
Naujausios
Ar užteks 100 metų signatarams įamžinti?
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje Vasario 16-osios proga keturis kartus nuskamba varpas – po vieną dūžį keturiems 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarams, kurie mokėsi šioje gimnazijoje. Mokykla siekia, kad, minint valstybės 100-metį, prie gimnazijos atsirastų meninis akcentas, skirtas signatarams. Iki šiol jų atminimas mieste neįprasmintas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Medžiagą kaupia muziejuje
1918 metų Vasario16 dieną Lietuvos Nepriklausomybės aktą pasirašė dvidešimt signatarų, keturi iš jų – buvę Šiaulių gimnazijos auklėtiniai. Tai – Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis ir Jonas Vileišis.
Mokytojo, kraštotyrininko Jono Krivicko įkurtame gimnazijos muziejuje sukaupta medžiaga apie signatarus: straipsniai, leidiniai. Gimnazija yra išleidusi bukletą „Vasario 16-osios nepriklausomybės akto signatarai“.
„Ką turime, kaupiame, registruojame, sisteminame, turime apie kiekvieną iš signatarų parengę aplankus, kad informacija būtų prieinama ir mokytojams, ir mokiniams – nuo biografijos iki veiklos. Ir, žinoma, to, kas susiję su mūsų mokykla“, – sako muziejaus vadovė mokytoja Rita Margevičienė.
Muziejus saugo originalų Stepono Kairio baigimo atestatą, signatarų išleistus senuosius leidinius, pavyzdžiui, M. Biržiškos „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose (iš 1882–1901 m. atsiminimų,pasakojimų ir raštų)“.
„Juokaujame, kad ši knyga – mūsų gimnazijos istorijos vadovėlis, čia aprašomas M. Biržiškos, o kartu ir gimnazijos gyvenimas: kaip jam sekėsi, kokie mokytojai, mokiniai buvo“, – pasakoja R. Margevičienė.
Ant muziejaus sienos kartu su kitais iškiliais gimnazijos mokiniais pakabinti ir signatarų portretai.
Pasak R. Margevičienės, erdvė yra labai dėkinga pamokoms: „Kai ateini kalbėti apie asmenybes, nereikia ieškoti pavyzdžių, tiesiog brauki ranka per šiuos žmones ir kalbi apie jų reikšmę Lietuvai, Šiauliams, mokyklai.“
Ką tik praėjusio Šimtadienio šventėje vienas iš klausimų abiturientams buvo išvardyti keturias Nepriklausomybės akto signatarų pavardes. „Norime, kad vaikai turėtų pasididžiavimo jausmą. Nes moksleiviams pavardės, jei su jomis nesusiduria istorijos, literatūros vadovėlyje, nieko nesako“, – paaiškina R. Margevičienė.
Būtina įamžinti
„Mokykla buvo ne tik ugdymo įstaiga, bet ir svarbus kultūros, mokslo centras – svarbiau nei universitetas. Sutraukdavo iš visų pakraščių, atvykdavo mokytis iš viso regiono, – pabrėžia gimnazijos direktorius Rimas Budraitis. – Būsimieji signatarai mokėsi spaudos draudimo metais, o kokie patriotai išaugo! Dabar sakoma, kad „mokykla neišauklėjo“, kad mokykla, kaip kokia valykla, turi padaryti žmones.“
Minėdama Vasario 16-ąją, gimnazijos bendruomenė keturis kartus suskambina varpu. Anksčiau skambindavo mokyklos direktorius, šiemet pirmą kartą šią pareigą ir garbę perėmė gimnazistai.
Varpas buvo pakabintas gimnazijos 160-mečio proga, jis – senojo mokyklos varpo tęstinumas. Caro laikais varpas buvo pakabintas iš gatvės pusės, jis skambėdavo net keldamas gimnazistus į pamokas.
„Įsivaizduojate, koks centras, net fizinis, buvo gimnazija – miestiečiai žinojo, kada keliasi gimnazistai“, – sako R. Budraitis.
