
Naujausios
Ar užteks idėjų Prisikėlimo aikštei prikelti?
Šiaulių dailės galerijoje eksponuojami konkursiniai darbai, kurių autoriai pristato idėjas, kaip būtų galima keisti ir tvarkyti Prisikėlimo aikštę. Šešios idėjos yra teikiamos visuomenei susipažinti. Jų viešas aptarimas bus surengtas galerijoje gruodžio 16 dieną. Ar yra iš ko rinktis?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Aikštei atgaivinti, paminklui statyti
Šešių projektų autoriai neatskleidžiami, darbai – užkoduoti. Konkursą Savivaldybė vykdo kartu su Lietuvos architektų sąjunga. Sąjungos tinklalapyje taip pat darbai pristatomi.
Pagal konkurso sąlygas autoriai turėjo pasiūlyti pagrindinės miesto aikštės ir jos prieigų rekonstrukcijos koncepciją.
Pagrindinis keliamas uždavinys – atgaivinti reprezentacinę aikštę, paversti ją traukos centru.
Konkurso dalyviai turėjo pasiūlyti ir paminklo Tautos laisvei statymo vietą. Taip pat – siūlymus dėl karių kapinių iškėlimo (ar išsaugojimo), transporto schemos, želdinių pertvarkos.
AIKŠTĖ: Šiaulių miesto pagrindinė aikštė iki šiol dvelkia sovietmečiu.
„Saulės“ projektas
„Saulės“ projekte aikštės pertvarkymo koncepcija siejama su Saulės mūšio, kaip kultūrinės atminties fakto, įtvirtinimu.
Siūloma vieninga aikštės struktūra su į ją įterptu multifunkciniu objektu. Transportas būtų iškeltas iš Aušros alėjos atkarpos ties kolegija, o po Tilžės gatvės atkarpa, skiriančia skverą nuo aikštės, įrengtas požeminis tunelis.
Reprezentacine, memorialine zona siūloma skvero erdvė – vieta numatoma meniniam akcentui. Aktyvios reakrecijos, renginių ir pramogų funkcijai jungiama aikštė ir erdvė prie kolegijos. Čia statomas multifunkcinis objektas, po juo – požeminė aikštelė.
Sovietinių karių palaikai būtų iškelti.
Potencialaus pobūdžio komerciniais pastatais, informaciniu-turizmo centru užstatymas siūlomas prieš kolegiją.
ABC projektas
Autorių idėja – dviejų dalių aikštė – istorijos ir šiuolaikiškumo darna. Katedra, skveras, paminklas Tautos laisvei – istorija, renginių aikštė ir nauji visuomeniniai pastatai – moderni, universali šiandienos dvasia. Iškeliami karių kapai.
Skveras išlaikomas kaip istoriškai susiformavęs urbanistinis elementas, projektuojamas pagal klasikinius principus. Esamas fontanas – iškeliamas. Savivaldybės fone – paminklas – klasikinė obelisko tipo kompozicija. WC – naikinamas. Jo vietoje siūloma estrada (pakyla) skirta iškilmių tribūnai arba orkestrui.
Katedros prieigose formuojama paminklo vizualinio eksponavimo zona, pastatomi suoliukai.
Priešais kolegiją numatomas visuomeninės paskirties pastatas – kultūros objektas su vidine vieša erdve.
Aikštė siūloma kaip pagrindinė veiksmo (renginių, švenčių, kasdienių atrakcijų) vieta.
Ją sudarytų penkios funkcinės zonos. Pirma – su paminkliniais ąžuolais ir nuolat kuriama miesto istorijos ekspozicija. Antra – centrinės arenos dalis su vėliavos pakėlimo stiebu ir aikštės teatru, ekrano statiniu, montuojama kilnojama scena.
Trečia – atraktyvi poilsio zona ties Aušros alėja. Čia siūlomas nuolydis surinkti paviršiaus vandenį ties aikštės paviršiumi ir sukurti lyg veidrodinį Katedros atspindį. Atsiranda žiuožyklos įrengimo galimybė, vandens atrakcionai, fontanai.
