Mais­to „nar­ko­ma­nai“ serga

Mais­to „nar­ko­ma­nai“ serga

Maisto „narkomanai“ serga

Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis pasidžiaugia, kai išgirsta, jog kažkas paskelbė bado akciją: „Pagerins savo sveikatą“. Antsvorio turinčių žmonių sparčiai daugėja, jie jaunėja, daugėja su tuo susijusių ligų. „Mitybos įpročius pakeisti ir ligų atsikratyti galima – po 60 dienų badavimo. Valingų žmonių nedaug“, – pripažino gydytojas.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Jaunėja ir daugėja

– Susirgimų diabetu daugėja, sergančių amžius jaunėja. Kas tai lemia?

– Diabeto daug priežasčių. Didžiausia bėda, kad yra didelė maisto pasiūla, o žmonės vienu iš atsipalaidavimų būdų laiko valgymą. Svorio viršijimas – svarbiausia šios ligos priežastis.

Diabetu serga daugiau žmonių, negu nurodoma statistiškai, nes daugelis net neįtaria ligos. Lietuvoje diabetu turėtų sirgti apie 170 tūkstančių žmonių, serga nuo 5 iki 9 procentų visų gyventojų – kas dvyliktas žmogus.

Apie diabetą sužino tik tada, kai atsiduria ligoninėje po infarkto, insulto ir kitų ligų. Labai geras būdas pasitikrinti įvairių akcijų metu, kai patikrinamas cukraus kiekis kraujyje. Po tyrimo paaiškėja, jog norma smarkiai viršyta, o žmogus apie tai net neįtarė. Jei apie tai būtų žinojęs, būtų išvengęs diabeto įtakotų ligų: aterosklerozės, podagros, metabolinio sindromo ir kitų.

Kad sergančiųjų amžius jaunėja – nejauku. Pamąstykime: tapo norma kino teatruose triaukšti spragėsius ir gerti kokakolas. Tai yra sprogstamas mišinys organizmui. Turbūt nėra kito tokio baisaus būdo priaugti svorio, kaip valgyti šį derinį. Jį sudaro greito veikimo angliavandeniai, ištęsto veikimo saldus gėrimas, filmo žiūrėjimas emociškai užtušuoja valgymo pojūčius ir suvokimą. Kvapai, sklindantys iš salių – šiandieninė rykštė.

– Maistas – spąstai kiekvienam?

– Parduotuvių asortimentas dabar toks didelis, kokio Lietuvoje niekada nėra buvę. Žmonės iš jų išvažiuoja produktų prikrautais vežimais. Jie kenkia sau ir savo artimiesiems. Įrodyta, kad II pasaulinio karo metais diabetas buvo beveik išnykęs. Tai lėmė stresas ir maisto trūkumas.

Per televiziją rodoma maisto reklama viliojanti, minutinės krepšinio pertraukėlės taip ir traukia bėgti prie šaldytuvo, pasipildyti užkandžių.

Senoliai valgė sočiai, storą duonos riekę su dideliu sluoksniu sviesto, bet jie pavalgę ėjo į laukus dirbti, o mes? Gulame į fotelius ir junginėjame televizoriaus kanalus. Taip kraujagyslėse auga kalnai cholesterolio.

Daugėja ir jaunėja pacientų, sergančių infarktu, insultu, kraujagyslių ligomis. Maistas yra labai klastingas ir niekas nepagalvoja pirmiausia ligų priežasčių ieškoti jame. Kalbėdamasis su žmogumi nesupranti, kodėl jo cholesterolio kiekis toks didelis: lyg ir nėra nutukęs, lyg ir juda, bet po pokalbio suvoki, kad jis įsitikinęs, jog gyvulinės kilmės riebalai maisto gamybai jam yra geriausi – tai didžiulis smūgis kraujagyslėms.

– Ką daryti?

– Daugelio diabetu sergančių žmonių kūno ir masės indeksas artimas mirčiai. Nutukimas labai suvaržo žmogaus gyvenimą nuo elementariausių higienos niuansų, kai žmogus nebegali pasilenkti ir nusikarpyti kojų nagų, iki to, kad nebeįstengia atsistoti ir nueiti iki tualeto.

Ką daryti tokiam žmogui? Mažinti svorį kardinaliai keičiant mitybą. Tai labai sunku, beveik neįmanoma, nes didelį antsvorį turintis žmogus net nesuvokia, ką ir kokiais kiekiais suvalgo. Dievagojasi, kad valgo labai mažai. Pasižiūri, o kampe stovi picų dėžių kalnas.

90 procentų svorio numetusių žmonių sugrįžta prie seniau buvusių įpročių ir svorio. 10-iai procentų prireikia didžiulių pastangų išlaikyti pasiektų svorio rezultatų. Nežinau, kaip aklai nepasiduoti maistui... Gal imti keliauti aplink pasaulį, įsimylėti?

Tai turi būti itin didelė žmogaus valia arba nuolatinis dėmesio nukreipimas nuo maisto. Turėtų suveikti dar ir tai, kaip gerai žmogus jaučiasi numetęs svorio, gali nevaržomas judėti, patikti kitam, vidinė savijauta pasikeičia.

Po bado – nauji įgūdžiai

– Persivalgymas tampa ne tik pasisotinimu, bet ir savęs lepinimu?

