
Naujausios
Prie Dubysos – ir namai, ir verslas
Vaizdingame Zakeliškių kaime (Kelmės rajonas), prie Dubysos, aštuoneri metai gyvena čia gimęs Tomas Mitkevičius su žmona Ligita ir dviem vaikučiais. Jauna šeima miestą iškeitė į kaimą, kuriame sėkmingai užsiima verslu – nuomoja baidares, katamaranus, įrengė stovyklavietes keliautojams, organizuoja dažasvydžio ir kitokias pramogas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Zakeliškių kaimas, nusitiesęs palei Dubysą, skendi žalumoje. Nėra miestams ir gyvenvietėms būdingo triukšmo, šurmulio. Čiulba įvairiausi paukščiai, ramina vandens šniokštimas. Tik žvyrkeliu pralekiančios mašinos sausą pavasario pabaigą kelia dulkių kamuolius.
Tomas Mitkevičius Zakeliškių kaime gimė. Sodyboje, kurioje dabar gyvena su šeima, stovi jo senelio statytas malūnas. Zakeliškiuose – ketvirtoji Mitkevičių karta.
T. Mitkevičius sakė, jog į tėviškę, jau su žmona Ligita, sugrįžo prieš aštuonerius metus. Prieš tai Šiauliuose mokėsi, dirbo, susipažino su būsimąja gyvenimo drauge, ragavo ir užsienio duonos.
„Kai tėvas mirė, mamai Zakeliškiuose pasidarė liūdna. Ji išsikėlė į miestą, o mes – į kaimą parėjome. Nors ir keista, bet didesnę iniciatyvą kaime gyventi žmona parodė“, – sakė Tomas Mitkevičius.
Ligita Mitkevičienė – tikras miesto vaikas, kaime, pas močiutę tik vasarodavusi. „Bet man labai patikdavo ramybė, tyla, paukščių čiulbėjimas – tikra romantika. Be to, visuomet svajojau gyventi erdviame name, o ne bute. Zakeliškiuose viską radau. Vieninteliai minusai – žvyrkelis ir važinėjimas į darbą. Teisybę pasakius, galėčiau gyventi bet kokioje vietoje, kad tik vyras ir vaikai būtų kartu“, – pasakojo moteris.
Apie verslą šeima iš pradžių negalvojo. Bet, kai vis dažniau pastebėdavome pro šalį Dubysa plaukiančias baidares, pradėjo svarstyti: o gal ir jiems baidares, katamaranus nuomoti, keliautojams poilsio vietų, stovyklaviečių įrengti? Pabandė. Kol kas neblogai sekasi.
Savaitgaliais Mitkevičių sodyboje apsistoja ne po vieną stovyklautojų grupę. Kartais iki 70 žmonių prie Dubysos pasistato palapines. Zakeliškiuose apsistoja daug lenkų keliautojų, plaukiančių savomis baidarėmis, nemažai vokiečių. Kas nenori išlaidauti arba kam per brangios kaimo turizmo sodybų paslaugos, stovyklavietėse mini vestuvių metines, kitokias šeimos šventes.
Baidarių paklausa, pasak Tomo, labai didelė. Nuomos sezonas prasideda su gražiais, šiltais orais ir tęsiasi maždaug iki rugsėjo. Stovyklautojų, keliautojų į Zakeliškius suvažiuoja iš visos Lietuvos, pasitaiko ir užsieniečių, gausu moksleivių. Bene daugiausia – iš darbų užsieniuose parvažiavusių ir pailsėti gamtoje norinčių lietuvių.
Plaukiant Dubysa, pasak Tomo Mitkevičiaus, tikrai yra ką pamatyti. Vos pora valandų baidare užtenka pairkluoti – ir atsiveria Lyduvėnai su įspūdingu tiltu. Savaitgaliais paprastai baidarėmis Dubysa pro Mitkevičių sodybą praplaukia apie 400 keliautojų.
Stovyklautojams šeimininkai pasiūlo pažaisti dažasvydį už miškelio esančioje erdvioje aikštėje. Šią pramogą pamėgę bernvakarių dalyviai. Ir vietiniams, šeimininko teigimu, patinka „pasišaudyti“.
„Ko gero vien iš tokio verslo išgyventi būtų labai sunku. Bet mes su žmona turime ir darbus. Aš montuoju saugos sistemas, žmona anglų kalbos moko vaikus Maironių mokykloje. Nėra lengva, nes mūsų pačių vaikai – dar nedideli. Dukrai Emai – penkeri metukai, o sūnui Matui – vos vieneri su trupučiu“, – sakė Tomas Mitkevičius.
Kai baidarių nuomos sezonas baigiasi, Mitkevičiai patys leidžiasi į vandens keliones. Pernai baidarėmis plaukė Dzūkijoje, daugybę įspūdžių suteikusia Ūlos upe.
Zakeliškiuose, pasak Mitkevičių, gražu ir žiemą, ir vasarą. Ir pavasariui žaluma dengiantis, ir rudeniui lapų margumynu puošiantis. Dubysa neužšąla net per speigus, vis teka ir raminančiai šniokščia. Mitkevičiai mėgsta pasėdėti prie upės ir paprasčiausiai patylėti.
„Nuvažiuojame į miestą ir per kelias valandas pavargstame. O šiaip miestas pas mus suvažiuoja – giminės, draugai. Sodyba savaitgaliais tampa panaši į skruzdėlyną“, – šypsojosi.
Jauna šeima turi ne vieną svajonę. Mitkevičiai ketina išsaugoti seną, 1956 metais senelio statytą malūną vietoje ankstesnių, buvusių vokiečių ir žydų malūnų. Malūne galbūt įrengtų kambariukus, galbūt patalpas su išlikusia įranga panaudotų edukaciniams užsiėmimams.
Autorės nuotr.
ŠEIMA: Miestietė Ligita Mitkevičienė sakė, jog jos iniciatyva iš miesto šeima persikėlė į Zakeliškių kaimą, vyro tėviškę. Prie Dubysos Mitkevičiai su vaikais gyvena jau aštuonerius metus.
MALŪNAS: Tomo Mitkevičiaus senelis ilgus metus buvo malūnininkas, statė malūnus. Sodyboje išlikęs senelio malūnas.
NAMAS: Jauna šeima gyvena sename, vokiečių laikais statytame name.
VERSLAS: Abu sutuoktiniai turi darbus, tačiau dar užsiima ir bendru verslu – sodyboje prie Dubysos nuomoja baidares, katamaranus, yra įrengę poilsio vietas keliautojams.