
Naujausios
Čiurlionio namų trauka
Taip parodą manė pavadinti R. Dailidė. Druskininkuose, M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, 1974–1994 metais jis įamžino architektą Vytautą Žemkalnį-Landsbergį, kompozitorių Vladą Švedą, dailininkus Augustiną Savicką ir Algimantą Švėgždą, pianistą Jurgį Bialobžeskį, poetą Sigitą Gedą, architektą Edmundą Arbą, M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus Druskininkuose puoselėtojus menotyrininką Adelbertą Nedzelskį ir jaunesniąją M. K. Čiurlionio seserį Valeriją Čiurlionytę-Karužienę, kitus šviesuolius.
R. Dailidė puikiai prisimena nuotaikas ir aplinkybes, kuriomis buvo nufotografuotos praeities akimirkos, dabar eksponuojamos parodoje.
"Fotografavau žmones. Iš pirmo žvilgsnio atrodo nieko nevyksta, nei kompozicija įmantri. Aš ten buvau keletą kartų ir man visada pasitaikydavo, kad tuo metu būdavo labai žymių žmonų. Poetas Henrikas Nagys, atvažiavęs iš Amerikos. A. Švėgžda tapė M. K. Čiurlionio obelis, monumentalus jo darbas. Pažiūrėkite, koks S. Gedos žvilgsnis! Už M. K. Čiurlionio rojalio sėdi J. Bialobžeskis. Pavyko užfiksuoti Prancūzijos ambasadorių Filipą Siuremeną su kavos puodeliu", – kalbėdamas apie nuotraukas, sako R. Dailidė.
Fotomenininkas apgailestauja, kad neįamžino Valerijos Čiurlionytės sesers Jadvygos – tąkart nebuvo pasiėmęs fotoaparato.
"Mane labai sujaudino, kad viename iš M. K. Čiurlionio namo kambarėlių yra sąrašėlis, kada vaikai turi repetuoti. Ten nuo ryto iki vakaro skambėjo muzika, tėvas buvo vargonininkas, pirmas pamokas M. K. Čiurlionis gavo iš savo tėvo", – apie ypatingą namų atmosferą sako R. Dailidė.
Lapkričio 5 dieną Vilniuje praeities momentai ir iškilūs žmonės vėl buvo prisiminti parodos atidaryme, kuriame dalyvavo profesorius Vytautas Landsbergis, profesorius Juozas Galkus, pianistas Povilas Jaraminas, Lietuvos muzikos rėmimo fondo vadovė Liucija Stulgienė, pianistas Rokas Zubovas, Seimo narys Stasys Tumėnas.
"Šis R. Dailidės fotografijų ciklas yra skirtas pateikti įspūdžius, priminimus, dokumentinius liudijimus iš savo pastebėjimų, savo fiksavimų, savų pasibuvimų. Savi pastebėjimai, tai savas, asmeniškas fotografo santykis su M. K. Čiurlioniu", – šiais žodžiais parodą apibūdino šiaulietis filosofas Jurgis Dieliautas.
Pasak filosofo, autorius nuotraukose įamžintiems menininkams leidžia prabilti apie didį menininką be ypatingo patoso, santūriomis, bet sodriomis intonacijomis, besišypsančiomis, pakiliomis išraiškomis.
Parodos "Iš praeities atgimstantys…" kuratorė – Ona Židonytė. Paroda M. K. Čiurlionio namuose veiks iki kitų metų sausio 3 dienos.
Pavyzdys Šiauliams
R. Dailidė primena, kad dailininkas, kompozitorius, įsimintinų esė, laiškų autorius M. K. Čiurlionis buvo ir fotografas – nuotraukų originalai neišliko, tik vienas šeimyninis albumėlis.
"Fotografiją jis labai mėgo. Kai kurie jo darbai modernūs, buitis nukreipia į būtį", – sako vartydamas prieš 20 metų išleistą M. K. Čiurlionio fotografijų albumą.
Parodą Vilniuje pristatęs R. Dailidė buvo sužavėtas M. K. Čiurlionio namų veikla. Įspūdį paliko ir užsispyrimas, nueitas ilgas kelias, kol buvo identifikuotas namas, kurio 15 kvadratinių metrų kambarėlyje M. K. Čiurlionis kurį laiką gyveno – per šimtą metų informacija buvo išnykusi. Jo žmonos Sofijos pasakojimu, kambaryje buvo tik natos, pianinas ir kelionės lagaminas.
M. K. Čiurlionio namai gyvuoja trečią dešimtmetį. Šių namų veiklą fotomenininkas vadina fantastine: nors darbuotojų kolektyvas ir auditorija nedidelė, vyksta atlikėjų iš viso pasaulio koncertai, paskaitos, seminarai, konferencijos, kūrybiniai vakarai, leidybinė veikla, įvairių žanrų parodos, knygų sutiktuvės, garso įrašų perklausos, kinų filmų peržiūros. Ypač aktyvus M. K. Čiurlionio namų veikloje – profesorius Rokas Zubovas.
"Kukli patalpėlė būna net kaip teatras – specialiai rašomi scenarijai M. K. Čiurlionio namams. Vyksta televizijos, kino filmavimai. Organizuojami plenerai, net yra kamerinis choras! Sukaupta unikalių knygų biblioteka. Mums turėtų būti didelė gėda, kad neapsisprendžiame, ką daryti su Gerardo Bagdonavičiaus namu. Atrodo, būtų ramu gyventi valdininkams, jei jų nebūtų. Ką daro kultūros funkcionieriai?" – retoriškai klausia fotomenininkas.
M. K. Čiurlionio namų veikla susijusi ir su Šiaulių autoriais. R. Dailidė vardija pavardes: Vytenis Rimkus, Virginijus Kinčinaitis, Salomėja Jastrumskytė, Edmundas Birgėla, Gediminas Beržinis, Dalvytis Udrys.