
Naujausios
"Mes tango šokti nemokam"
Ketvirtadienį Lietuvą palikusi aštuonių argentiniečių – moksleivių ir studentų – grupelė kartu su savim į gimtinę išsivežė dar labiau sustiprėjusią meilę Lietuvai bei per porą savaičių papilnėjusį žinių apie savo protėvių Tėvynę bagažą.
Dieną prieš skrydį jie atsisveikinimo vakarėlyje sušoko lietuvišką šokį pagal lietuvių liaudies dainą "Tu Lietuva, tu mana", kartu su lizdeikiečiais stengėsi bendrauti ir lietuviškai.
"Labas. Mano vardas Martin. Aš esu argentinietis. Man dvidešimt metų ir man patinka cepelinai", – laužyta kalba prisistato lietuviškų šaknų turintis psichologijos mokslų studentas.
"Mano vardas Anabella. Man keturiolika metų. Aš esu argentinietė. Man irgi patinka cepelinai", – Lietuvoje pirmą kartą paragautą valgį giria ir keturiolikmetė moksleivė.
Cepelinai visiems aštuoniems yra juos maloniai nustebinęs valgis.
"Pas mus Argentinoj bulvės yra kitokios – iš jų cepelinų neišvirsi. O kugelį mes kepam gana dažnai, ir namuose, ir bendruomenėj, tik jį tarkuojam stambiau", – draugus papildo puikiai lietuviškai kalbanti grupės vadovė, Argentinos lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkė 21-erių Malena Tanevitch Braziunas ir prisipažįsta, kad čia ragauti šaltibarščiai patiko ne visiems.
Kugelį namuose yra kepusi ir odontologijos studentė Mikaela. Grįžusi namo, sakė pamėgins bulves tarkuoti smulkiai, kaip kad valgė šeimoje, kurioje gyveno visas viešnagės dienas.
"Jūs vakarieniaujate labai anksti. Pas mus vakarienė – devintą-dešimtą vakare. Bet čia mes nebadaujame – valgome ir lietuvišku, ir argentinietišku laiku", – juokiasi svečiai.
Visi aštuoni – yra didžiausios Argentinoje lietuvių savišalpos ir kultūros draugijos "Nemunas" šokių ansamblio nariai.
"Mes argentinietiško tango šokti nemokam. Kartą per savaitę penkias valandas šokam tik lietuviškus šokius, turim po dvejas poras tautinių drabužių", – pasakoja Malena.
Mergina pasakoja, kad visi jie labai daug laiko praleidžia bendruomenėje – kas savaitę vakarais joje renkasi po 3-4 kartus, savaitgaliais ten žaidžia protmūšį apie Lietuvą, rengia varžybas, stato spektaklius, švenčia visas lietuviškas šventes. Savaitgaliais savanoriai čia veda ir lietuvių kalbos pamokas, tik dažniausiai tai nebūna pedagogai, dėl to esą kartais nukenčia mokymų kokybė.
Kai kurie iš svečių Lietuvoje vieši nebe pirmą kartą. Malena sako, kad ji ir jos draugai su ansambliu "Nemunas" šoko pernai vykusioje Lietuvos šimtmečio dainų šventėje "Vardan tos..." ir buvo pakerėti jos didybės, čia patirto bendrystės jausmo.
Ji pati praėjusiais metais Vilniaus universitete lankė lietuvių kalbos kursus, skirtus užsienio lietuviams. Ten įgauti daugiau kalbos įgūdžių norėtų ir kiti į Lietuvą atvykusios grupelės nariai.
Malenos seneliai kalba lietuviškai, nors yra gimę Argentinoje.
Bendruomenėje – dalelė Lietuvos
Buenos Aires provincijoje, Beriso mieste, įsikūrusi 110-ies metų gimtadienį šiemet švenčianti Argentinos lietuvių bendruomenė "Nemunas" – seniausia Pietų Amerikoje.
Visi dabartiniai šios bendruomenės nariai jau gimę Argentinoje, tačiau visomis išgalėmis stengiasi išsaugoti papročius, tradicijas, nepamiršti lietuvių kalbos.
Į Berisą būdavo išsiunčiama dauguma į Argentiną atvykusių emigrantų, kurie būdavo įdarbinami čia veikusiose dviejose skerdyklose. Kadangi lietuviai buvo labiau pratę prie šalčio, daugelis iš jų čia ir dirbo.
"Tik ten nuvykę, pradėjom suvokti lietuvybę kitaip ir labiau vertinti tai, ką turime. Ten viskas persunkta lietuvybe. Bendruomenė turi savo biblioteką, kurioje saugomos protėvių prieš šimtmetį atsivežtos knygos, dokumentai, albumai.
Visos šios knygos apvilktos trijų spalvų aplankalais: krūvelė – geltonos spalvos, šalia – geltona spalva, dar toliau – žalia. Ten lietuviškas tradicijas palaiko jas iš prosenelių perėmę ketvirtos-penktos kartos lietuviai.
