
Naujausios
SPECIALISTAS PATARIA
Permainingi orai augalams kelia stresą
Iš ryto – žiema, vakare – pavasaris. Tokiu permainingu oru pasižymi šių metų sausis. Staigūs termometro šuoliai didelį stresą kelia augalams. Šiluma šiuo metu jiems kenksmingesnė nei šaltis. Šiaulių universiteto Botanikos sodo dendrologas Vaidas Juknevičius pataria, kaip elgtis sode, kad augalai sėkmingai sulauktų tikrojo pavasario.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šiluma pavojingesnė
– Kaip reaguoja augalai į oro permainas, kai per parą temperatūra pasikeičia net keliolika laipsnių?
– Jie patiria didžiulį stresą. Yra tikimybė, kad augalai nušals šakeles, įtrūks žievė. Pavasarį pažeistas šakas teks pašalinti.
Kuo labiau augalas nepritaikytas tokiam klimatui, tuo jis labiau pažeidžiamas. Iš užsienio atvežtos veislės sunkiau peržiemoja, ypač obelys, kurios dabar dažniausiai skiepijamos.
– Kam sudėtingiau žiemoti – spygliuočiams ar lapuočiams?
– Spygliuočiams toks oras taip pat ne į naudą, nors yra labiau prisitaikę prie klimato. Kadangi jie neužmiega, tik apsnūsta, tebegarina vandenį. Jei saulė stipriai pašildytų, garintų intensyviau. Vandens trūkumo žymės – nurudavimai.
– Kas augalams pavojingiau žiemą – šaltis ar šiluma?
– Labiau kenkia šiluma. Jei temperatūra būtų nuolatinė, pavyzdžiui, minus penki, nekiltų problemų.
O labiausiai kenkia staigus atšilimas ir atšalimas. Temperatūros šokinėjimas, tarkime, nuo minus 5 iki minus 20 augalams būtų nieko tokio.
Šiluma skatina augalo atbudimą, bet tam reikėtų mažiausiai savaitės šilumos.
Kenkia ir ledo pluta, apledijusios šakos žalojamos iš išorės.
Palankus ligoms ir parazitams
– Ką daryti su uždengtais augalais? Palikti ramybėje ar kiek atkloti?
– Priklauso nuo to, kuo augalas uždengtas. Jei uždengtas agroplėvele, ją vėjas prapučia, pradžiovina, tad rūpesčių nekyla.
Jei augalas uždengtas durpėmis, per atšilimą geriau jas šiek tiek nuvalyti, pakeisti sausomis. Svarbu, kad durpės nepavirstų į ledą, ypač, jei kalbame apie apmulčiuotas rožes.
Jei augalas eglišakėmis apdėtas taip, kad vėjas neprapučia, geriau kelias šakeles nuimti, pasidėti šalia, kad vėjas prapūstų, nepelytų.
Tiek pernai, tiek šiemet eglišakių atsivežėme po Naujųjų metų. Neskubėjome dengti atsparesnių augalų, pridengę buvome tik lepesnius.
– Kokių kitų pavojų kyla šią žiemą?
– Žiema nėra šalta, todėl lengviau peržiemoja ligos, mažiau iššąla kenkėjai. Po tokios žiemos pavasarį augalai labiau serga.
Jono TAMULIO nuotr.
POVEIKIS: Šiaulių universiteto Botanikos sodo dendrologas Vaidas Juknevičius sako, kad augalams labiausiai kenkia staigus atšilimas ir atšalimas.
STRESAS: Augalams stresą kelia permainingas oras, kai temperatūrą šokinėja nuo teigiamos iki neigiamos temperatūros.