Saulėtos mergaitės šildo kanklių muzika

Saulėtos mergaitės šildo kanklių muzika

Saulėtos mergaitės šildo kanklių muzika

Penkios merginos grakščiai pakelia rankas virš koncertinių kanklių, paliečia stygas. Erdvę užlieja švelni muzika – tarsi meditacija. Šiaulietės kanklininkės „Sunny Girls“ jau pelnė ne vieną įvertinimą Lietuvoje ir užsienyje. Komplimentų joms negailėjo televizijos projekto „Lietuvos talentai“ komisija, scenoje prie kanklių įžvelgusi fėjas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tapo neišskiriamos

Vakar ansamblis „Sunny Girls“ dalyvavo respublikiniame instrumentinių ansamblių konkurse „Karamelė“. Kovo 13 dieną „Sunny Girls“ pakvies į autorinį koncertą Šiaulių „Laiptų“ galerijoje.

„Sunny Girls“ – Šiaulių Dainų muzikos mokyklos auklėtinės Emilija Bučinskaitė, Greta Jakutytė, Erika Danilovaitė, Augustina Perminaitė, Donata Žukauskaitė ir jų vadovė Kristina Kuprytė.

Merginos į ansamblį susibūrė prieš dvejus metus, kai ruošėsi tarptautiniam Prano Stepulio kamerinių liaudies instrumentinės muzikos ansamblių konkursui-festivaliui. Repeticijos, koncertai sparčiai įsibėgėjo, ansamblis laimėjo ne vieną konkursą. Kanklininkės yra ir solinių konkursų laureatės.

Merginos groja įvairią muziką – liaudies, klasikinę, pramoginę. Dabartinėje programoje skamba ir Adele, ir A. Vivaldis, G. F. Hendelis, P. Čaikovskis. Groja ir liaudies dainas, nes kai kuriuose konkursuose jos yra privalomos.

Ypač intensyvūs buvo praėję metai. Ansamblis koncertavo tarptautiniame festivalyje Sankt Peterburge (Rusija), Olandijoje, Belgijoje, Liuksemburge dalyvavo edukacinėse kūrybinėse stovyklose.

„Merginos taip susigyveno, kad tapo neišskiriamos“, – šypsosi K. Kuprytė.

Užsienyje merginos sulaukė ypatingo dėmesio: klausytojus traukė ne tik neįprastas instrumentas, bet ir tautiniai rūbai.

„Užsieniečiai daug drąsesni nei lietuviai. Nebijo ateiti arčiau pasižiūrėti, paklausti, nusifotografuoti“, – sako Erika. Ypač dėmesiu užplūdo kinai, jie pozuoti nuotraukoms priglusdavo net prie grojančių kanklininkių.

„Kelionė padarė lūžį dėl tautinės savimonės, pasididžiavimo. Anksčiau, kai grodavome mokyklose, merginos sakydavo, gal nereikia tų tautinių rūbų... O užsienyje atsirado pasididžiavimo jausmas“, – džiaugiasi K. Kuprytė.

Nepažįstamas instrumentas

K. Kuprytė sako, kad pavadinimą ansambliui „Sunny Girls“ pasiūlė olandas. Jei yra Saulės miestas, kodėl negali būti Saulėtos mergaitės? Juk jos šypsosi kaip saulė! Ansambliui šis pasiūlymas patiko ir tiko.

„Sunny Girls“ – aštuntokės-dešimtokės. Kanklėmis jos groja 6–8 metus.

Pirmoji K. Kuprytės mokinė – Emilija, kanklėmis ji groja ilgiausiai – 8 metus. Emilija iš pradžių net nežinojo, koks tai instrumentas. Bet kanklių skambesys patiko iš karto. Panašios ir kitų merginų istorijos: nepažįstamas instrumentas atsiskleidė stebuklingais garsais.

Vienintelė Erika pradinėje mokykloje buvo grojusi tradicinėmis – mažomis – kanklėmis. Muzikos mokykloje norėjo groti smuiku, bet mama patarė ir toliau skambinti kanklėmis.

K. Kuprytė sako, kad labai retais atvejais mokiniai ateina mokytis groti būtent kanklėmis. Dažniausiai ateina pabandyti, nežinodami, koks tai instrumentas.

„Visi eina mokytis groti smuiku ir pianinu. Jei nusprendžiama, kad neturi klausos, tada duoda liaudininkams. Dažniausiai paaiškėja, kad iš tiesų slepiasi nedrąsus vaikas, kurį atskleidžiame kaip gėlę“, – sako K. Kuprytė.

