Olimpiada – didžiausias gyvenimo startas

Olimpiada – didžiausias gyvenimo startas

ŠIAU­LIŲ OLIM­PIE­ČIAI

Olim­pia­da – di­džiau­sias gy­ve­ni­mo star­tas

Šiau­liuo­se, Talk­šos eže­re, Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nėms žai­dy­nėms ruo­šė­si ka­no­ji­nin­kas Hen­ri­kas Žus­tau­tas, bai­da­ri­nin­kai Ig­nas Na­va­kaus­kas, šiau­lie­čiai Au­ri­mas Lan­kas ir Ed­vi­nas Ra­ma­naus­kas. Po vie­nos ry­ti­nės tre­ni­ruo­tės su­si­ti­ko­me su olim­pie­čiais pa­si­kal­bė­ti apie svar­biau­sią gy­ve­ni­mo star­tą.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Iš Tra­kų „iš­vi­jo“ čem­pio­na­tas

H. Žus­tau­tas ir I. Na­va­kaus­kas Šiau­liuo­se sto­vyk­la­vo pir­mą kar­tą. At­vy­ko į Šiau­lius, nes Tra­kuo­se vy­ko pa­si­ruo­ši­mas Eu­ro­pos jau­nių irk­la­vi­mo čem­pio­na­tui. Spor­ti­nin­kai bu­vo ma­lo­niai nu­ste­bin­ti tre­ni­ruo­čių są­ly­gų Šiau­liuo­se.

„Iš tik­rų­jų ne­si­ti­kė­jau, kad čia to­kios ge­ros są­ly­gos. Yra nau­ja sa­lė su nau­jais įren­gi­niais, per­si­ren­gi­mo ka­bi­nos, du­šai. Vis­kas, ko rei­kia“, – sa­ko bai­da­ri­nin­kas I. Na­va­kaus­kas.

„Tik au­to­ma­ti­nio star­to sis­te­ma ga­lė­tų bū­ti. Jei­gu ji bū­tų, ga­lė­tu­me daž­niau čia at­va­žiuo­ti sto­vyk­lau­ti. Bent jau aš mie­lai čia tre­ni­ruo­čiau­si, kad ir vi­są va­sa­rą“, – sa­ko H. Žus­tau­tas.

Juos džiu­gi­na ir tai, kad nė­ra trans­por­to spūs­čių, ne­to­li vieš­bu­tis, gau­na ska­nius pus­ry­čius ir gy­ve­na ge­ro­mis są­ly­go­mis.

A. Lan­kas sa­ko, kad Šiau­lių ba­zė pa­ge­rė­jo per po­rą pa­sta­rų­jų me­tų, ir ti­ki­si, kad atei­ty­je at­si­ras dar dau­giau per­si­ren­gi­mo na­me­lių su du­šais ir bus ga­li­ma priim­ti dau­giau spor­ti­nin­kų. „Gal­būt ir di­des­nio ran­go var­žy­bas pa­vyks su­reng­ti Šiau­liuo­se“, – ti­ki­si spor­ti­nin­kas. Da­bar Šiau­liuo­se vyks­ta tik Lie­tu­vos pir­me­ny­bės.

Lai­ko adap­tuo­tis – vos ke­lios die­nos

Olim­pia­dai be­si­ren­gian­tys bai­da­rių ir ka­no­jų irk­luo­to­jai rim­tų var­žy­bų šią va­sa­rą jau ne­tu­rės. Į Olim­pia­dą šiau­lie­čiai iš­vyks li­kus pen­kioms die­noms iki star­to, H. Žus­tau­tas at­vy­kęs į Bra­zi­li­ją star­tuos po dvie­jų die­nų.

Ar ne per ma­žai lai­ko adap­tuo­tis? „Esu bu­vęs Rio ir Ka­na­do­je. Man po­ros die­nų už­ten­ka“, – sa­ko Hen­ri­kas.

