
Naujausios
Medžiai byloja apie sumanius sodininkus
Šią vasarą dendrologas Kęstutis Aukselis, Šiaulių universiteto Aplinkotyros ir fizikos katedros dėstytojas, tyrinėjo Šiaulių Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų medžius. Kaip šiaulietė archeologė Audronė Šapaitė atkasė nemažai istorijos po dabartinės Prisikėlimo aikštės grindiniu, taip ir K. Aukselis nemažai istorijos „atkasė“ tyrinėdamas medžius.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Cerkvę menantys medžiai
Rengiantis Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijai, buvo atliekami ne tik archeologiniai kasinėjimai, bet ir įdėmiau pažvelgta į medžius.
„A. Šapaitė kasinėdama rado tai grindinį, tai buvusių pastatų pamatus, taigi dauguma medžių auga ant akmenų, ir jiems nėra lengva“, – sako K. Aukselis.
Su medžių žinovu susėdame ant suolelio skvere prie Savivaldybės. Nužvelgdamas medžius K. Aukselis sako, kad čia auga trijų kartų medžiai.
Seniausi skvere medžiai – aštuoniasdešimtmečiai kaštonai ir liepos – augo prie cerkvės, kuri buvo išardyta 1937 metais. Cerkvę supo daug medžių, tačiau išardžius šventyklą dalis jų buvo išpjauta, kitus suniokojo praūžęs Antrasis pasaulinis karas, dalis nukirsta prieš dešimt metų rekonstruojant skverą. Išliko pora eilių medžių palei automobilių stovėjimo aikštelę prie buvusio Projektavimo centro.
Medžiai seni, užpulti ligų ir kenkėjų. „Kaip garbingus juos reikėtų laikyti, bet kaip pavojingus – nupjauti“, – sako K. Aukselis.
Želdiniais madingas miestas
Specialistas pasidžiaugia, kad rekonstruojant skverą pasodinta įdomių formų ir rūšių medžių. Kampuose auga klevai „Globosum“, turintys rutulišką lapų lają, yra guobų, ąžuoliukų, bukų – tai, kas šiuo metu yra populiaru ir madinga.
„Šiauliai visada buvo madingi, stengdavosi parinkti madingus želdinius. Reikia pagirti miesto Savivaldybę, kad puikiai suprojektuota, puikiai pasodinta, ir skverelis tikrai traukia pasėdėti, pabūti“, – sako specialistas.
K. Aukselis rodo po senaisiais skvero medžiais pasodintas dvi jaunas serbines eglaites: „Gal pavėsis joms ir nėra labai gerai, bet galvojama apie ateitį. Jei kada nors tų didžiųjų medžių neliks, iš karto toje vietoje nebus tuščia erdvė.“
Prie Tilžės gatvės pasodinta raudonlapių klevų, kurie savo spalva paįvairina, pagyvina žalius želdinius.
K. Aukselis sako, kad miesto centre beveik 30 metų (iki skvero rekonstrukcijos) beveik nebuvo pasodinta jokių naujų medžių. „Nors miestas ir turėjo savo dekoratyvinių medelių medelyną, bet Apželdinimo trestas daugiau naujus miesto kvartalus apželdindavo, o centras liko pamirštas“, – sako specialistas.
Skvere, Prisikėlimo aikštėje ir prie Valstybinio Šiaulių dramos teatro auga keletas lipniųjų riešutmedžių, pasodintų apie 1960 metus. Tai vėl įrodo, kad Šiauliai ėjo su mada.
Šių riešutmedžių tėvynė – Japonijoje. Kadangi tėvynėje kitoks klimatas, Lietuvoje jiems nelengva. Beveik visų čia esančių lipniųjų riešutmedžių viršūnės nudžiūvusios. Tik augantis prie teatro yra vešlus ir gražus. K. Aukselis aiškina, kad taip yra dėl užuovėjos, mat Japonijoje šie medžiai dažniausiai auga kalnų užuovėjose, kur jų nepakanda šalčiai, nedrasko vėjai.
„Matyt, apie 1960 metus Šiauliuose buvo gabus sodininkas, kuris parvežė ir pasodino įdomių, retų augalų, kad būtų į ką pasižiūrėti. Mes ne viską pastebim, nemokam pasigirti ir įsivaizduojam, kad nieko įdomaus neturim. Taip nėra. Mes turim kuo didžiuotis“, – sako K. Aukselis.
Dendrologas rodo seną liepą, augančią skvero pakraštyje prie Vasario 16-osios gatvės. Liepos apačia neįtikėtinai stora, tarsi medis augtų iš kelmo. K. Aukselis spėja, kad toks medis yra vienintelis Lietuvoje ir skvere buvo pasodintas, nes buvo keistas, įdomus, kitoks.
Trūksta priežiūros
„Didžiausia problema, kad mes pasodinam medžius ir paliekam. Nesu girdėjęs, kad mieste medžiai būtų tręšiami. Trūksta profesionalų, kurie tuos darbus atliktų. Kad nebūtų medžiui šoko, genėti reikėtų bent kas penkerius metus. Jeigu bus priežiūra, medis bus gražus ir puoš miestą“, – sako K. Aukselis.