Ketvirta – kasdienio veiksmo vieta su atraktyvių elementų, paviljonų, kinetinių įrenginių zona. Siūloma laisvai nešiojamos aikštės kėdės ir gultai, kilnojami suoliukai. Penkta – ties būsimu visuomeniniu statiniu formuojama kasdienė komercinė zona.
Vanduo, ugnis, vėjas ir žemė
Projekto idėja – keturi pagrindiniai archetipiniai elementai – vanduo, ugnis, vėjas ir žemė.
Vanduo – skveras prieš Savivaldybę. Formuojama fontano erdvė, iš jo išteka upelis, jungiantis skverą su Prisikėlimo aikšte.
Ugnis – Prisikėlimo aikštė su joje planuojama prisikėlimą simbolizuojančia skulptūra. Skulptūra – ugnis.
Vėjas – erdvė vėliavų pakėlimui iškilmingoms progoms prieš Šiaulių valstybinę kolegiją. Vėliava – vėjas.
Žemė – erdvė prieš Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą, karių kapai. Žemė – karių kapai, jie nejudinami.
Planuojama teritorija yra skaidoma į penkis arealus, kurių kiekviename yra formuojamos atskiros funkcinės zonos.
Pastatų, formuojančių Prisikėlimo aikštės perimetrą, pirmuose aukštuose esančiose patalpose numatoma komercinė ar visuomeninė funkcijos.
Pietvakarinėje aikštės zonoje žiemos sezono metu yra siūloma įrengti ledo aikštelę.
Projektas – 232912
Pagal šį projektą pabrėžiama, jog kuriama miestiečių aikštė ir reprezentacinė aikštė. Jungiančioji jų dalis – paminklas-suoliukas „Tautos gynėjams“.
Reprezentacinė zona – esamo skvero erdvė. Viduryje – vieta oficialiems renginiams, vėliavoms pakelti ir paminklui. Fontano vieta paliekama, tik fontaną siūloma keisti.
Rekreacinė zona – dalis centrinės aikštės pritaikoma pasyviam poilsiui, dalis aktyviam. Projektuojama vaikų žaidimo aikštelė, riedutininkų zona, žaliosios zonos su suoliukais. Prie kolegijos siūlomi vieno aukšto statiniai, kaip poilsio ir apžvalgos aikštelės – su galima kavine, informacijos centru, smulkia prekyba, mini ekspozicine sale. Formuojamas vidinis kiemelis.
Rekreacinė-renginių zona – didžioji dalis centrinėje aikštėje. Numatoma scenos vieta, laiptuotos sėdimos vietos.
Memorialinė-sakralinė zona – erdvė šalia Katedros. Karių kapų kompozicija nekeičiama. Šalia siūlomas pėsčiųjų takas, kaip Aušros tako jungtis su Prisikėlimo aikšte.
Komercinė zona – aikštės dalyje šalia Varpo gatvės – parduotuvėlėms. Vieta šventinei prekybai – šalia banko pastato, Savivaldybės.
Prisikėlimo aikštę siūloma išvalyti nuo medžių, paliekant 4 vardinius ąžuolus, įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.
Projektas 452671
Projekto autoriai siūlo demontuoti Aušros alėjos atkarpą tarp Varpo ir Vasario 16 -osios gatvių, taip sujungti atskirtas zonas. Šis kelio ruožas būtų perkeltas į pietinį perimetrą – ties SEB banku.
Aikštės visi takai veda svarbiausiomis miestiečių judėjimo kryptimis ir veikia kaip vizualūs koridoriai.
Pirma zona – reprezentacinė (renginių, koncertų, vėliavų pakėlimo) erdvė, numatomas karių kapų iškėlimas. Antra zona – rekreacinė (vaikų žaidimų aikštelės, fontanai, kavinės, mugės).
Pagrindinė jungiamoji ašis – paminklas Tautos laisvei. Jis siūlomas kaip tekanti, judanti stilizuotos upės tėkmės ikonizacija. Vandens paminklas antroje savo ilgio dalyje tampa žolės vaga, simbolizuojančia laisvės troškimo išsipildymą.