Direktorius skaičiuoja: kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje – nėra gimnazijos, kuri galėtų pasigirti turinti tiek signatarų.
Keturi signatarai buvo iš Mintaujos (Jelgavos), trys – iš Liepojos, du – iš Palangos, vienas – iš Tartu ir penki – iš Marijampolės gimnazijos.
„Šiauliai šiuo faktu turi didžiuotis ir įamžinti. Tilžės gatvėje, ties mokykla, prie šaligatvio, privalo stovėti simbolis. Kad miesto piliečiai, svečiai, eidami pro gimnaziją, žinotų – jos pirmųjų dviejų aukštų koridoriais vaikščiojo keturi signatarai“, – sako R. Budraitis.
Koks tai būtų simbolis, direktoriaus nuomone, turėtų nuspręsti menininkai. Dabar reikia ieškoti finansavimo. Apie idėją užsiminė kultūros ministrui, janoniečiui Šarūnui Biručiui. Buvo pas merą, vicemerą. Kalbasi su kultūrininkais, inteligentais, menininkais, Vilniaus šiauliečiais.
„Nesitikime, kad signatarai atsistos visu ūgiu, kaip Kauno prezidentūroje prezidentai. Akcentas gali būti ir kuklesnis, bet svarbu, kad kristų į akis visiems praeinantiems. Ir mūsų ateičiai – mokiniams. Vien tik stenduko nesinorėtų. Šiauliai turi didžiuotis signatarais“, – ragina R. Budraitis.
Kaip Šiauliuose įprasmintas signatarų atminimas? R. Budraitis nusišypso: „Tik muziejuose“. Mieste nėra net signatarų vardais pavadintų gatvių.
„Truputį liūdna, kad per beveik 26 nepriklausomybės metus nieko nenuveikta. Bet dabar turime nuostabią progą – 100 metų. Jei dabar nepadarysime, tai sakysiu: „Ką mes čia veikiame Šiauliuose?!“ „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza tarpukarį pavadino Šiaulių aukso laikotarpiu. Pasisemkime aukso iš to laikmečio, gal būsime didesni savo mokyklos, miesto, Lietuvos patriotai“, – svarsto R. Budraitis.
Veikti ir daryti čia
R. Budraitis cituoja šviesaus atminimo Romualdą Ozolą, kuris, aptardamas knygą Bazilionuose, sakė: „Čia, čia ir tik čia reikia veikti, daryti.“
„Vilnius toli, nelaukime, kas ką padarys. Čia vaikščiojo signatarai, čia baigė mokslus. Imkime pavyzdį! Jaunimo ir dabar turime labai gero. Jei tik jis liktų Lietuvoje, išaugtų naujų signatarų“, – įsitikinęs R. Budraitis.
R. Margevičienė cituoja S. Kairio moto: „Tau, Lietuva, kad būtum tik laisva, demokratinė, aš skyriau visą savo gyvenimą.“
Šis sakinys, mokytojos teigimu, yra aukso vertės ir mokytojams, ir mokiniams.
Kitą savaitę gimnazijoje bus atidaryta genealoginių medžių paroda, juos kartu su šeimomis sudarė gimnazijos pirmokai. Šiemet šeimų šakas išskleis apie 100 medžių – tiek, kiek mokosi pirmokų. Tai – dar viena bendrystės tradicija, skirta Lietuvai ir Vasario 16-ajai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MUZIEJUS: Juliaus Janonio gimnazijos muziejuje kaupiama medžiaga apie keturis Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarus.
VARPAS: Res non verba (darbais, ne žodžiais) – užrašyta ant mokyklos varpo.
REIKŠMĖ: Juliaus Janonio gimnazijos mokytoja, muziejaus vadovė Rita Margevičienė sako, kad muziejaus erdvė labai tinka pamokoms: visi autoritetai – prieš akis.
PASKATA: "Liko lygiai dveji metai iki ypatingos datos Lietuvai, taip pat ir Šiauliams. Jei dabar nepadarysime, tai sakysiu: "Ką mes čia veikiame Šiauliuose?!" – apie keturių signatarų įamžinimą mieste sako Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis.