– Valgymo ir persivalgymo problema yra ne žmogaus medžiagų apykaitoje, o jo smegenyse. Žmonės valgydami gesina nerimą, baimes, liūdesį. Vieni kaip antidepresantus vartoja alkoholį, narkotikus, kiti – maistą. Mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu sužinota, kad valgant susižadina tie patys smegenų centrai, kaip ir narkomanams. Maistas labai dažnai įvardijamas kaip malonumas.

Ne kartą teko girdėti nutukusių pasakymą, jog jiems liko gyvenime vienintelis malonumas – maistas, ir jo neketina atsisakyti. Tokių įsitikinimų žmogus nepakovos. Jis jau turi narkotinį pripratimą prie maisto.

– Savo paskaitose negailite gerų žodžių badavimo metodui. Kaip jis paveikia diabetą ir žmogaus organizmą?

– Remiuosi savo dėstytojo Sauliaus Grigonio, kuris iki šiol dirba Vilniaus Santariškių klinikose, vykdytu medicininiu eksperimentu. Prieš kelis dešimtmečius Vilniaus Antakalnio klinikoje buvo gydomi labai didelio svorio žmonės – 200 kilogramų ir daugiau. Jiems buvo sudarytos sąlygos ligoninės medikų prižiūrimiems badauti nuo 30 iki 60 dienų. Absoliučiai jokio maisto, tik vanduo, vitaminai ir mineralinės medžiagos. Tai visiškai saugu esant medikų globoje, namie to daryti negalima.

Pirmos keturios badavimo dienos yra baisiausios, retas žmogus jas ištveria. Kodėl? Dėl nevalgymo kyla didžiulis nerimas, paaštrintai užuodžia visus kvapus, sapnuoja maistą, jis nori jį pavogti ir suvalgyti.

Jei ištveriamos šios keturios dienos, smegenyse kažkas pasikeičia ir žmogus nustoja norėti valgyti. Po 60 dienų badavimo žmonės visai nebenori valgyti. Todėl po tiek laiko galima formuoti naujus mitybos įgūdžius.

Deja, po tokio eksperimento ir didžiulių pasiektų rezultatų dažnas nesugeba vėl atsispirti maisto pertekliui ir sugrįžta į pradinį tašką. Ir simuliantus „pagauti“ labai lengva – apie tai, kad valgo, nors ir mažiausiomis porcijomis, išduoda šlapimo tyrimas. O kai kažkas paskelbia bado akciją, net pasidžiaugiu dėl to žmogaus – pagerins savo sveikatą.

– Ar diabetui turi įtakos skrandžio mažinimo procedūros?

– Nežinau, kaip paaiškinti, bet po skrandžio sumažinimo operacijos diabetas dingsta po 5 dienų. Nors didelis kūno svoris dar būna nepakitęs. Deja, po kelių metų diabetas vėl sugrįžta. Kaip ir svoris. Riebalų nusiurbimo procedūra pasižymi panašiu poveikiu.

Manęs klausia, ar mažinant svorį geriau sveika mityba, ar jokios? Atsakymas būna vienas – jokios. Norintiems sumažinti savo svorį reikia sumažinti suvalgomo maisto kiekį, kuo mažiau angliavandenių, riebalų, kalorijų.

Palikti ligai ir likimui

– Kodėl diabetu serga vaikai?

– Niekas dar neatsakė į tą klausimą tiksliai. Aišku, kad yra kažkoks genetinis sutrikimas. Niekas negali paaiškinti, kodėl Suomijoje ir Sardinijos saloje vaikai diabetu serga itin dažnai. Ten sergamumas viršija ribas nuo 5 iki 10 kartų. Kodėl trijų savaičių kūdikiui prasidėjo diabetas? Niekas negali atsakyti. Nėra tokios didelės tiesioginės genetinės priklausomybės, jei vienas iš tėvų serga, kad ir vaikas sirgs.

Lietuvoje serga nuo 700 iki 800 vaikų. Iš 300 gimusių vaikų, vienas rizikuoja susirgti diabetu. Blogiausias dalykas yra tai, kad mūsų valstybėje vaikai insulino pompas turi įsigyti nekompensuojamas. Reikia džiaugtis iškovotais nemokamais insulino pompų priedais vaikams, nes tai gana brangi dalis.

– Jūs minėjote, kad insulino pompos kompensuojamos moterims tik nėštumo metu. O ką daryti pagimdžius, žindymo metu?

– Tai labai didelė yda. Insulino pompa kompensuojama tik besilaukiančiai moteriai, tik nėštumo metu. Ji pagimdo sveiką mokesčių mokėtoją, jai prasideda nemigo ir įtampos kupinos naktys, ji pervargusi, žindanti mama, o pagal įstatymą iš jos atimama insulino pompa, kuri labai lengvino sveikatos būklę.

Lietuvoje kiekvienais metais apie 30 diabetu sergančių moterų pagimdo vaikus. Kovoti, kad joms pompa būtų palikta ilgiau, jau nebekalbu apie tai, jog visam gyvenimui, beprasmiška, niekas negirdi šių bėdų.

Be pompos gyventi galima, tačiau gyvenimo kokybė suprastėja: per dieną reikia pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje duriantis į pirštą apie 5-6 kartus, per tris dienas teks apie 18 kartų durtis į pilvą insuliną. Pompa ilgo veikimo insulino per tris dienas įšvirkš tik kartą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PATARIMAS: Šiauliuose paskaitas skaitęs medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis norintiems sumažinti savo kūno svorį siūlo sąžiningai sumažinti suvalgomo maisto kiekį.

PASLAPTIS: „Diabeto atvejų yra daugiau, kai kurie žmonės net neįtaria, jog serga šia liga“, – sakė medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis.