
Naujausios
Ramybę namuose saugo angelai
Šiaulietės Angelinos Stankuvienės namuose gyvena šimtai angelų. Angelų kolekcija pildytis pradėjo prieš du dešimtmečius, kai moteris dovanų iš vyro gavo pirmąjį angelą – fontanėlį. Kolekcininkė linki, kad kiekvienas ant peties jaustų savo Angelą Sargą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Visus svečius ponia Angelina pirmiausia veda prie „altoriaus“ – ant židinio atbrailos išrikiuotų angelų. Maloniai spragsi židinio ugnis, o žvakių liepsneles laiko mieli šiaulietės keramikės Irenos Šliuželienės ir kitų autorių sukurti angelai. Jaukią šviesą skleidžia Kauno menininko Irmanto Kazlausko angelas „Geroji namų šviesa“. Ši vieta – visų švenčių pradžia, nesvarbu, ar tai būtų šeimos susibūrimas, ar draugų susiėjimas.
Nors kolekcininkės vardas itin susijęs su angelais, ne jis paskatino rinkti angelus. Moteris parodo kolekcijos įžangą – fontanėlį su angelais, kurį prieš porą dešimtmečių padovanojo vyras. Fontanėlis sėkmingai persikraustė iš buto į namą ir tebeveikia.
Ponia Angelina veda į didįjį kambarį, čia išdėliota didžiausia ir svarbiausia kolekcijos dalis – keli šimtai angelų. Sužinoję apie kolekciją, angelus iš įvairiausių pasaulio kampelių poniai Angelinai pradėjo vežti giminės, draugai, pažįstami.
„Labai mielas“, – kone apie kiekvieną angelą sako A. Stankuvienė. Ir pasakoja jų istorijas. Pernai iš JAV atkeliavo angelas, įsitaisęs sniego burbule. Tai – dukters, gyvenančios Amerikoje, dovana. Iš už Atlanto jau atskriejo ne vienas angelas.
Kolekcijoje yra angelai iš daugelio Europos šalių. Šiaulietė labai myli Graikiją, o Graikijoje ir jos salose angelų netrūksta. Pakelia angelus iš Kretos, Rodo salų. Dėl pastarojo „aštrių“ sparnų kilo problemų muitinėje.
„Aš vos nemaldaudama aiškinau, kad čia – į kolekciją. Muitininkas – „no“, ir viskas. Ir nori atimti. Vos neapsiverkiau“, – istoriją, kuri galiausiai baigėsi muitininko „O'k“, pasakoja ponia Angelina.
„Čia yra linksmuolių kompanija“, – rodo į išrikiuotus angelus muzikantus. Dar vieni „fainuoliai“ – angelų šeimyna.
Išskirtinių angelų dovanojo vyras. Tai – prabangioji kolekcijos dalis.
Dar vieni angelai – funkcionalūs: žvakidės, pakabučiai, rašikliai, muiliukai, ženkliukai, puodeliai. Vienu metu angelą-ženkliuką A. Stankuvienė nešiojo įsisegusi į atlapą.
Džiugina ir varpelių-angelų kolekcijos dalis. Įsigijo vieną, paskui kitą, o vėliau pro varpelius nebegalėjo praeiti.
Kitąmet kolekcininkė galvoja nedidelę eglutę papuošti vien pakabinamais angelais.
Siūti, megzti, siuvinėti, šiaudinukai, medinukai, keramikos, akmeniniai – angelai kuriami iš įvairiausių medžiagų, įvairiausiomis technikomis.
Ponia Angelina visuomet apsidžiaugia dovanotais angelais. Paskutinė, kalėdinė, dovana – rankų darbo angelas iš modelino. Jį dovanojo kolegė Jūratė iš Trečiojo amžiaus universiteto.
Vienas pirmųjų angelų, gautas dovanų iš draugės, kabo lange. „Žiūrėkite, ir kiti užlipo ant užuolaidų“, – šypsosi kolekcininkė, rodydama į iškabintus angelus.
Rimtoji kolekcijos dalis – menininkų darbai. Ant sekcijos trimitą pučia maža skulptoriaus Romo Vilčiausko „Užupio angelo“ kopija. Centre – Druskininkų tautodailininko Gintauto Akstino angelas, išdrožtas iš ąžuolo. Greta – panevėžiečio Juozo Lebednyko angelas.