KNYGA: Mykolo Biržiškos knygą "Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose" janoniečiai vadina gimnazijos istorijos vadovėliu.
VERTĖ: Gimnazijos muziejuje saugomos signatarų parašytos knygos.
SIGNATARAI
Mykolas Biržiška (1882–1962). Gimnaziją baigė 1901 metais.

Mykolas Biržiška gimė 1882 metais Viekšniuose. Tėvas Antanas Biržiška, pats baigęs Šiaulių berniukų gimnaziją, sūnus Mykolą, Vaclovą ir Viktorą atvežė mokytis į Šiaulius.
Per 1897 metų Rusijos gyventojų surašymą broliai Biržiškos svarstė, kas jie yra: juos vadindavo žemaičiais, namie kalbėjo lenkiškai. Motina patarė: "Jei užsirašysite žemaičiais, caro valdžia nepripažins ir parašys – rusai. O kokie jūs rusai?" Mykolas užsirašė lenku, bet vėliau kelias savaites dėl to nemiegojo.
Susipažinęs su lietuviška literatūra, paskaitęs "Varpą", davė priesaiką gyvenimą paskirti Lietuvai išvaduoti. Penktoje klasėje Mykolas ignoravo pravoslaviškas (stačiatikių) pamaldas gimnazijos cerkvėje.
1901 metais baigęs gimnaziją, išvyko mokytis į Maskvos universiteto Teisės fakultetą. Rinko medžiagą Lietuvos istorijai. Dalyvavo Maskvos studentų riaušėse, buvo uždarytas į kalėjimą.
Dalyvavo 1905 metų Didžiojo Vilniaus Seimo darbe. Iki 1922 metų gyveno Vilniuje, buvo išrinktas į Lietuvos Tarybą. 1918–1919 metais buvo švietimo ministras, steigė vadovėlių komisiją. Parašė pirmąjį Lietuvos geografijos vadovėlį.
1919 metais, lenkams okupavus Vilnių, M. Biržiška sukvietė lietuvių inteligentų ir lietuvių organizacijų atstovų susirinkimą, tapo Vilniaus lietuvių laikinojo komiteto pirmininku.
1922 metais pakliuvo į kalėjimą. Lenkų ištremtas iš Vilniaus, atvažiavo į Kauną, dirbo universitete, buvo išrinktas Humanitarinių mokslų fakulteto dekanu, 1926–1927 metais – universiteto rektoriumi.
1940–1944 metais buvo Vilniaus universiteto rektorius. 1944 metais pasitraukė į Vokietiją, po penkerių metų – į JAV.
M. Biržiška mirė 1962 metais rugpjūčio 24 dieną Los Andžele: per savo aštuoniasdešimtąjį gimtadienį.
Alfonsas Petrulis (1873–1928). Gimnazijoje mokėsi iki 1884 metų.
Alfonsas Petrulis gimė 1873 metais Kateliškių kaime, Biržų apskrityje. 1885 metais pradėjo mokytis Šiaulių gimnazijoje.
Baigęs šešias klases, įstojo į Žemaičių kunigų seminariją. Išvykęs į Lvovą, mokėsi veterinarijos institute. 1897 metais įstojo į Vilniaus kunigų seminariją. Iš ten, kaip labai gabus klierikas, buvo išsiųstas į Peterburgo dvasinę akademiją.
Klebonavo Rytų Lietuvoje, kur kunigai buvo lenkai arba sulenkėję, pamaldos vykdavo lenkiškai, o A. Petrulis rūpinosi lietuvių kalba, skaitė pamokslus lietuviškai. 1907 metais buvo iškeltas į Gudiją, paskui – į Marcinkonis, Pivašiūnus.
Aktyviai dalyvavo steigiant laikraščius, draugijas. 1917 metais su bendraminčiais pasirašė memorandumą Vokietijos kancleriui, dalyvavo Vilniuje surengtoje Lietuvių konferencijoje, išrinktas Tarybos nariu. Dirbo Lietuvos Tarybos komisijoje, rengusioje pirmąją laikinąją Konstituciją. 1919 metais du kartus lenkų kareivių suimtas, kalintas Vilniuje.