Ir ne tik jaunam medeliui reikia trąšų. Jeigu norim,e kad medis turėtų gražius lapus, o jeigu žydintis – gražiai ir gausiai žydėtų, reikia tręšti bet kokio amžiaus medžius.
Genėti reikėtų ne storesnes kaip 5 centimetrų diametro šakas. Tokias žaizdas medis sugeba užsigydyti. Pasak specialisto, nors įprasta medžius genėti pavasarį, tačiau geriau tai daryti vasarą, po Joninių. Iki žiemos jis spės užgydyti žaizdą. Blogiausias metas genėti medžius yra žiema. Drėgmė, šaltis, ledas gali pažeisti nupjautą vietą, ir ten įsimes puvinys.
Būna, kad mieste medžius sodina ne tik specialistai, bet ir mėgėjai. K. Aukselis sako, kad iniciatyva sveikintinas dalykas, tačiau prieš sodinant medį reikėtų pasitarti su specialistais, kad būtų parinkta tinkama vieta – ne ant komunikacijų ir ne po elektros laidais.
Pasak dendrologo, mieste beveik nerastume medžio, prie kurio nebūtų galima prisikabinti. Augdami prie gatvių jie kenčia nuo taršos, trūksta tinkamos priežiūros. Kad ir kaip gailėtume medžio, atėjus laikui juos būtina pakeisti, nes praranda estetinę išvaizdą ir tampa ligų platintoju. Mieste augančio medžio gyvenimo trukmė – 50–70 metų.
Kaštonų miestas
„Neoficialiai laikoma, kad Šiauliai – kaštonų miestas. Nė vienas miestas turbūt neturi tiek kaštonų, kiek Šiauliai. Turime ne tik kaštonų alėją, jų daug auga gatvėse, skveruose, parkuose. Gubernijos parke, sodintame prieš 120 metų, per 80 procentų sudaro kaštonai. Tai vienintelis kaštonų parkas Lietuvoje“, – pasakoja K. Aukselis.
Tačiau kaštonai ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje kenčia nuo kaštoninių keršakandžių. Medžių lapai be laiko paruduoja, susisuka ir pradeda kristi. Specialistas sako, kad kaštonus išgelbėti nuo šių kenkėjų neįmanoma. Belieka laukti, kol pačias keršakandes sunaikins ligos ar kiti kenkėjai.
„Įdomiausia, kad raudonžiedžių kaštonų keršakandės nemėgsta. Parkuose, kuriuose auga baltažiedžiai kaštonai ir yra pasodinta raudonžiedžių, tai akivaizdžiai matyti. Gal atėjo laikas paprastus kaštonus pakeisti raudonžiedžiais?“ – svarsto K. Aukselis.
Istoriniai medžiai turi išlikti
Kertame Tilžės gatvę ir žvalgomės po Prisikėlimo aikštę. K. Aukselis nesutinka su nuomone, kad aikštė – ne parkas, ir medžių užtenka vieno kito.
„Medžių mieste turi būti. Nesvarbu, ar tai aikštė, ar kiemas. Tikriausiai nerasime nė vieno kiemo, kuriame neaugtų joks medis, kad ir kaip žmogus nemėgsta medžių. Tik aš esu už tai, kad tie medžiai būtų kuo įvairesni: ir žaliais, ir raudonais lapais, ir lapuočių, ir spygliuočių. Ir dar – kuo retesni. Ne botanikos sodas, bet kad būtų miesto išskirtinumas. Kam miesto centre sodinti beržą, jeigu išvažiavę už miesto rasime milijonus beržų“, – sako K. Aukselis.
Pasak dendrologo, aikštė yra reprezentacinė vieta, todėl joje turi būti jubiliejinių, istorinių medžių. Prisikėlimo aikštėje auga keturi ąžuolai, pavadinti „Spaudos medžiais“. Jie buvo pasodinti 1929 metais, minint Spaudos atgavimo dieną. Prie kiekvieno ąžuolo lentelėse pažymėta, kas juos pasodino.
K. Aukselis atkreipia dėmesį, kad ąžuolai 2 metrų aukštyje išsišakoję. Gal taip specialiai buvo genėta, kad ąžuolai neaugtų aukšti ir neužstotų katedros.
Prisikėlimo aikštės pakraštyje, prie Varpo gatvės, auga du seni klevai. Vartydamas senas nuotraukas, K. Aukselis aptiko, kad maždaug toje vietoje stovėjo medinis namas. Greičiausiai klevai buvo pasodinti prie to namo. Nustatyta, kad šie klevai senesni už „Spaudos medžius“. Jiems turėtų būti apie 90 metų. Pasak specialisto, tokius senus medžius reikėtų taip pat išlaikyti, kad miestas turėtų kuo pasigirti, didžiuotis.
Eglučių mada
Rekonstruojant aikštę apie 1950 metus, buvo pasodintos dygiosios eglės, dar vadinamos sidabrinėmis.
