
Naujausios

Apie naująją erdvę
Penktadienio vakarą buvo dviguba šventė: Šiaulių dailininkų organizacija atidarė savo namus Aušros alėjoje 41 ir surengė pirmąjį meno projektą.
Šiauliečiai, padedant Lietuvos dailininkų sąjungai, įsigijo kompaktiškas patalpas Aušros alėjos ir Žemaitės gatvių kampe, patys jas susiremontavo, pritaikė kūrybinei veiklai.
Atidaryme Šiaulių dailininkų organizacijos vadovas D. Trumpis pasidžiaugė nauja erdve kūrėjams pristatyti įvairiausius pavienius ar grupinius projektus.
"Pavadinome projektų erdve, nes tai nėra galerija. Parodos bus tada, kada susiformuos poreikis, atsiras menininkų, kurie norės čia pristatyti savo kūrybą, kurti. Tai nebūtinai šiauliečiai, bus ir kauniečių, vilniečių", – sakė D. Trumpis ir anonsavo, kad šį penktadienį laukia antroji parodų ciklo dalis – šiauliečių Dalvyčio Udrio ir Voldemaro Barakausko kūryba, kitą penktadienį – vilnietės Marijos Marcelionytės ir šiaulietės Vaivos Kovieraitės-Trumpės bendras projektas.
"Tais penktadieniais nuo 17 iki 22 valandos bet kuriuo metu galima ateiti, pasižiūrėti vis naujas parodas", – kvietė dailininkų organizacijos vadovas.
Jo kolega ir parodos partneris B. Rudys pasidžiaugė naujomis patalpomis, nors "visada norėtųsi didesnių, geresnių, arčiau bulvaro, nes prie turgaus menu domisi mažokai".
B. Rudys įvertino tai, kad yra dvi erdvės, kurios natūraliai atskiria dviejų menininkų kūrybos lauką, yra pagalbinės patalpos, kur galima priglausti kūrinius prieš eksponavimą ir po.
Naująją projektų vietą jis apibūdino taip: "Dailininkas čia pats ateina, pats atsiveža darbus, pats įsirengia ekspoziciją, pats išsiveža. Tai – kaip: apsivelki išeiginį kostiumą, ateini į žmones, pasirodai ir išeini."
B. Rudys priminė, kad lapkričio 13 dieną čia jau vyko susitikimas su Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininke Edita Utariene, kuri dailininkus supažindino su teise į atlygį už parodas. Lietuvoje kol kas ieškoma sprendimo būdų, kaip jį sumokėti ir iš kokių šaltinių. B. Rudys pasidalijo, kad Skandinavijos šalyse menininkai už parodas gauna honorarą, toks atlygis mokamas ir Latvijoje.
Apie menines provokacijas
Atidarymo parodoje D. Trumpis ir B. Rudys pristatė keletą konceptualių darbų, kurie provokavo diskusijai.
"Nėra nei darbų pavadinimų, nei anotacijų, nei koncepcijų, nes šiandien mes esame koncepcijos ir su mumis reikia bendrauti", – kvietė D. Trumpis.
B. Rudys, ant galvos įsitaisęs lempą, apšvietė ir atėjusius į parodą, ir savo kolegą D. Trumpį. "Kas nelabai girdi, apšviečiau kolegos lūpas, kad būtų aiškiau matomos, kad nebūtų jokių šešėlių", – žaidė kūrybine laisve menininkas.
B. Rudys parodoje be trijų, jo žodžiais, "portretėlių" (drovingojo, rytietiško ir skirto plačiajai auditorijai), pristatė keletą darbų-triraidžių, kurie jį domina ne vienerius metus.
"Domiuosi trumpaisiais lietuviškais žodžiais, aš juos vadinu triraidžiais. Dabar jų turiu 130, – komentavo menininkas. – Jie sugeba paneigti esmę, ištrinti turinį: kaip gerai, 'kad' tave sutikau, 'gal' dar pasimatysim, būčiau atvažiavęs, 'bet' nebuvo transporto... Darau tyrimą, projektą, konsultuosiuosi su kalbos žinovais, gal žodynas dar plėsis."
Paklaustas, ar turi mylimiausią triraidį, pagalvojęs atsakė: "Galbūt 'Vėl'? 'Vėl' yra viltis."
Dėvėti drabužiai, bet ne menas
Šiaulių dailininkų organizacijos vadovas D. Trumpis viliasi, kad tokia menininkų "kolaboracija", kaip jo ir B. Rudžio, įkvėps kitus kūrėjus, suteiks gyvybės naujai erdvei. Ar čia bus edukacija, ar projektai, priklausys nuo pačių menininkų, nes patalpos bus atviros tik tada, kai čia bus veiksmo. "Labai norime pritraukti šviežaus oro, – sakė D. Trumpis. – Gal net išvažiavę labai geri kūrėjai čia grįžtų edukuoti, diskutuoti?"
Jam skaudu, kad Šiaulių universitete neliko Dailės fakulteto. Anksčiau kūrybinis jaunimas mieste užsilikdavo, dabar Dailės mokyklą baigę talentingi vaikai išvažiuoja.
"Mes turėsime didelę skylę, nes mūsų menininkai, kaip bebūtų gaila, išeina, o naujų nebeateina. Į organizaciją įstoja vis mažiau, geriausiu atveju, vienas per metus, nes jų fiziškai nebėra", – tai D. Trumpis akcentavo ir Lietuvos dailininkų sąjungoje, gindamas idėją Šiaulių dailininkams turėti nuosavas patalpas.
Menininkas neabejoja, kad kultūros bendruomenės balsas turi būti girdimas ir mieste, nes kitaip sąlygas diktuos ir valdys žmonės, neturintys kūrybinio mąstymo.
Dailininkų būstinės kaimynai – "Kokybiškų dėvėtų rūbų" parduotuvė. Gyvenimo proza – dėvėti drabužiai ir gyvenimo poezija – dailininkų kūryba? "Kaimynų nepasirinksi", – nusijuokė D. Trumpis, patikinęs, kad čia bus ne padėvėtas menas, bet – menas.
Pavadinome projektų erdve, nes tai nėra galerija. Parodos bus tada, kada susiformuos poreikis, atsiras menininkų, kurie norės čia pristatyti savo kūrybą, kurti.