Mirė 1928 metais Musninkuose, palaidotas šventoriuje.
Jonas Vileišis (1872 –1942). Gimnaziją baigė 1892 metais.
Jonas Vileišis gimė 1872 metais Medinių kaime (dabar Pasvalio r.). J. Vileišio vyresnieji broliai Petras ir Antanas taip pat baigė Šiaulių gimnaziją.
Peterburge studijavo fiziką, matematiką, vėliau perėjo į teisę. Buvo išrinktas lietuvių slaptos studentų draugijos pirmininku, bendradarbiavo "Varpe".
Atgautas lietuviškas žodis – didžiulis brolių Petro ir Jono Vileišių nuopelnas. Broliai leido laikraštį "Vilniaus žinios", vėliau pervadintą "Lietuvos žiniomis".
J. Vileišio iniciatyva sudarytas komitetas V. Kudirkos antkapiniam paminklui pastatyti. J. Vileišis dalyvavo pirmajame lietuviškame vaidinime Vilniuje.
J. Vileišis – vienas iš Lietuvos demokratų partijos organizatorių, savaitraščio "Lietuvos ūkininkas" steigėjas ir redaktorius, Lietuvos valstiečių sąjungos, Lietuvos mokslų draugijos organizatorius, Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo, agronomijos ir teisės draugijos pirmininkas. Nuo 1917 iki 1920 metų – Lietuvos Tarybos narys, parašė Lietuvos Nepriklausomybės akto formulę.
J. Vileišis buvo vidaus reikalų, o nuo 1919 metų – finansų ministras. 1921–1933 metais – Kauno miesto burmistras.
Mirė 1942 metais Kaune, palaidotas Vilniaus Rasų kapinėse.
Steponas Kairys (1879–1964). Gimnaziją baigė 1898 metais.
Steponas Kairys, gimęs 1879 metais Užunvėžių kaime (dabar Anykščių r.).
Vienas iš Šiaulių berniukų gimnazijos moksleivių, kurie buvo išmesti iš gimnazijos, kai atsisakė dalyvauti pamaldose.
Baigęs gimnaziją, įstojo į Peterburgo technologijos institutą, už dalyvavimą demonstracijoje buvo pašalintas, grįžo į Lietuvą.
S. Kairys buvo vienas žymiausių Socialdemokratų partijos veikėjų, 1905 metų Didžiojo Vilniaus Seimo vicepirmininkas.
Gavęs inžinieriaus diplomą, išvyko į Rusiją statyti tiltų. Grįžęs dirbo Vilniaus savivaldybėje. Vokiečiams okupavus Lietuvą, dalyvavo Lietuvos reikalų gynimo grupėje, pavergtų tautų kongrese Lozanoje. Buvo išrinktas Lietuvos Tarybos vicepirmininku.
Raudonajai armijai okupavus Vilnių, pasitraukė į Kauną, įkūrė Tiekimo ir maitinimo ministeriją, kurios svarbiausias uždavinys – aprūpinti nepriklausomos Lietuvos kariuomenę. Dalyvavo visų keturių Seimų darbe.
1923–1938 metais dirbo Kauno miesto savivaldybėje, parengė Kauno, Šiaulių vandentiekio ir kanalizacijos projektus.
1940 metais S. Kairiui suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas, 1941–1943 metais buvo Vytauto Didžiojo universiteto Technikos fakulteto dekanas.
Tik atsitiktinumo dėka išvengė tremties. 1943 metais su bendražygiais įkūrė Vyriausiąjį Lietuvos Išlaisvinimo Komitetą ir jam vadovo.
Pasitraukęs į Vakarus, organizavo lietuvių sąjungas ir bendruomenes, kūrė Lietuvos atstatymo projektus. Mirė 1964 metais Niujorke. Atkūrus nepriklausomybę, perlaidotas Petrašiūnų kapinėse Kaune.
Parengta pagal Jono Krivicko surinktą medžiagą