
Naujausios
Kristi turėjo ir vardiniai
Susitikimas Savivaldybėje vakar įvyko dėl galimybės išsaugoti Centriniame parke vardinius-proginius medžius.
Pagal parko rekonstrukcijos projektą tokių medžių esą yra tik 15.
Tačiau iniciatyvinės grupės "Išsaugokime Šiaulių medžius" atstovė Asta Stankūnienė, pasitelkusi į žinomus miesto kraštotyrininkus fotografą, buvusį muziejininką, žurnalistą Joną Tamulį ir advokatą Joną Nekrašių išsiaiškino, jog jų yra daug daugiau.
"Mažiausiai trisdešimt vardinių medžių yra, ir mes tai įrodysime", – sakė A. Stankūnienė "Šiaulių kraštui" dar prieš susitikimą Savivaldybėje.
A. Stankūniene kartu su J.Tamuliu dalyvavo susitikime Savivaldybėje.
Iniciatyvos ji ėmėsi, kai sužinojo, jog jau pradėti retinti istoriniai medžiai. Rangovai sutiko bent dienai stabdyti kirtimą ir palaukti, kaip susitars su Savivaldybe. Juoba kad vicemeras Domas Griškevičius, sutiktas savaitgalį parke, visuomeninkei pažadėjo pirmadienį išklausyti jos argumentus.
V. Vaitekūno alėja
Prieš susitikimą kraštotyrininkai parke parodė jiems žinomus vardinius medžius.
Dalis jų pažymėti, kaip vardiniai, dalis ne. Vienas jau nukirstas – muziejinininko, pedagogo Vlado Zdichausko ( 1903–1980) beržas. Poeto, knygnešio Jono Krikščiūno-Jovaro (1880–1967) medis pažymėtas kirsti. Rangovai informacijos, jog tai vardiniai medžiai neturėjo.
Jovaro medis, kaip ir nukirstas beržas, buvo pasodinti medžių alėjoje parko pakraštyje. Ji palei Žemaitės gatvę tęsiasi nuo Maironio iki Birutės gatvės.
J. Tamulis primena, jog ši alėja muziejininkų nuo seno vadinama muziejininko ir kraštotyrininko Vinco Vaitekūno alėja. V. Vaitekūnas (ją pradėjo sodinti žymioms asmenybėms atminti), sodino ir kiti muziejinininkai. Čia auga ir jų šeimų medžiai.
"Čia kiekvienas medis yra vardinis", – sakė kraštotyrininkas, vardindamas žymių asmenybių vardus.
"Ši alėja – neliečiama, – teigė A. Stankūnienė. – Čia auga medžiai, pasodinti ir Ievai Simonaitytei, Simonui Daukantui, Motiejui Valančiui, bet jie nėra pažymėti kaip vardiniai."
Po susitikimo Savivaldybėje pažadėta išsaugoti ne tik Jovaro medį. Rangovams buvo parodyti į projektą nepatekę vardiniai medžiai.
"Iš 9, kurie buvo numatyti kirsti, kirs gal tik tris" , – pasidalijo susitikimo rezultatais A. Stankūnienė.
"Medžiai mums jau padeda susikalbėti," – pasidžiaugė ji.
Kas ką turi daryti
Savaitgalį per feisbuką, pakvietusi šiauliečius teikti informaciją apie vardinius medžius, A. Stankūnienė įžiebė karštą diskusiją.
Meras Artūras Visockas į ją reagavo klausimu: "Kodėl tokia informacija atsiranda tada, kai pradeda vykti realūs darbai?"
Merui priminta, jog dar 2018 metų gegužę pristatant parko rekonstrukcijos projektą Darius Ramančionis, gamtos kultūros paveldo "Aukuras" vadovas, kėlė klausimą dėl parko istorinių medžių įamžinimo.
Meras tik stebėjosi: "Ir pateikė informaciją? Ir Savivaldybė nereagavo?".
Suinteresuota visuomenė informaciją pateikė, patikinta diskusijoje, tik savo darbo Savivaldybė ir projektuotojai neatliko.
Beje, dabar A. Stankūnienė pati imsis ir vardinių medžių įamžinimo. Kad prie kiekvieno iš jų atsirastų užrašas, kam jis sodintas, kiek ir kokia proga, rašys projektą ir teiks Savivaldybei. Per susitikimą išgirdusi, jog projektas gali tikėtis finansavimo.