
Naujausios
Gėlės žydi ir ant stiklo
Šaukėnuose (Kelmės rajonas) gyvenanti Rita Dargienė, nors ir baigusi rimtas informatikos studijas, didžiąją savo laiko dalį skiria kūrybai. Moteris tapo ant stiklo, keramikos, dekoruoja vazas, taures, stiklines, puodelius. Jau gimė ir pirmieji paveikslai ant stiklo.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Dovana draugei
Tapyti ant stiklo R. Dargienė pradėjo dar būdama pirmo kurso informatikos specialybės studentė.
„Kūriau draugei dovaną jos gimtadienio proga – nutapiau ant nedidukės vazos. Nešiau dovaną neįpakuotą, tik kaspiną užrišusi. Žmonės Šiauliuose stabdė mane gatvėje ir gėrėjosi. Nesitikėjau tokios nepažįstamųjų reakcijos. Vėliau piešiau daugiau, padovanojau darbelių ir kitiems draugams“, – sako šaukėniškė.
Dekoruoti dirbinius iš stiklo R. Dargienė ėmėsi pamačiusi išgražintų vazų, taurių stiklo dirbinių parduotuvėje. Buvo įdomu išsiaiškinti, kaip įmanoma piešti ant stiklo. Internete rado informacijos, kokius dažus reikia naudoti. Pradėjo piešti, kaip pati sako, „iš akies“.
„Piešiau, kiek tik save pamenu. Tačiau pasirinkau informatikos studijas. Nepaisant rimto mokslo, mano užrašų sąsiuviniai buvo pilni formulių, o paraštės mirguliuodavo nuo įvairiausių piešinukų. Studijas baigiau – ir bakalauro, ir magistro. Bet pomėgis piešti, kurti niekur nedingo, nors jokio meno niekada ir niekur nesimokiau“, – sako moteris.
Iš idėjos ir iš vaizdo
R. Dargienė, iš pradžių daugiausia dekoravusi vazeles, puodelius, pradėjo piešti paveikslus ant stiklo. „Kol kas – tai aukščiausias mano kūrybos laiptelis“, – šypsosi moteris.
Šaukėniškė piešia ir simbolinius piešinius. Jie gimsta iš idėjos.
„Šis paveikslas gimė iš idėjos pavaizduoti Gają – motiną žemę. Visą laiką mus stebi jos akis. Diena, naktis, medžiai – tarytum jos viduje. Motinos žemės plaukai, veidas, akys susideda iš gamtos. Paveiksle specialiai nupiešiau ir lietuviškų raštų – juk tai mūsų ir mano žemė. Patriotinis elementas įsipynė savaime“, – sako R. Dargienė, rodydama vieną iš nedaugelio jos namuose esančių paveikslų ant stiklo.
Kiti piešiniai dažniausiai atsiranda iš vaizdo: „Raviu daržą ir, pavyzdžiui, pamatau žydinčią aguoną. Taip gražiai saulė šviečia pro raudonus žiedlapius! Pabandau vaizdą nupiešti. Piešiu be eskizų. Įsivaizduoju tik mažą vaizdo dalelę, bepiešiant vaizdas tarytum išauga.“
Ant puodelių – margučių raštai
R. Dargienei lengviausia kurti simbolinius, abstrakčius darbus.
Nesunku ir labai malonu ant molinių puodelių piešti margučių raštus, tokius, kokiais kiaušinius margindavo R. Dargienės močiutė. Kadangi raštai – įvairūs, ir puodelių – ne viena rūšis, o visa serija. Visi – skirtingi.
„Piešiu ant puodelių tuos raštus ir prisimenu, kaip močiutė margindavo, kaip pati gražindavau, dažniausiai – skutinėdavau. Smagu, nes prisiminimais dvelkiantys puodeliai, tikiuosi, džiugins ne vienerius metus“, – sako ponia Rita.
Vaza su kaukolėmis
R. Dargienės darbai jau spėjo pasklisti po Vilnių, Rokiškį, Kauną, kitas vietoves.
„Viskas prasidėjo nuo keleto mano darbų nuotraukėlių, kurias draugas įkėlė į socialinį tinklapį. Atsirado žmonių, kuriems darbai patiko, jais pasidalijo dar su kitais“, – pasakojo kūrėja.
Šaukėniškė yra sulaukusi nemažai konkrečių prašymų ką nors nupiešti ant stiklo. Sykį viena mergina atsiuntė peliuko eskizą ir paprašė perkelti ant puodelio. Kitąsyk sulaukė vyriškio prašymo daugiau negu pusę vazos apipiešti visokių formų ir visaip išdėliotomis kaukolėmis. Neįprasto prašymo išpildymas truko tris dienas.
„Teko piešti ir žoliapjovių, ir pjūklų. Iš tikrųjų techninius dalykus piešti nėra sunku, nereikia ir kažkokios išraiškos. Pastaroji atsiranda originaliuose darbuose“, – sako R. Dargienė.
Darbus kepa orkaitėje
R. Dargienei jos pomėgis yra puikus atsipalaidavimo būdas.
„Ne taip ir brangus, kaip, pavyzdžiui, koks nors šaudymas iš lanko. Tačiau kainuoja dažai, vienam paveikslui prireikia keleto skirtingų spalvų. Be to, darbus dar reikia iškepti tiesiogine to žodžio prasme“, – šypsosi moteris.
Ant stiklo dekoruotus darbus R. Dargienė sudeda į šaltą orkaitę ir palaipsniui kaitina iki 150–170 laipsnių temperatūros. Stiklas užkaista, užsigrūdina, neskyla. Tokia procedūra reikalinga, kad naudojant nenusiplautų, nenusivalytų piešinių dažai.
Smagu gyventi kaime
R. Dargienė labai džiaugėsi, jog prieš aštuonis mėnėsius vėl sugrįžo į savo tėviškę – Šaukėnus.
Ir studijavo, ir po mokslų su vyru gyveno Šiauliuose. Bet nė vienam miestas netiko, vargino. Skirtumas tarp gyvenimo mieste ir kaime – didžiulis. Šaukėnuose atsivėrė erdvė ir kūrybai, ir gyvenimui. Savas daržas, uogos ir obuoliai, dvi katės, sekiojančios iš paskos po namus kaip šuniukai.
„Kol kas iš manęs nė iš tolo nėra jokios menininkės. Gyvenu ieškojimų ir atradimų laikotarpį. Dabar – piešimas ant stiklo, vėliau galbūt imsiuosi tapybos akriliniais dažais. Labai norėčiau išmokti dirbti su moliu, kad pati galėčiau pasidaryti norimų formų indų, vazų ir panašiai“, – apie ateitį kalba šaukėniškė.
Tolimoje kertelėje kirba mintis surengti savo darbų parodą. R. Dargienė tikrai turėtų ką parodyti.
Autorės nuotr.
DOVANOS: Daugelį dekoruotų vazų, taurių Rita Dargienė yra padovanojusi. Namuose – tik keletas jos darbų.
NAMAI: Rita Dargienė neseniai iš Šiaulių sugrįžo į Šaukėnus, su vyru apsigyveno savo vaikystės namuose. „Džiaugiasi mano širdis“, – sako moteris.
SIMBOLIAI: Simboliniame paveiksle pavaizduota Gaja – motina žemė, persipynę ir tautiniai elementai.
VILKAI: Rita Dargienė piešia nuo vaikystės. Vieną iš namo sienų puošia vilkai. „Čia aš su vyru, tik vilkų kailyje. Vyrui labai patinka šie žvėrys“, – paaiškina autorė.