Naujosios Aušros alėjos pusėje projektuojamas mažaaukštis įvairiaformis, daugiafunkcis užstatymas. Viduje – parduotuvės, kioskai, kavinės, lauke – apželdinta terasa.
„Valdovas“
Šio projekto idėja siejama su aikštės reprezentacine funkcija. Siūloma statyti skulptūrą, kuri aukština teatrą.
Skulptūroje siūloma vaizduoti šviesaus atminimo aktorių Praną Piauloką, sukūrusį Valdovo vaidmenį pagal V. Mykolaičio-Putino dramą. Idėjos autoriai pabrėžia, jog šiuo vaidmeniu atspindėta ir tautos kova už laisvę, atgimimo idėjas.
Numatomi visuomeninės paskirties, perimetrinio užstatymo pastatai, formuojantys pagrindinę aikštę.
Suformuojama žemės grafika pakeltomis plokštumomis tampa ir vieta, ant kurios galima prisėsti.
Po aikšte projektuojama požeminė automobilių saugykla. Medžiai šalinami, siūloma palikti tik ąžuolus.
Architekto komentaras
Konkursas aikštėje stebuklo nesukurs
Architektas Algimantas Černiauskas, vienas iš Prisikėlimo aikštės detaliojo plano rengėjų, konkurse nedalyvauja. Su „Šiaulių kraštu“ sutiko pasidalyti konkursinių darbų įspūdžiu:
– Aikštės sukirpimas padarytas dar 1998 metais detaliuoju planu. Konkursą vertinčiau kaip tvarkybinį dalyką – tai pagrindinis kriterijus. Kalba dabar eina apie aikštės socialinį turinį. Kuo turime aikštę užpildyti? Iki šiol paradas praeina – ir aikštė tuščia.
Bet ar reikia idėjos konkurso, kad čia galima būtų ant žolės pasėdėti ar riedučiais pavažinėti?
Esmė – gaivinti aikštę kaip urbanistinį akcentą. Bet visi suprantame, jog tam lėšų daug nėra.
Ką reiškia suformuoti aikštę? Tai reiškia, jog reikia pastato prie kolegijos, reikia pastato šalia banko, reikia, kad Savivaldybės ar Projektavimo instituto pirmieji aukštai būtų atverti miestiečiams. Tai urbanistinis kontekstas – esminiai elementai, kurie aikštę daro gyvą.
Mano nuomone, pasirinkimas nėra didelis. Konkursas turėtų neužkirsti kelio tiems projektams įgyvendinti, kai prinoksime finansiškai.
ABC projektas apima urbanistinį kontekstą. Pagal profesionalumo lygį atspindi tai, apie ką kalbu. Aikštė palieka kaip aikštė – užstatymo kontekstas paliktas. Inovatyvių elementų atsiranda.
Kituose darbuose yra dalykų, kurie prieštarauja esminei aikštės koncepcijai. Uždaromos gatvės, ant jų statomas monumentas, įrengiami upeliai – ką tai duoda?
„Saulės“ projekte sukeičiama vietomis aikštė ir skveras. Skveras išgrindžiamas, aikštė užsodinama, užstatoma, nors niekada nebuvo užstatyta.
Siūlomas „Valdovas“ neatlaiko nė skulptūros statymo kritikos, nes statomas negatyviojoje pusėje – visą laiką bus šešėlyje.
Tvarkyti – tai ne daryti, kad ir nežmoniškai, bet kitoniškai.
Nereikėtų blaškytis ir galvoti, kad padarysime iš aikštės stebuklą.
Tie dalykai, kurie neigia aikštės formavimo klasikinius principus nėra nagrinėtini. Mano galva, išskirti reikia tą darbą, kuris siūlo kompleksinį aikštės sutvarkymą, kurį pagal dabartinį etapą realiausia yra įgyvendinti.
Kai kurie konkurso darbai yra tokia provokacija, su kuria susiduria ir kiti miestai – norima iš kažko padaryti kažką. Jeigu bus nesivaikoma efektų, bus pajudėta į priekį.