Jiems Vytis, himnas ir trispalvė – šventas reikalas", – pasakoja neseniai Argentinoje kartu su aštuoniais Lizdeikos gimnazijos gimnazistais pabuvojusios gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Skirmantė Petraitienė ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Sandra Karenauskienė.
S. Karenauskienė negali pamiršti pernai gimnazijoje apsilankiusios argentinietės Amparo. Ant jos rankos – išskirtinė tatuiruotė. Ne širdelė, gėlė ar koks mielas piešinys, o ištatuiruota Lietuvos himno eilutė: "Tegul meilė Lietuvos dega mūsų širdyse".
Ir tai – ne šiaip jaunutės merginos įgeidis. Jai šie žodžiai ir reikšmingi, ir brangūs, turintys gilią prasmę. Meilės Lietuvai ji išmoko iš savo senelio Alfredo Dulke, kuris yra lietuvių bendruomenės "Nemunas" pirmininkas.
Bendruomenėje "Nemunas" yra ir kitų nuoširdaus lietuvybės puoselėjimo pavyzdžių.
Čia kasmet renkama bendruomenės karalienė. Pretendentės į šį titulą nedemonstruoja dizainerių sukurtų suknelių – jos vilki tautiniais rūbais, o laimėtoja atstovauja bendruomenei kasmet rengiamoje imigrantų šventėje, kurioje Beriso mieste gyvenančios tautos pristato savo kultūrą.
Atvyko išmokti, pamatyti, sužinoti
Ir į Radviliškio Lizdeikos gimnaziją argentiniečiai atvyko ne pramogauti, o sužinoti, išmokti ir gyvai pamatyti tai, apie ką žinojo iš senelių, prosenelių pasakojimų.
"Stengėmės per viešnagę jiems suteikti kuo daugiau žinių. Dažnai – netradiciškai, kad būtų įdomiau ir įtaigiau", – sako S. Petraitienė.
Lietuvių kalbos jaunuolius mokė penkios gimnazijos lituanistės. Istorijos pamoką jie gavo aplankę Minaičiuose įsikūrusį memorialą, partizanų bunkerį ir ten gyvai susipažinę su turtinga Lietuvos ir Radviliškio istorija.
Pažintis su advento ir kalėdinėmis tradicijomis vyko kepant ir ragaujant kūčiukus, pinant adventinį vainiką, žaidžiant to meto žaidimus.
"Jie labai motyvuoti, pozityvūs, patriotiški. Net mūsų vaikai stebėjosi jų noru kuo daugiau sužinoti", – sako lietuvių kalbos argentiniečius mokiusi lituanistė Gražina Pilypienė.
"Pasiprašė pažaisti krepšinį – ėjo į fizinio lavinimo pamoką. Mokėsi ir lietuviškų šokių, nors juos jie šoka daug geriau, nei kai kurie mūsiškiai. Tai jie galėjo mus mokyti", – juokiasi pavaduotoja Skirmantė.
"Per langą pamatėme sningant – pasiprašėme iš pamokos ir dūkome. Ten, kur mes gyvename, sniego nebūna. Palangoje pamatėme jūrą, Gintaro muziejų. Buvo šalta, bet taip gražu ir įspūdinga", – lieja emocijas Malena.
O kur dar kelionės į Vilnių, Kauną, Trakus, Palangą, Šiaulius, susitikimas su arabų kultūros centru, netradicinė pilietiškumo ugdymo ir istorijos pamoka su Auksute Ramanauskaite-Skokauskiene, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra...
Mikaelai patiko, kad kai kuriuos dalykus Lietuvos moksleiviai gali rinktis – Argentinoje to nėra. Martin stebėjosi, kad čia mokiniai ateina į mokytojo kabinetą – Argentinoje mokytojai savo kabinetų neturi.
Tikisi draugauti ir toliau
Du kartus argentiniečių grupių pas save sulaukę ir patys pirmą kartą ten nuvykę lizdeikiečiai tikisi, kad ši draugystė tęsis ir toliau, ne tik pasitinkant ir minint Pasaulio lietuvių metus.
Projekto "Mes, lietuviai tėvynėje ir kitur" iniciatorės S. Petraitienės teigimu, ši dviejų šalių bendruomenių draugystė naudinga ir vieniems, ir kitiems.
"Mums tai – galimybė suprasti, kokie esame laimingi, gyvendami gimtojoje šalyje, galimybė įvertinti tai, ką turime, ir suprasti, kodėl taip svarbu puoselėti ir branginti savąją kultūrą.
Jiems tai – proga parodyti, kaip XIX amžiaus pabaigos emigrantų palikuonys iki šiol saugo ir brangina protėvių palikimą, kaip jauni žmonės siekia įprasminti savo gyvenimą, puoselėdami lietuviškas tradicijas ir papročius, mokydamiesi lietuvių kalbos", – po kelionės į Argentiną kalbėjo S. Petraitienė.