A. Stankuvienė pakelia angelus „su dokumentais“. Tai – bažnytinių kompozicijų mažosios kopijos. „Kartais tokių malonių dalykų patiri, angelus kolekcionuodamas!“ – džiaugiasi A. Stankuvienė.
Kolekcijai priklauso ir įrėmintas anūkės pieštas angelas bei angelo ant sniego nuotrauka. Apie šią nuotrauką – atskira istorija. Kartą sanatorijoje ponia Angelina susipažino su Stefanija. Prieš Kalėdas sulaukė laiško – nuotraukos su užrašu: „Visi žmonės – kaip angelai, tik su vienu sparnu. Norėdami skristi, apsikabinkime.“ Angelą sniege padarė sanatorijos bičiulės Stefanijos sūnus.
Iš atvirukų su angelais būtų galima sudaryti atskirą kolekciją. Ant stalo šiaulietė padeda kelis, artimiausius širdžiai. Iš dėžutės ištraukia kalendorius, juose taip pat plasnoja angelai.
Savo angelo A. Stankuvienė dar nėra sukūrusi. Kažkada žadėjo, bet šio sumanymo kol kas neišpildė.
„Angelai man suteikia ramybę. Jei nekaip jaučiuosi, ateinu į šį kambarį. Perdėlioju, pertvarkau, kone pasišneku, – sako kolekcininkė. – Visada sakau: mano vyras yra pats didžiausias mano Angelas Sargas, kuris mane saugo 43 metus, o visi kiti – pagalbininkai, kurie man padeda ramiau gyventi.“
Kai svetainėje prie stalo susėda šeima ar draugai, ponia Angelina dažnai išgirsta, kad čia – gera aura. Moteris šypsosi: „Sakau, čia mano angelai jums padeda. Gal kolekcija – žaidimas, bet mus tikrai kažkas saugo. Svarbiausia – tikėti.“
Ji džiaugiasi dovanota lentele, kurioje parašyta, jog draugai – kaip angelai, nebūtina juos matyti, kad žinotum, jog jie šalia.
„Tai tikra tiesa. Angelų nesame matę, bet tikime, kad jie yra“, – sako A. Stankuvienė. Ir sukalba „savo“ maldelę: „Angele Sarge, mano gerasis Angele Sarge, man priskirtasis, vakarą, naktį, rytą ir dieną saugoki mano žingsnį kiekvieną.“
Pokalbio pabaigoje ponia Angelina sodina prie stalo ir vaišina pačios surinktų arbatžolių arbata. Nuo puodelių šypsosi angelai. Šalia – „Angelų knyga“. „Angelai patys neateina, reikia juos pasikviesti“, – pataria ponia Angelina.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Angelus ant židinio atbrailos Angelina Stankuvienė vadina altorėliu. Čia – svarbiausia namų vieta.
Kolekcija prasidėjo nuo dovanoto fontanėlio su angelais.
Kelių šimtų angelų kolekciją surinkusi Angelina Stankuvienė turi ir angelo sparnus.
Angelas burbule atkeliavo iš JAV. Tai – dukters dovana.
Kiekvienas angelas turi savo istoriją.
Vyro dovanotus angelus Angelina Stankuvienė vadina prabangiąja kolekcijos dalimi.
Smagiai angelų šeimynai Angelina Stankuvienė sako nesugebėjusi atsispirti.
Mielas drobinis angeliukas.
Stiklinis angelas kabo lange.
Angelų ženkliukus Angelina Stankuvienė anksčiau nešiodavo atlape.
Kolekcininkei labai patinka angelai, sukurti ant medžio.
Smulkieji angeliukai sustatyti lentynoje.
Tautodailininko Gintauto Akstino išdrožtas angelas.
Angelą nertame burbule dovanojo kolektyvas.
Šilumą ir jaukumą skleidžia Irmanto Kazlausko „Geroji namų šviesa“.
Angeliną Stankuvienę nudžiugino netikėtai gauta nuotrauka, kurioje įamžintas sniego angelas.