„Ne­no­ri­me ten už­si­bū­ti, kad ak­li­ma­ti­za­ci­ja ne­pa­veik­tų nei­gia­mai“, – pri­ta­ria ir A. Lan­kas.

Šiau­lie­tis ti­ki­si, kad oro są­ly­gos tuo me­tu Rio bus pa­na­šios kaip va­sa­rą Lie­tu­vo­je, mat Bra­zi­li­jo­je jau bus pra­si­dė­jęs žie­mos se­zo­nas.

Su van­dens tel­ki­niu, ku­ria­me teks rung­ty­niau­ti, ka­no­ji­nin­kas ir bai­da­ri­nin­kai su­si­pa­ži­no per­nai, kai da­ly­va­vo tes­tų var­žy­bo­se. Eže­ras yra di­de­lis, ne­to­li van­de­ny­no, ir jei­gu die­na vė­juo­ta, bū­na ne­ma­žas ban­ga­vi­mas.

„Man ten la­bai pa­ti­ko, nes la­bai gra­žus pei­za­žas: iš vie­nos pu­sės kal­nai, ki­to­je pu­sė­je ho­ri­zon­te ma­to­si Jė­zaus sta­tu­la. Aiš­ku, tas ka­na­las, ar eže­ras, nė­ra la­bai pa­to­gus spor­ti­nėms var­žy­boms, jei­gu blo­gos oro są­ly­gos. Bet jei­gu taip bus, var­žy­bos bus ati­dė­tos. Ne­ma­nau, kad kils di­de­lių pro­ble­mų. Są­ly­gos bus vi­siems vie­no­dos“, – įsi­ti­ki­nęs E. Ra­ma­naus­kas.

Po eu­fo­ri­jos – sun­kus dar­bas

H. Žus­tau­tas ke­lia­la­pį į Olim­pia­dą už­si­tik­ri­no šie­met ge­gu­žės pa­bai­go­je Duis­bur­ge, Vo­kie­ti­jo­je, vy­ku­sia­me pa­sau­lio bai­da­rių ir ka­no­jų irk­la­vi­mo tau­rės eta­pe, vien­vie­čių ka­no­jų 200 met­rų rung­ty­je.

I. Na­va­kaus­kas ke­lia­la­pį į Olim­pia­dą iš­ko­vo­jo per­nai rugp­jū­tį, pel­nęs ket­vir­tą­ją vie­tą Mi­la­ne, Ita­li­jo­je, vy­ku­sia­me pa­sau­lio bai­da­rių ir ka­no­jų irk­la­vi­mo čem­pio­na­te, vien­vie­čių bai­da­rių 200 met­rų rung­ty­je.

E. Ra­ma­naus­ko ir A. Lan­ko pa­te­ki­mas į Olim­pia­dą bu­vo ne­ti­kė­tas. Praei­tais me­tais pa­sau­lio bai­da­rių ir ka­no­jų irk­la­vi­mo čem­pio­na­te dvi­vie­te bai­da­re 200 met­rų rung­ty­je šiau­lie­čiai li­ko sep­tin­ti, kai į žai­dy­nes pa­ten­ka tik še­šios stip­riau­sios eki­pos. Šan­sas bu­vo iš­ko­vo­ti ke­lia­la­pį Duis­bur­ge, bet prieš var­žy­bas spor­ti­nin­kus pa­sie­kė ge­ra ži­nia – aust­ra­lai at­si­sa­kė da­ly­vau­ti Olim­pia­do­je ir ke­lia­la­pis ati­te­ko lie­tu­viams.

Vi­siems šiems irk­luo­to­jams tai bus pir­mo­ji olim­pia­da. Ko­kios emo­ci­jos už­plū­do iš­ko­vo­jus ke­lia­la­pius?

„Ge­ros“, – vien­bal­siai sa­ko. „Bet tai ne­tru­ko il­gai, gal po­rą tre­je­tą die­nų, kol vis­ką su­si­dė­lio­ji. Pa­te­ki­mas yra tar­pi­nė sto­te­lė, o pa­skui – kru­vi­nas dar­bas, pa­si­ruo­ši­mas“, – pri­du­ria A. Lan­kas.