Kviečia ir į vestuves

K. Kuprytė sako, kad ansamblis stengiasi groti populiarią muziką jaunimui – kad keistų požiūrį į kankles.

„Sulaukiame daug komplimentų, būna, kad žmonės susigraudina iš laimės nuo muzikos“, – sako Emilija.

Kanklės Šiauliuose, džiaugiasi Kristina, išgyvena pakilimą. Anksčiau  ji daugybę kartų girdėdavo: „Mes neįsivaizdavome, kad kanklės gali taip skambėti!“

Merginos kviečiamos groti gimtadieniuose, vestuvėse, mokyklose, miesto renginiuose, konferencijose. „Bumas, kuo toliau, tuo daugiau“, – džiaugiasi K. Kuprytė.

Populiarumo merginoms pridėjo ir dalyvavimas „Lietuvos talentų“ konkurse. „Čia jos – iš "talentų“, – ne kartą girdėjo šnibždantis. Teko pasirašyti ir autografų.

Dalyvauti konkurse merginas paskatino K. Kuprytė. Ankstesniais metais ji pati puikiai pasirodė šiame konkurse.

Euforija

Vykti į televiziją merginos kiek drovėjosi: bijojo kritikos. Bet po pirmosios laidos apėmė euforija – pateko į kitą etapą.

„Buvo toks džiaugsmo klyksmas! O aš kaip visuomet – santūri. Jos į mane žiūri: „Mokytoja, jūs ką, nesidžiaugiate?!“ – juokiasi K. Kuprytė. – Aš tiesiog žinojau, kad jos eis toliau.“

Merginos sako, kad didžiausias jaudulys apima išėjus į sceną ir baigus groti. O grojant viskas pasimiršta.

„Nežinojome, kad taip galima pagroti kanklėmis“, „Atrodo, kad scenoje jaučiatės, kaip antruose namuose, nesvarbu, kad televizijoje“, – iš komisijos išgirdo merginos. Buvo pagirta ir jų sceninė išvaizda, šypsenos, profesionalus grojimas.

Pasak K. Kuprytės, kyla problemų dėl kanklių muzikos įgarsinimo, nes šį instrumentą per televiziją girdime labai retai: „Įgarsintojai bando įvarius variantus, bet vis tiek lieka metalo priemaiša. Tikro garso klausytojai neišgirsta.“

Dailias sukneles pusfinaliui pasiuvo Emilijos mama. „Rūbai yra problema, nes didelio biudžeto neturime, kad galėtume įsigyti, ką norime, – sako K. Kuprytė. – Kai mums duoda saldainių už grojimą, paprašau, kad geriau prisidėtų prie mūsų kelionių. Juk kažkodėl niekam nekyla abejonių, kad reikia sumokėti santechnikui.“

Penkiese – drąsiau

„Man taip linksma per repeticijas. Kiekvieną dieną einu ne į darbą, o į šventę“, – sako Kristina.

Penkiese, sako kanklininkės, sudėtinga susigroti, bet smagiau ir drąsiau. Konkursuose, festivaliuose padeda viena kitai, papildo. Turi ir savų ritualų – visos susikimba rankomis.

Ateities  su kanklėmis merginos nesieja – tai liks kaip pomėgis, kuris, tiki, lydės visur ir visada.

„Sunny Girls“ jau turi bilietus šiai vasarai – keliaus į Liuksemburgą, ten kurs naują programą.

Tradiciškai nuvyks į vienuolyną pas tėvą Luką Belgijoje, Meersel-Dreef vienuolyne, ten koncertuos, gaus palaiminimą ir keliaus toliau.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ANSAMBLIS: „Sunny Girls“ ir jų vadovė Kristina Kuprytė (antroje eilėje pirma iš dešinės) tapo tarsi šeima.

REPETICIJA: Iš kairės: Emilija Bučinskaitė, Greta Jakutytė, Erika Danilovaitė, Augustina Perminaitė, Donata Žukauskaitė repeticijose nestokoja geros nuotaikos.

VADOVĖ: Kristina Kuprytė džiaugiasi, kad „Sunny Girls“ populiarina kanklių muziką ir tarp jaunimo.

MOKINĖ: Emilija Bučinskaitė – pirmoji Kristinos Kuprytės mokinė: „Bijojau, kad mokytoja bus pikta. Kai į klasę įėjo Kristina, net klasė nušvito. Ji – kaip antra mama. Per tiek metų nebuvo jokių pykčių.“