„Buvo kažkoks gabus, pažangus žmogus, kuris pasodino šias eglutes. Jis parinko visas skirtingas. Viena – garbanota, jos šakelės užsirietusios, kita – kaip iškarpyta, avangardinio stiliaus, trečia – tanki svyranti“, – atkreipia dėmesį K. Aukselis.
Netrukus sidabrinės eglutės taip išpopuliarėjo, kad joks kiemas buvo neįsivaizduojamas bent be vienos sidabrinės eglės.
„Jei kieme neturėjai sidabrinės eglutės, buvai visiškai nemadingas. Ir visi sodino. Dabar prieš Naujus Metus siūlo: „Būk geras paimk, nes man langus užstoja, pamatus, tvoras verčia“, – šypsosi dendrologas.
K. Aukselis mano, kad šiandieniniai kraštovaizdžio architektai ir sodininkai turėtų pasisemti idėjų iš tų laikų ir sodinti pačius rečiausius, įdomiausius medžius.
Kad ir kaip būtų gaila, sidabrinės eglės viena po kitos iškeliauja iš aikštės. Kadangi tai skiepytos eglės, jas labiau nei paprastas puola ligos ir kenkėjai.
Netoli senųjų klevų augančios dygiosios eglės kamienas visas suvarpytas kenkėjų. Šio medžio neliks jau artimiausiu metu. Kenkėjai, sunaikinę vieną medį, persikrausto į greta augantį, todėl reikia laiku pašalinti kenkėjų ar ligų pažeistą medį.
Aušros tako veidas turėtų keistis
Keliaujame prie Šiaulių katedros. Palei Aušros alėją auga senų didžialapių liepų eilė. Senose nuotraukose matyti, kad kažkada čia buvo katedros tvora ir palei ją buvo pasodintos šios liepos. Šiems medžiams turėtų būti beveik 100 metų.
Senų medžių auga ir prie karių kapų. „Kai rengė kapines, šie medžiai jau buvo. Matyt, tada jie buvo aplaužyti, todėl kai kurie yra keliakamieniai, be to, jų kamienai aukštai užpilti žemėmis, realiai jie augo žemiau“, – glostydamas vieno iš medžių kamieną pasakoja K. Aukselis.
Prie tako, vedančio į katedrą, augančios liepos atrodo tarsi iškeltos į paviršių. Nuo jų buvo nustumdytos žemės, todėl buvo apnuogintos šaknys. Šie medžiai vargsta nuo drėgmės trūkumo, todėl viršūnės jau pradeda džiūti.
Dendrologas prognozuoja, kad per 10–15 metų šių medžių nebeliks.
„Specialistai turėtų matyti tokius medžius ir reikėtų pradėti juos keisti. Kai medis pūva, renka visas ligas. Ligos, kaip ir vabalai, persimeta į greta augančius medžius. Dabar žiūrima, ką pasakys miestiečiai, bet jie nemato to, ką mato specialistai“, – sako K. Aukselis.
Leidžiamės Aušros tako laiptais link „Šaulio“ skulptūros. Abipus laiptų auga apie 1965 metus sodinti medžiai. K. Aukselis sako, kad ši miesto erdvė ypač graži, ir jeigu joje būtų pasodinta pavasarį įspūdingai žydinčių medžių ar krūmų, tai taptų traukos centru, panašiai kaip sakurų parkas prie Neries Vilniuje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ERDVĖ: Aušros tako laiptai, besileidžiantys link Saulės laikrodžio aikštės, gali tapti traukos centru, ypač gražia erdve, jei pavasarį pasipuoštų įspūdingai žydinčių medžių ar krūmų žiedais.
CERKVĖ: Medžiai eile besirikiuojantys skvero prie Savivaldybės pakraštyje dar iš tų laikų, kai čia stovėjo cerkvė. Ji buvo išardyta ir perkelta į kitą vietą 1937 metais.
LIEPA: Liepa, auganti tarsi iš kelmo, gali būti vienintelė tokia Lietuvoje.
EGLĖS: Prisikėlimo aikštėje augančios dygiosios eglės, dar vadinamos sidabrinėmis, pasodintos apie 1950 metus. Pasak Kęstučio Aukselio, jas parinko ir pasodino sumanus sodininkas, nes visos eglaitės skirtingos. Vienų šakelės riestos, kitos – tarsi karpytos, trečios – svyrančiomis šakomis.
RIEŠUTMEDIS: Lipnusis riešutmedis – Japonijos medis. Lietuvoje augdamas nuo vėjų ir šalčių neapsaugotoje vietoje pradeda džiūti.
KENKĖJAI: Senas aikštės egles puola kenkėjai. Vabalų landomis suvarpytas visas medžio kamienas.
DENDROLOGAS: Šiaulių universiteto Aplinkotyros ir fizikos katedros dėstytojas dendrologas Kęstutis Aukselis vasarą tyrinėjo Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų medžius. Pasak specialisto, atidžiau pasižiūrėję į medžius pamatytume, kad Šiauliuose visais lakais buvo sumanių sodininkų, kurie pasodino įdomių, retų, išskirtinių medžių.