Pa­sak šiau­lie­čio, nors Olim­pia­do­je var­žo­vų bus ma­žiau nei, pa­vyz­džiui, pa­sau­lio čem­pio­na­te, ta­čiau tik pa­tys stip­riau­si, to­dėl nė vie­no nu­ra­šy­ti ne­ga­li­ma. „Olim­pia­da – to­kios var­žy­bos, kai vi­si pa­sie­kia aukš­čiau­sią for­mą. Star­te – vi­si ly­gūs“, – sa­ko Au­ri­mas.

„Vi­si mes tu­ri­me Eu­ro­pos čem­pio­na­tų me­da­lius, o Eu­ro­pos ša­lys šioje spor­to šakoje yra stip­riau­sios. Jei­gu iš­veng­si­me klai­dų, ma­nau, vi­si ga­li­me par­si­vež­ti me­da­lius. Nie­kas ne­va­žiuo­ja su min­ti­mi ap­lenk­ti du var­žo­vus. Vi­si no­ri pa­tek­ti į fi­na­lą, o ta­da pa­ro­dy­ti, ką ga­li, ir ko­vo­ti dėl me­da­lio“, – sa­ko H. Žus­tau­tas.

Šiau­lie­čių tre­ne­ris An­ta­nas Lan­kas pa­žymii: „To­kio­se var­žy­bo­se vis­ką le­mia šim­to­sios ar net tūks­tan­to­sios se­kun­dės da­lys, kiek­vie­nas ta­vo yris ar var­žo­vo klai­da ga­li lem­ti. Tai­gi tai lai­mės da­ly­kas. Vis­kas nuo pra­džios iki ga­lo tu­ri bū­ti idea­liai pa­da­ry­ta.“

Vis dėl­to nuo klai­dų nie­kas neap­sau­go­tas. H. Žus­tau­tas pri­si­me­na sa­vo star­tą per­nai Rio de Ža­nei­re. Ta­da ka­no­ji­nin­kas du kar­tus su­kly­do star­te ir net neišp­lau­kė iš bok­sų, bu­vo disk­va­li­fi­kuo­tas.

E. Ra­ma­naus­kas šyp­te­li, kad jiems dar nė­ra taip blo­gai kaip ki­to­se ša­ko­se. Vie­ną kar­tą su­kly­dęs star­te, dar tu­ri ant­rą šan­są. Ta­čiau jei­gu vėl su­klys­ti, esi disk­va­li­fi­kuo­ja­mas.

Gy­ve­ni­mo tiks­las

Ne­ma­žai bai­mių vi­siems vyks­tan­tiems į Bra­zi­li­ją su­kė­lė Zi­ka vi­ru­sas.

H. Žus­tau­tas šyp­te­li: „Man kar­tą pa­skam­bi­no žur­na­lis­tė ir pa­klau­sė, ar ne­bi­jau dėl Zi­ka vi­ru­so, gal pla­nuo­ju ne­va­žiuo­ti. Kiek­vie­nas spor­ti­nin­kas ruo­šia­si, ko­vo­ja dėl Rio de Ža­nei­ro olim­pia­dos ir da­bar dėl vi­ru­so at­si­sa­ky­ti?..“

Irk­luo­to­jai sa­ko gir­dė­ję, kad ke­le­tas už­sie­nio spor­ti­nin­kų at­si­sa­kė dėl šio vi­ru­so vyk­ti į Olim­pia­dą. Ta­čiau lie­tu­viams tur­būt nė vie­nam to­kia min­tis ne­ki­lu­si.

