
Naujausios
Į verslą įtraukė dažų pasaulis
Neringa Černauskaitė, Šiauliuose dirbusi sporto organizatore ir aerobikos instruktore, Vilniuje energingai įsuko dažų verslą. „Nidos dangus“, „Rygos stogai“, „Vasaros nuotaika“ – žaismingus pavadinimus dažams sukuria pati, ištobulinusi ir dažų receptūrą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Lietuviai renkasi baltą
– Kaip kilo idėja gaminti dažus?
– Turėjau namuose keletą tvirtų, bet jau moraliai pasenusių anksčiau dažytų, lakuotų baldų, kuriuos norėjau perdažyti be vargo ir daugybės priemonių.
Gąsdino mintis, kad reikės nušveisti ar nuvalyti senus dažus ir laką, gruntuoti, dažyti lauke, nes dažai smirdės, ilgai laukti, kol dažai nudžius.
Radau, kad yra dažų, kuriems nereikia grunto ir nuimti senų dažų. Tiesa, juos radau ne Lietuvoje. Dažai vis dėlto turėjo trūkumą – buvo nepatvarūs, jiems buvo būtina papildoma apsauga – vaškas arba lakas. Tada ir kilo mintis, kad tokių dažų reikia pirmiausia man. O dabar jau žinau, kad reikia ir kitiems.
– Koks buvo kelias nuo idėjos iki dažų skardinės?
– Tai užtruko lygiai metus. Sritis buvo nauja ir nežinoma, neturėjau verslo patirties ir dar auginome keturis vaikus.
Pradėjau nuo verslo plano, finansavimo paieškos, įmonės įregistravimo, prekinio ženklo kūrimo ir, svarbiausia, – produkto kūrimo. Po labai ilgų paieškų Lietuvoje suradau JAV kompaniją, kuri sukūrė dažų receptą pagal mano reikalavimus.
Tikėjausi, kad jau visi sunkumai liko praeityje, bet buvo kitaip. Pradėjau cheminių medžiagų paiešką. Paaiškėjo, kad jomis prekiaujama cisternomis, konteineriais, o man reikėjo tik keliolikos kilogramų! Paieška užtruko.
Vėliau, pagaminusi pirmuosius dažus, pamačiau, kad jie nėra visiškai tokie, kokių reikia. Teko receptą tobulinti jau savomis jėgomis.
– Kaip pavyko atrasti tinkamiausią formulę?
– Iš pradžių tik žinojau, kokios turi būti dažų savybės, o formulę kūrė profesionalai. Kai pirmasis rezultatas man nelabai patiko, buvo nemažas nusivylimas: sumokėti paskolos pinigai, o produktas ne toks gavosi... Teko eksperimentuoti.
– Kaip kuriamos spalvos?
– Rinkdama spalvas vadovaujuosi nuojauta ir svarstau, kas patinka man, kas patiks klientams. Pagal mano parinktą pavyzdį suomių kompanija sukuria pigmentų formulę. Tiek daug nuostabių spalvų yra pasaulyje – išsirinkti ir apsistoti ties keliomis dešimtimis būna tikras iššūkis.
– Kokios spalvos populiariausios, perkamiausios? Ar kinta lietuvių skonis?
– Balta! Man atrodo, kad Lietuvoje labai trūksta šviesos namuose, todėl be galo džiaugiuosi, kad balta spalva karaliauja. Ir aš, kaip nepatyrusi verslininkė, vis dar verčiu klientus laukti baltos spalvos, nes ją išperka greit.
– Dažams suteikiate žaismingus pavadinimus. Kaip jie gimsta?
– Tai – viena maloniausių procedūrų. Ieškau asociacijų, žiūrint į spalvą gimsta ir pavadinimai, tokie kaip „Nidos dangus“, „Rygos stogai“, „Ruduo“, „Rūko debesis“, „Vasaros nuotaika...“
Jau gali patarti
– Papasakokite apie savo dažus.
– Išvardysiu pagrindines dažų savybes: vandens pagrindo, netoksiški, ypač matiniai, patvarūs, puikiai dengia, tiršti, nevarva ir nesitaško, labai greitai džiūva.
Prieš dažant paviršiaus nereikia gruntuoti ir nuimti senų dažų ar lako. Galima dažyti patalpose, dažai neturi stipraus kvapo.
Dažai tinka įvairiausiems interjero paviršiams: anksčiau dažytiems bei lakuotiems, baldinei plokštei, natūraliai medienai, plastikui, metalui, akmeniui, betonui ir stiklui.
Lengva sukurti įvairius natūraliai atrodančius sendinimo efektus.
– Kokie yra paviršiaus sendinimo būdai?
– Pats paprasčiausias – sluoksniavimas. Pasirenkame dvi kontrastingas spalvas, viena jų dažomas apatinis sluoksnis, o kita – viršutinis. Dažams nudžiūvus, švitriniu popieriumi perbraukiant per kraštus, briaunas, kampus, atidengiamas apatinis sluoksnis. Svarbu niekur nenukišti savo intuicijos ir drąsos.
Kitas, ypač paprastas, būdas tinka labiau nedažytai medienai: paviršių nudažome ir, nelaukdami, kol nudžius, drėgnu skudurėliu dažus ištriname. Taip išryškiname natūralų medžio grožį ir suteikiame vintažo dvasios.
– Kaip paruošti anksčiau dažyto daikto paviršių perdažyti?
