Menininkai plenere tapys ir rektorių

Menininkai plenere tapys ir rektorių

Menininkai plenere tapys ir rektorių

Šiauliuose prasidėjo menininkų pleneras, skirtas dailininkei Sofijai Dembovskytei-Romerienei. Šiemet minimos 130-osios dailininkės gimimo metinės. Mėgstamiausias jos žanras buvo portretas, todėl dvi savaites garsūs Lietuvos ir Latvijos tapytojai pieš portretus.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Artimo žmogaus portretai

Šiaulių universiteto (ŠU) Dailės galerijos direktorius, plenero kuratorius Kornelijus Užuotas pažymi, jog liepos 14-24 dienomis vykstantis pleneras, skirtas S. Romerienei, yra tęstinis projektas.

Pernai organizuotas tarptautinis grafikos pleneras su edukacija. Jame spausti S. Romerienės grafikos klišių darbai, kurie anksčiau buvo neatspausdinti. Kūriniai vėliau padovanoti Kelmės krašto ir Šiaulių „Aušros“ muziejams. Nors S. Romerienė kūrė akvarele, pastele, aliejiniais dažais, raižė, mėgstamiausias jos žanras buvo portretas.

„Lietuvoje šiuo metu portreto žanras nėra populiarus, nedaugelis jį sugeba, nes tai sudėtinga. Kilo idėja surinkti skirtingų stilistikų žymius dailininkus ir daryti portreto plenerą“, – komentavo K. Užuotas.

Dailininkai planavo tapyti menotyrininką Vytenį Rimkų, tačiau jis susirgo ir išvyko į sanatoriją. Šiandien menininkai tapys ŠU rektorių Donatą Jurgaitį. Dailininkas Ričardas Garbačiauskas nusprendė tapyti savo žmoną.

„Portretų objektai įvairūs, kai kurie tapys kolegas. Artimo portretas – ne tik žymaus žmogaus. Pagal krikščionybę mes visi vienas kitam artimi, nors romėnai sakė – žmogus žmogui vilkas“, – šypteli K. Užuotas. Menininkai – itin skirtingi, tapo labai skirtingomis stilistikomis, technikomis.

Bus galima pamatyti virtuvę

Savaitgalį menininkai važiuos į Tytuvėnus, kur po Pirmojo pasaulinio karo S. Romerienė ištekėjo už Tytuvėnų dvaro valdytojo Eugenijaus Romerio ir, ko gero, praleido pačius kūrybingiausius savo gyvenimo metus.

Tytuvėnų piligrimų centre bus eksponuojami dar nerodyti S. Romerienės darbai iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus archyvų, organizuojama diskusija tema „Individualumas portrete“, moderuojama plenero dalyvių S. Prancuičio ir D. Trumpio. Dailininkai pateiks savo požiūrį tiek apie portretuojamojo individualumą ir charakterį, tiek apie dailininko individualumą.

Kitą savaitę menininkai suteiks galimybę pamatyti savo darbo virtuvę visiems norintiesiems. Dvi dienas miesto gyventojai galės užeiti ir stebėti, kaip dailininkai tapo.

Plenere dalyvauja Jolanta Abele (Jakapils, Latvija), Agnija Germane (Ryga, Latvija), Guna Millerstone (Talsi, Latvija), Bronius Gražys, Romualdas Balinskas, Mindaugas Skudutis su dukra Julija, Giedrė Ryškutė, Sigitas Prancuitis, Dainius Trumpis, Vaiva Koveraitė, Birutė Kuicienė, R. Garbačiauskas, K. Užuotas.

Kūrybinio proceso niuansai

„Man sunkiausia, kol įsispaudi dažus ir stabilizuojasi idėja ir mintis. Vėliau jau vyksta procesas“, – pradžią apibūdino K. Užuotas.

„Tapau realistiškai – pasodinu, nupaišau. Jei pavyksta – gerai, jei ne, tai ne. Mano realizmas nei per daug deformuotas, nei fotografiškas, palieku vietos tapybai. Svarbiausia portrete pagauti žmogaus charakterį“, – sako buvęs ilgametis Dailės akademijos profesorius M. Skudutis.

„Moteris labai mėgstu, bet jos nelabai patenkintos, kai nupaišau. Jos visada nori būti gražesnės“, – šypteli tapytojas.

R. Balinskui jau pozavo rašytojas ir dailininkas Petras Rakštikas, jo sesuo. Pasak tapytojo, piešti lengviau žmogų pažįstant, užmezgus su juo ryšį.

„Žiūri į žmogų, sėdintį prieš tave, ir matai tai, net ko jis galbūt nenori rodyti. Ne viską nupiešiu, kartais visko nupiešti ir nereikia... Detalių sudėliojimas, charakteris sudaro gerą portretą“, – svarsto R. Balinskas.

Pasak tapytojo B. Gražio, kūrybinio proceso pradžioje kalbėti apie būsimą kūrinį labai sudėtinga, nes nežinai, kaip viskas pasiseks. „Taip taip, šiandien aš jau drobę sugadinau...“ – prisipažino K. Užuotas.

„Gali visą plenerą vargti, o paskutinę dieną padaryti kažką gero“, – paantrina B. Gražys. Jis pats dirba sistemiškai, o ne ekspromtu.

Plenerą užbaigs darbų paroda liepos 24 d. Po to paroda bus eksponuojama Latvijoje, Talsai krašto muziejuje, Tytuvėnuose. Po vieną darbą pasirinktinai dailininkai paliks ŠU Dailės galerijai.

Jono TAMULIO nuotr.

DAILININKAI: „Sunkiausia – kūrybinio proceso pradžia“, – svarstė Šiaulių universiteto Menų fakultete dvi savaites portretus tapysiantys dailininkai iš Lietuvos ir Latvijos.

PROCESAS: Latvių menininkė Jolanta Abele (dešinėje) pradėjo tapyti kolegės Agnijos Germane portretą. „Pavadinsiu darbą „Sėdinti saulėje“, – svarstė dailininkė.

ESKIZAI: Prieš tapydama ant drobės dailininkė Giedrė Ryškutė nupiešė šūsnį eskizų.

PORTRETAI: Šiaulių universiteto dailės galerijos direktorius, plenero kuratorius Kornelijus Užuotas pasakoja, jog dailininkė Sofija Dembovskytė – Riomerienė buvo portretistė, todėl jai skirtame plenere dalyviai tapys portretus.