„Mums tai per daug reikš­min­gos var­žy­bos, kad dėl kaž­ko­kios teo­ri­nės ga­li­my­bės už­si­krės­ti at­si­sa­ky­tu­me gy­ve­ni­mo var­žy­bų. Olim­pia­da lie­tu­viams yra pir­mo­je vie­to­je“, – sa­ko A. Lan­kas. „Ga­li bū­ti Eu­ro­pos, pa­sau­lio čem­pio­nu, bet kiek­vie­no spor­ti­nin­ko aukš­čiau­sias tiks­las – olim­pinis me­da­lis“, – šiau­lie­čiui pri­ta­ria E. Žus­tau­tas.

Pa­si­ren­gi­mas ki­toks

Ar pa­si­ruo­ši­mas Olim­pia­dai ski­ria­si nuo pa­si­ruo­ši­mo Eu­ro­pos ar pa­sau­lio čem­pio­na­tams?

„Ski­ria­si. Bent jau man. Eu­ro­pos čem­pio­na­tas šie­met bu­vo kaip re­pe­ti­ci­ja pa­si­žiū­rė­ti, ko­kia link­me ei­ni, ar vis­ką da­rai tei­sin­gai. Sup­ran­ti, ko­kias klai­das da­rai, ir iki Olim­pia­dos ban­dai vis­ką iš­tai­sy­ti. O pa­pras­tą se­zo­ną Eu­ro­pos ir pa­sau­lio čem­pio­na­tai bū­na la­bai svar­būs, abe­joms var­žy­boms ke­li mak­si­ma­lią for­mą“, – sa­ko ka­no­ji­nin­kas.

E. Ra­ma­naus­kas pri­du­ria, kad kaž­ko nau­jo tre­ni­ruo­tė­se tur­būt nie­kas ne­ban­do, nes se­zo­nas per daug at­sa­kin­gas. „Ket­ve­rius me­tus tu­ri lai­ko eks­pe­ri­men­tuo­ti, o pa­sku­ti­nį eta­pą tu­ri da­ry­ti tas tre­ni­ruo­tes, ku­rio­se la­biau­siai to­bu­lė­ji, o ne iš­ra­di­nė­ti dvi­ra­tį“, – sa­ko šiau­lie­tis.

Ed­vi­nui pri­ta­ria ir Hen­ri­kas: „Ki­tais me­tais bus ga­li­ma kaž­ką keis­ti. Gal ir ki­lo­met­rą teks irk­luo­ti, jei­gu pa­nai­kins ma­no rung­tį. Mums – tai pir­mas ir gal pa­sku­ti­nis šan­sas su­da­ly­vau­ti Olim­pia­do­je. Tai dar di­des­nė at­sa­ko­my­bė.“

Vi­sai ne­se­niai pa­si­gir­do kal­bų, kad po šios Olim­pia­dos pla­nuo­ja­ma iš žai­dy­nių pro­gra­mos iš­brauk­ti kai ku­rias bai­da­rių ir ka­no­jų rung­tis. H. Žus­tau­tas abe­jo­ja, ar dar po ket­ve­rių me­tų vyk­sian­čiai Olim­pia­dai spė­tų pa­si­ruoš­ti ki­to­je rung­ty­je.

„Įsi­vaiz­duo­ki­te, bė­gi­kas vi­sa­da bė­ga 400 met­rų ir da­bar jam rei­kė­tų bėg­ti du ki­lo­met­rus. Ir čia tas pats. Kur man 40 se­kun­džių irk­luo­ti, o kur ke­tu­rias mi­nu­tes. Per ket­ve­rius me­tus tam ne­pa­si­ruo­ši, o dar po ket­ve­rių me­tų jau ir pa­čiam bus ne­ma­žai me­tų“, – ne­links­mai šyp­te­li spor­ti­nin­kas.

Žai­dy­nė­se pa­lai­kys tre­ne­riai

Bai­da­ri­nin­kus ir ka­no­ji­nin­ką Olim­pia­do­je pa­lai­kys tre­ne­riai. Šei­mos na­riai kar­tu ne­vyks. E. Ra­ma­naus­kas sa­ko, kad bi­lie­tai į Bra­zi­li­ją da­bar la­bai bran­gūs ir jų ne­tgi sun­ku gau­ti. Paly­gi­nti su praei­tais me­tais, lėk­tu­vų bi­lie­tų ir ap­gy­ven­di­ni­mo kai­nos išau­gu­sios dvi­gu­bai ar tri­gu­bai.

