
Naujausios
Sodybą puoselėja ir gražina visą gyvenimą
Jadvyga ir Antanas Krikščiūnai į besikuriančią Šedbarų gyvenvietę (Kelmės rajonas) atsikėlė daugiau kaip prieš pusę amžiaus. Pradėjo statyti savo namus, kartu – ir aplinką tvarkė.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Šedbarų gyvenvietė gali pasigirti ne viena gražiai tvarkoma sodyba. Jadvygos ir Antano Krikščiūnų namai išsiskiria jaukiu paprastumu, ryškiomis spalvomis dažytais pastatais, ornamentuotomis langinėmis, šuliniu, dailiai išraižytu mediniu koplytstulpiu, įvairiais mediniais akcentais ir gėlynais.
Tik susituokę, Krikščiūnai kelis mėnesius pagyveno Radviliškio rajone, Šiaulaičiuose, vėliau – Antano Krikščiūno tėviškėje Kalpokų kaime. Tačiau gyvenimas vienkiemyje buvo nelengvas. Jaunai šeimai gimė sūnus. O kelias toks blogas, kad nė daktaro, vaikui susirgus, gali neprisišaukti – neprivažiuos.
Pradėjo su vyru galvoti, kaip į Tytuvėnų valstybinio ūkio suplanuotą Šedbarų gyvenvietę galėtų persikelti. A. Krikščiūnas įsidarbino prie statybų. Statė kontorą, vėliau – parduotuvę. Kilo ir daugiau pastatų. Po truputį A. Krikščiūnas statė namus ir savo šeimai.
Nepagreitinsi – didžiulė bėda buvo statybinių medžiagų trūkumas. Įsikurti irgi nedaug pinigų, apie 700 rublių, davė, kuriuos reikėjo grąžinti. Išgelbėjo A. Krikščiūno tėvų daržinė. Palengva trijų dešimčių metų senumo daržinę vyras nugriovė, išnarstė po dalelę ir 1961-ųjų rudenį suvežė į dabartinę savo sodybą. Per porą metų pats švariame lauke namą ir pastatė. Tik stogui dengti pasikvietė pagalbininką.
„Iš uošvių sodo išsikasėme išaugusių obelų, kriaušių, gerai vaismedžiai prigijo. Žiūrime dabar – jau ir pasenti, kaip ir mes, suspėjo. Bet žiedais ir vaisiais dar ne vienas džiugina“, – pasakojo J. Krikščiūnienė.
Kartu su namo statybomis buvo tvarkoma ir apie 30 arų užimanti sodybos aplinka. Kasmet atsirasdavo vis naujas, malonus akiai akcentas: malūnėlis, sūpynės, pavėsinė, suoleliai, sienelės gėlėms, lesyklėlė. „Žmona sugalvoja, o aš – ir padarau“, – sakė A. Krikščiūnas.
Sykį sumanė pastatyti mažą „netikrą“ aviliuką. Bet ryški aviliuko spalva priviliojo bitelių spiečių. Susėmė ir apgyvendino biteles tikrame avilyje. Iki šiol jos gyvena, maloniai dūzgia, vyšnių, slyvų, obelų žiedus lanko, medų neša.
J. Krikščiūnienė tvirtino: kol nors kiek sveikatos abu su vyru turės, tol tvarkysis, ir gėlės prie jų namų žydės. Jei dilgėlės ant palangių virstų, o moteris negalėtų jų išrauti, sakė numirtų iš nevilties. „Gal kam ir juokingi, keisti mano žodžiai, bet aš tikrai taip jaučiuosi“, – sakė sodybos šeimininkė.
J. Krikščiūnienė labai myli žemaūges gėles, ypač ilgai žydinčias – nuo sniego iki sniego. Sodyboje – nemažai daugiamečių gėlių, o tik vieną vasarą džiuginančių – nesuskaičiuojama daugybė. Bene daugiausia – ledinukų, begonijų, serenčių, gvaizdūnių, bijūnų. Vienu tarpu augino labai daug įvairiaspalvių jurginų. „Mano rūpestis ir džiaugsmas – gėlės, vyras pievelę pjauna“, – darbų pasidalijimą paaiškino moteris.
Krikščiūnai dar sodina daržus, užsiaugina bulvių, kitų daržovių. „Kapstomės ir kapstomės. Vyras jau 80 metų šiemet sulaukė, ir aš jį vejuosiu. Bet be užsiėmimo negalime būti. Jei lauke lyja, ir viduje randame ką pagal savo sveikatą veikti. Man, pavyzdžiui, patinka siūti. Anksčiau esame rimtai ūkininkavę“, – pasakojo šedbariškiai.
J. Krikščiūnienė mano, jog pomėgį gražiai tvarkyti sodybą greičiausiai bus paveldėjusi iš savo močiutės. „Kaip aš gražiai pas senelius Pikčius kur buvus, kur nebuvus, vis augau! Per pievas, vos už smilgas aukštesnė, iš tėvų namų pas senelius bėgdavau. Senelis buvo išvykęs į Ameriką. Uždirbęs pinigų, grįžo į Lietuvą ir pasistatė, kaip žmonės sakydavo, stiklinį namą. Močiutė daugybę gėlių, ištisas „kliombas“ augino. Man skirdavo įvairiausių darbų, pavyzdžiui, nuravėti taką, gėles palaistyti. Labai patiko tarp gėlynų būti. Vaikystėje net įtikėjau esanti karalaitė arba princesė. Gražiai gyventi nusprendžiau ir savo šeimą sukūrusi“, – pasakojo.
Sykį Tytuvėnų dvaro ponia dailininkė Sofija Riomerienė, važiuodama link Šiaulėnų, pastebėjo išskirtinę sodybą. Ponia pas šeimininkus nusiuntė savo vežėją, kad tas paprašytų leidimo sodybą nupiešti. „Seneliai, žinoma, neprieštaravo. Vieną, labai didelį piešinį, ponia seneliams padovanojo, kitą – sau pasiliko. Gaila, kad vėliau, senelius tremiant į Sibirą, stribai be gailesčio meno kūrinį suplėšė ir sutrypė. Būtų neįkainojamas atminimas ir vertybė“, – sakė Jadvyga Krikščiūnienė.
Krikščiūnai turi didelį norą – į savo namus priimti darbštų, teisingą, grožį mylintį žmogų, kuris padėtų jiems, kai patys nebepajėgs, tvarkytis. Tam žmogui kaip atlygį savo išpuoselėtą sodybą paliktų. „Būtų baisiausia, jei po mūsų ir mūsų namai išnyktų“, – sakė pora.
Autorės nuotr.
GROŽIS: Jadvyga ir Antanas Krikščiūnai sodybą puoselėja visą gyvenimą. Abiem sutuoktiniams patinka gyventi gražiuose namuose, sutvarkytoje aplinkoje.
JAUKUMAS: Šedbariškių namai ir sodyba dvelkia paprastumu, jaukumu.
GĖLĖS: Šeimininkė labai myli gėles, todėl namuose – daug žaliuojančių ir žydinčių augalų.
APGAULĖ: Sodyboje vienas iš akcentų – nedidelis aviliukas. Sykį, pamaniusios, jog atrado tikrus namus, jame bandė apsigyventi bitės.