– Svarbiausia – paviršius turi būti be riebalų, purvo ar dulkių. Labai blizgius paviršius rekomenduojama pašiurkštinti 220 grūdėtumo švitro popieriumi, kad dažai dar geriau sukibtų su paviršiumi.
– Kaip pasirinkti tinkamą teptuką?
– Teptukais siūlau dažyti nedidelius paviršius ir sunkiau prieinamas vietas, dideliems plotams ir lygiems paviršiams – volelius.
Renkantis teptuką svarbu, kad šereliai būtų lankstūs, natūralių šerių arba mišraus tipo. Nesmagiausias dalykas, išsirinkus nebrangų teptuką – krintantys šeriai.
Rekomenduoju prieš dažant teptuką išplauti muilu, šiltu vandeniu ir dar pašukuoti. Dažydami voleliu sunaudosite daugiau dažų, bet nudažysite paviršių tolygiau.
Planas – vaškų linija
– Kur dažai gaminami? Kiek žmonių tuo užsiima?
– Dažai gaminami labai mažoje gamyklėlėje Vilniuje. Didžiausias mano pagalbininkas – vyras Linas, o samdomų darbuotojų neturiu. Tai darau sąmoningai, nes noriu pati pamatyti visas detales ir pasimėgauti. Man verslas – kūrybiškas procesas, kokio negalėjau įsivaizduoti.
– Ar didelė šios srities konkurencija Lietuvoje?
– Nors gaminama produkcija – ta pati, bet, manau, vieni kitiems nesame konkurentai, nes mano įmonės gaminama produkcija – tik lašo dalis, ką gamina didieji.
Lietuvoje yra tik keletas gamintojų, su kuriais susipažinome įvairiuose seminaruose. Jie į mus žvelgia kaip į kūdikį – su šypsena. Esame maži, bet turime pranašumą: požiūrį į klientą, produkto estetinį patrauklumą, patogumą tiek perkant, tiek dažus naudojant. Ir, žinoma, pats produktas – Lietuvoje tokio niekas negamina.
– Galbūt šiuo metu kuriate ką nors naujo?
– Turiu planą susikurti vaškų liniją, kurie tarnautų ne tik kaip papildoma apsauga ypač intensyviai naudojamiems paviršiams, bet ir suteiktų ypatingą sendinimo efektą.
– Ar turite planų plėsti verslą, pavyzdžiui, užsienyje?
– Nelietuviškas prekinis ženklas „Foxy paint“ gimė tik dėl to, kad galėtumėme eiti ir į kitas rinkas.
– Ką patartumėte tiems, kurie turi verslo idėją, bet nedrįsta pradėti?
– Idėjų mums visiems kyla, o su drąsa reikalai ne tokie geri. Aš augau šeimoje, kurioje jokio verslumo pavyzdžio nemačiau, bet tai, kad aš nebijau imtis sudėtingų dalykų, lėmė auklėjimas.
Visada buvau atsakinga už save ir manimi visiškai pasitikėjo tėvai. Kartais net su pavydu žiūrėdavau, kaip visus reikalus už vaikus sutvarko tėvai, pradedant išlyginta uniforma ir baigiant vežiojimu į būrelius.
Mano palinkėjimas pirmiausia būtų tiems, kurie augina vaikus – leiskite vaikams būti ir jaustis atsakingiems už savo veiksmus.
Yra žmonių, kuriems patinka kančia, patinka dirbti nemėgstamą darbą, gyventi su nemylimu žmogumi, nemieluose namuose su nemielais kaimynais, žiūrėti blogas televizijos laidas ir pykti dėl šalto, karšto, šilto, drėgno ar sauso oro. O man patinka gyventi laimingai! Mes visada galime rinktis! Linkiu rinktis tai, kas malonu širdžiai.
Linkiu iš „nedaryti“ ir „daryti“ rinktis pastarąjį. Jei aš būčiau klausiusi visų patarimų, verslo tikrai nebūčiau pradėjusi. Kalbėkitės apie idėją, pasitarkite, bet neleiskite spręsti kitiems už jus. Paskaičiuokite patį pesimistiškiausią variantą ir, jei tai leis jums išgyventi, tada – pirmyn!
– Ar pati mėgstate dažyti?
– Tai – tikrai įdomus procesas, jis prasideda mintimi: „O! Bus super!“ Kita mintis: „Ne, čia kažkokia nesąmonė...“ Dar vėliau: „Eik tu sau...“ Ir galiausiai: „Vau, geras! Vaikai, neškite čia fotoaparatą!“
– Esate keturių vaikų mama. Kaip suspėjate tiek daug nuveikti?
– Aš vis pykstu ant savęs, kad padarau per mažai. Tik dėl to, kad daug vaikų turiu ir ėmiausi nuosavo verslo, nes ne visada galiu planuoti savo laiką, kartais vaikai suplanuoja tai susirgdami, tai kviesdami į darželio šventes, kurių negaliu praleisti.
Asmeninės nuotr.
KŪRYBA: „Mes, moterys, visos be išimties esame kūrėjos: virtuvėje, prie kosmetinio stalelio, gėlyne, prie siuvinio ar mezginio, o ką jau kalbėti apie interjerą“, – sako Neringa Černauskaitė.
PARAMA: Neringos Černauskaitės talkininkas – vyras Linas Dungveckis.
PASIRINKIMAS: Neringa Černauskaitė pataria rinktis teptukus lanksčiais šereliais: natūralių šerių arba mišraus tipo.