
Naujausios
Komisijos dėmesys nukrypo į Kruoją
Šią savaitę Pakruojo savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos dėmesys nukrypo į Kruoją – rajono žvejams pavesta stebėti situaciją upėje. Pakruojo užtvankoje numatoma imti putų mėginius tirti. Oficialiai teigiama, kad tarša iki šiol nežinomais chemikalais Kruojos nepasiekė.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Tarša mažėja
Komisijos posėdyje nutarta Medžiotojų ir žvejų draugijos Pakruojo skyriaus meškeriotojams pavesti stebėti situaciją Kruojos upėje ir Pakruojo užtvankoje. Aplinkosaugininkai numato užtvankoje imti putų pavyzdžius tirti, o ketvirtadienį planuojama prie užtvankos šliuzų rinkti pačias putas.
„Šiaulių kraštui“ teko girdėti nuogąstavimų, kad tarša iš Petraičių tvenkinio Obelės ir Vėzgės upėmis jau pasiekė Pakruojo tvenkinį. Žmonės teigė prie užtvankos pastebėję neįprastai atrodančias putas.
Tiek Ekstremalių situacijų komisijos nariai, tiek Šiaulių aplinkos apsaugos departamento atstovas spaudai Artūras Konderauskas neigė, kad teršalai pasiekė Kruoją.
A. Konderauskas informavo, jog Obelėje ir Petraičių tvenkinyje vanduo valosi, jame daugėja deguonies. Labiausiai užteršta vieta tebėra Petraičių tvenkinio pabaigoje: čia, pirmadienio tyrimų duomenimis, tėra 0,45 mililitro ištirpusio deguonies litre vandens. Link Kruojos tekančioje Obelėje jo kiekis palaipsniui didėja, o įtekant į Vėzgę ties Poškiečių kaimu pasiekia normą. Kruojos vandenyje deguonies kiekis – normalus.
Kadangi Obelėje užterštų putų sumažėjo, ketinama nuimti vieną iš užtvarų.
Nežinia tebelieka
A. Konderauskas „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog aplinkosaugininkai iki šiol nežino, kokios sudėties putas sudaranti medžiaga naudota gesinant gaisrą „Gairelitoje“.
„Iš ugniagesių gavome dokumentus apie vokišką STHAMEX F-15 ir rusišką produktą „Teac“, pagamintą, kaip teigiama, 2003-iaisiais. Bet juose nėra nurodyta cheminės sudėties“, – sakė A. Konderauskas.
Po penktadienį publikuoto straipsnio „Teršalų sudėtis nežinoma iki šiol“ „Šiaulių kraštui“ paskambinęs vyras, prisistatęs ugniagesiu, papasakojo, kad vokiškojo putokšlio „Gairelitos“ gaisre naudota nedaug, nes jis brangus. Liepsnas gaisrininkai daugiausia gesinę ir iš Visagino, ir iš kitų šalies vietų atvežtomis rusiškomis priemonėmis PO-3, PO-6 – akivaizdžiai senomis, tikriausiai nurašytomis ar draudžiamomis naudoti Europos Sąjungoje. Gesintojai nebuvę instruktuoti, kaip šias medžiagas naudoti saugiai.
„O kai teršalai iš gaisravietės pasklido dviejuose rajonuose ir padarė didžiulę žalą aplinkai, viršininkai susirūpino savo mundurais“, – piktinosi „Šiaulių krašto“ pašnekovas.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Nerijus Adomavičius paneigė, kad gesinant gaisrą tokios priemonės buvo naudotos.
Pakruojo savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos archyvo nuotr.
Obelės upėje sumažėjo užterštų putų.