Nors kar­tu vyks spor­ti­nin­kų tre­ne­riai, ta­čiau ne vi­si ga­lės gy­ven­ti olim­pi­nia­me kai­me­ly­je, ki­ti bus pa­pras­ti žiū­ro­vai, ta­čiau ga­lės su­si­tik­ti su sa­vo auk­lė­ti­niais ir jiems pa­tar­ti, pa­dė­ti.

„Ba­ku žai­dy­nė­se bu­vau be tre­ne­rio ir man jo trū­ko“, – sa­ko H. Žus­tau­tas.

„Bet į blo­ga nei­šė­jo“, – įsiterpia A. Lan­kas.

Gal sun­ku­mai už­grū­di­na? „Tų sun­ku­mų daug bū­ta, jau ir leng­va­tos ga­lė­tų ko­kios atei­ti“, – šyp­so­si ka­no­ji­nin­kas.

Ap­lan­ky­ti Bra­zi­li­ją – tur­būt dau­ge­lio sva­jo­nė. Ar spor­ti­nin­kams bus lai­ko pa­ma­ty­ti bent jau Rio de Ža­nei­ro įžy­my­bes?

„Ne­bent po var­žy­bų. Jei­gu bus dar no­ro ir jė­gų. Mes praei­tais me­tais šiek tiek pa­tu­ris­ta­vom, nuė­jom prie van­de­ny­no, ap­žiū­rė­jom Jė­zaus sta­tu­lą, pa­plau­kio­jom  bang­len­tė­mis“, – sa­ko E. Ra­ma­naus­kas.

Bra­zi­li­ja ne tik gra­ži ša­lis, bet ir su įvai­riais ty­kan­čiais pa­vo­jais. Spor­ti­nin­kai jau ga­vo nu­ro­dy­mus pa­si­skie­py­ti nuo kai ku­rių li­gų, o Rio de Ža­nei­ro gat­vė­se ne­si­ne­šio­ti gry­nų­jų pi­ni­gų, pa­puo­ša­lų, fo­toa­pa­ra­tų, pra­ban­gių daik­tų, ne­vaikš­čio­ti po lūš­ny­nus ir pra­stos re­pu­ta­ci­jos kvar­ta­lus.

Yra ir dar vie­nas rei­ka­la­vi­mas – ant spor­ti­nin­kų ap­ran­gos ne­ga­li bū­ti jo­kių rek­la­mų. Ga­li bū­ti tik ne­di­de­lė emb­le­ma su ša­lies sim­bo­li­ka. Net­gi į feis­bu­ką ar ki­tus tink­lus ne­ga­li kel­ti sa­vo nuo­trau­kų, jei­gu ant marš­ki­nė­lių ar ki­to rū­bo bus ko­kio pro­duk­to ar pa­slau­gos rek­la­ma. Už šių tai­syk­lių pa­žei­di­mus spor­ti­nin­kams gre­sia disk­va­li­fi­ka­vi­mas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

IRK­LUO­TO­JAI: Ka­no­ji­nin­kas Hen­ri­kas Žus­tau­tas, šiau­lie­čių tre­ne­ris An­ta­nas Lan­kas, bai­da­ri­nin­kai šiau­lie­čiai Au­ri­mas Lan­kas ir Ed­vi­nas Ra­ma­naus­kas bei bai­da­ri­nin­kas Ig­nas Na­va­kaus­kas Olim­pia­dai ruo­šė­si ir Šiau­liuo­se. Ge­ros ir dar­bin­gos nuo­tai­kos ne­sud­rums­tė net kar­tais nu­šniokš­čian­tis lie­tus.