Grupinių atleidimų mažiau, bet bankroto lygis didelis

Grupinių atleidimų mažiau, bet bankroto lygis didelis

Grupinių atleidimų mažiau, bet bankroto lygis didelis

Šiemet Šiaulių teritorinė darbo birža gavo 13 pranešimų apie numatomą 117 darbuotojų atleidimą, iš jų – 2 pranešimai apie numatomą grupinį darbuotojų atleidimą iš UAB „Rotonda“ (įmonės veikla – gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba) ir UAB „Smėlio juosta“ (įmonės veikla – konditerijos kepinių ir pyragaičių gamyba).

Siekia sušvelninti pasekmes

2013 metų tuo pačiu laikotarpiu buvo gautas 21 pranešimas apie atleidimus ir įspėti 178 darbuotojai. Pranešimų apie numatomą grupinį darbuotojų atleidimą, lyginant su 2013 metų tuo pačiu laikotarpiu, gauta 2 mažiau.

Šiaulių teritorinės darbo biržos Šiaulių skyrius parengė tikslinę prevencinių priemonių grupės darbuotojų atleidimų pasekmėms sušvelninti programą atleidžiamiems UAB „Rotonda“ darbuotojams. Dalyvavimas aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse numatytas 17 asmenų, tarpininkavimas įdarbinant – 27 asmenims. Iš UAB „Rotonda“ į darbo biržą kreipėsi 28 asmenys, iš jų: 10 įdarbinti į laisvas darbo vietas. Užsiregistravusiems darbo ieškantiems asmenims iš atleistų įmonių teikiamos informavimo ir konsultavimo paslaugos.

Lapkričio 13 dieną gautas pranešimas iš UAB „Smėlio juosta“. Įmonė paskelbė bankrotą ir atleis 32 darbuotojus. Gavus informaciją, organizuotas pokalbis su UAB „Smėlio juosta“ administracija dėl tolesnių veiksmų derinimo.

Privalo pranešti

Vadovaujantis LR Darbo kodekso 1301 straipsniu grupės darbuotojų atleidimais nelaikomi atvejai, kai darbuotojai atleidžiami iš darbo suėjus darbo sutarties (terminuotos, sezoninės, laikinosios) terminui.

Grupės darbuotojų atleidimas – tai darbo sutarčių nutraukimai, kai per trisdešimt kalendorinių dienų dėl ekonominių ar technologinių priežasčių, darbovietės struktūrinių pertvarkymų ar dėl kitų priežasčių, nesusijusių su atskiru darbuotoju, numatoma atleisti iš darbo: 1) 10 ir daugiau darbuotojų įmonėse, kuriose dirba nuo 20 iki 99 darbuotojų, 2) ne mažiau kaip 10 procentų darbuotojų įmonėse, kuriose dirba nuo 100 iki 299 darbuotojų, 3) 30 ir daugiau darbuotojų įmonėse, kuriose dirba 300 ir daugiau darbuotojų.

Darbdavys apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą privalo raštu pranešti teritorinei darbo biržai ne vėliau kaip prieš įteikdamas įspėjimus apie darbo sutarties nutraukimą.

Šiaulių apskrityje – didelis bankroto lygis

Remiantis Įmonių bankroto valdybos departamento prie Ūkio ministerijos analize pernai didžiausias įmonių bankroto lygis buvo fiksuojamas Utenos, Klaipėdos, Vilniaus, Tauragės ir Šiaulių apskrityse.

2008-2013 metais Šiaulių apskrityje per metus bankrutavo vidutiniškai apie 1,8 procento šioje apskrityje veikiančių ūkio subjektų, per 2013 metus – 1,9 procento.

Aukščiausiu bankroto lygiu 2012–2013 metais pasižymėjo Šiaulių rajono ir miesto savivaldybės. Šiose savivaldybėse pernai bankrutavo vidutiniškai apie 10,5 metų iki bankroto veikusios įmonės (daugiau nei 70 proc. iš jų – individualios).

Pernai apskrityje išaugo įmonių, iki bankroto gyvavusių nuo 5 iki 10 metų. Apie 90 procentų šių 5-10 metų gyvavusių įmonių sudaro nedidelės individualios įmonės, užsiimančios didmenine ir mažmenine prekyba, transportu ar statyba ir daugiausia bankrutuojančios (kaip nurodoma įmonių bankroto ataskaitose) dėl sukauptų per didelių įsiskolinimų, apyvartinių lėšų trūkumo bei netinkamo (neatsakingo) įmonės valdymo, vadybos stokos.

Didžiąją dalį per metus pradedamų bankroto procesų inicijavo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau – VSDFV) ir kiti kreditoriai.

Bankroto lygis išliks panašus

Įmonių bankroto tendencijos apskrityse rodo, kad vis daugiau įmonių bankrutuoja, nes nesugeba tinkamai įvykdyti su mokesčių, valstybinio socialinio draudimo įmokų bei privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimu susijusių įsipareigojimų.

Atsižvelgiant į pastarųjų metų įmonių bankroto lygį šalyje, tikėtina, kad per 2014 metų antrąjį pusmetį įmonių bankroto lygis šalyje išliks panašus, t. y. apie 0,8-0,9 procento. Tokiu atveju, minėtu laikotarpiu bankroto procesai galėtų būti pradėti apie 780-800 įmonių.

Pagal Šiaulių teritorinės darbo biržos inf.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

STOP: Šiaulių rajono ir miesto savivaldybėse 2013 metais bankrutavo vidutiniškai apie 10,5 metų iki bankroto veikusios įmonės (daugiau nei 70 proc. iš jų – individualios).