
Naujausios
Pinga verslo liudijimai
Kitais metais smulkieji Pakruojo rajono verslininkai ir amatininkai leidimus užsiimti kai kuriomis veiklos rūšimis pirks pigiau, o bedarbiams, moksleiviams ir neįgaliesiems verslo liudijimai nekainuos nieko. Ne visi verslai rajono gyventojams patrauklūs – keturiolikai veiklos rūšių šiemet nebuvo nupirkta nė vieno liudijimo.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Kainos skiriasi dešimtis kartų
Pakruojo rajone iš daugiau nei šimto veiklos rūšių daugumai 2017-iesiems nustatytas mokestis, analogiškas galiojusiam šiemet. Tekstilės gamintojai mokės 35, batsiuviai – 100, automobilių remontininkai, siuvėjai ir fotografai – 150, pynėjai ir vainikų bei puokščių kūrėjai – 80, metalo meistrai – 140, elektrinių buities prietaisų remontininkai – 180 eurų per metus.
Šešiasdešimčia eurų atpigo liudijimai kirpėjams, kosmetikos ir soliariumų paslaugas teikiantiems verslininkams, šiemet mokėjusiems porą šimtų eurų. Ši veiklos rūšis rajone nepraranda populiarumo: vien pastaruoju metu centrinėje Pakruojo gatvėje atsidarė pora naujų salonų.
Leidimas prekiauti ne maisto produktais rajone kitais metais kainuos 126 eurus (54 pigiau, nei šiemet).
Leidimai net penkiasdešimt aštuonių rūšių smulkiam verslui ar paslaugoms ir šiemet, ir kitąmet apmokestinami simboliškai – šešiais eurais per metus. Tai yra, keliasdešimt kartų pigiau, nei brangiausiais išliekantys liudijimai verstis paminklų bei betono, gipso ir cemento dirbinių gamyba. Šie, kaip ir šiemet, 2017-aisiais kainuos 400 eurų per metus. Nepaisant kainos, tokia veikla rajone nemažėja. Paminkladirbių paslaugos paklausios, o ir demografinė situacija palanki šio verslo plėtrai – jau eilę metų rajone didelis mirtingumas. Darbo verslininkams duoda ir emigracija bei kintantis požiūris į kapinių priežiūrą. Išvykusieji į užsienio šalis ar gyvenantys tolimesnėse vietovėse ir negalintys dažnai lankyti artimųjų kapų vis dažniau apsisprendžia kapavietes uždengti nuolatinės priežiūros nereikalaujančiomis akmens plokštėmis.
Verslo leidimai (300 eurų per metus) statybininkams (apdailininkams, staliams ir kitų profesijų) taip pat išliks brangiausių rajone veiklų sąraše. Pusšimčiu eurų mažiau reikės mokėti santechnikams, įrengiantiems vandentiekio, šildymo bei vėdinimo sistemas. Šių verslo rūšių leidimų kainos išlieka didelės metų metus – siekiama nagingus meistrus skatinti įsidarbinti rajono statybos įmonėse.
Populiarumo skirtumai
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Auksė Tutkutė informavo, kad šiemet pakruojiečiai buvo įsigiję 482 verslo liudijimus.
Rajone populiariausia individuali veikla – prekyba ne maisto produktais, kuriai užsiimti leidimų prireikė penktadaliui smulkiųjų verslininkų. Antroje ir trečioje populiariumo lentelės vietoje – verslo liudijimai skirtingiems statybos darbams (jų įsigyta atitinkamai 59 ir 55), ketvirtoje – kirpyklų, kosmetikos bei soliarumų paslaugos.
Kitų rūšių verslo liudijimų šiemet pirkta nuo 25 iki 5. Tarp pakruojiškių užsiėmimų – namų ūkio veikla (kuriai priskiriamas būstų tvarkymas, vaikų priežiūra, šeimininkavimas pobūviuose, rūpinimasis daržais ir panašiai), sulčių spaudimas, dailės dirbinių gamyba, muzikantų bei trenerių paslaugos. Po vieną liudijimą įsigyta teikti ateinančių auklių bei neįgalių ir kitų žmonių priežiūros, kompiuterinių žaidimų, laikrodžių, juvelyrinių dirbinių ir dviračių remonto paslaugas, gaminti liejinius iš vaško, remontuoti elektros įrangą.
Dar keturiolikai veiklos rūšių 2016-aisiais leidimų nebuvo nupirkta nė vieno. Tarp jų – teikti kaimo turizmo, kapaviečių priežiūros ir duobkasių paslaugas, gaminti keraminius bei gintaro dirbinius, valyti krosnis ir kaminus.
Daugėja lengvatų
Kitais metais numatytos didesnės nei šiemet lengvatos verslo liudijimus įsigyjantiems socialiai pažeidžiamiems pakruojiškiams. Beveik trečdaliu pigiau juos pirkdavę biržoje registruoti bedarbiai kitais metais už leidimus savo verslui nebemokės nieko.
Liudijimai visiškai nebekainuos norintiems imtis veiklos moksleiviams ir studentams (iki šiol buvo taikyta 50 procentų lengvata) bei visiems neįgaliesiems. Pastariesiems individuali veikla neretai yra galimybė ir prisidurti gyvenimui, ir išeiti į visuomenę – įvairiose mugėse, tautodailės kūrinių parodose gausu neįgaliųjų dirbinių.
Iš šiemet verslo liudijimus pirkusių pakruojiškių lengvatomis naudojosi 212 žmonių.
A. Tučkutės teigimu, lengvatine kaina įsigijusiųjų leidimus prekiauti ne maisto produktais – daugiau nei pusė visų, pirkusių šios rūšies verslo liudijimus.
Autorės nuotr.
Neįgalieji į muges ar parodas atveža įvairių dirbinių – meistraudami ir prisiduria pajamų, ir dalyvauja visuomenės gyvenime.