gyventojams "susimesti" ir didele problema tapusį sklypą nusipirkti dabar. Architektės žiniomis, sklypo su požeminiais tinklais Žaliūkių kaime vieno aro kaina – apie du tūkstančiai eurų.
Užtvaras – lyg varteliai?
Šiaulių rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkas Alvydas Žirgulis, Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas, patvirtino, kad savo sklypą gyventojų panosėje užtvėręs savininkas į komisiją dėl užtvaro įrengimo (ir nuleidimo) nesikreipė, tad leidimo neturi.
Kita vertus, to padaryti lyg ir neprivalėjo: užtvaras – statinys nesudėtingas, bet to, pastatytas privačiame sklype.
"Kas gali uždrausti savo sklype, pavyzdžiui, vartelius statyti? – vaizdžiai situaciją paaiškino A. Žirgulis. – Iš žmogiškos pusės, aš suprantu gyventojus, kurie pirkdami sklypus, įsivaizdavo, kad perka juos su privažiavimu."
Kitas reikalas, ar tas servitutas buvo įregistruotas.