
Naujausios
Šeima priglaudė „gyvą dovanėlę“
Joniškiečių Juzefos ir Romaldo Šukių namuose bėgioja du ankstesniems šeimininkams nebereikalingi šuneliai – beveik prieš dešimtmetį paimtas Bartas ir visiškai dar nauja praėjusių Kalėdų „dovanėlė“ – kalytė Bruknė, atkeliavusi net iš Vilniaus. Šeimininkai, išvykdami į užsienį, keturkoję tiesiog paliko likimo valiai. „Šunelis man – ištikimybės simbolis. Jei daug pinigų turėčiau, turbūt prieglaudą atidaryčiau,“ – sako J. Šukienė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Parvežė beglobę Kalėdų naktį
Švelniavilnė vidutinio ūgio Bruknė, pamačiusi svečią, prieina apuostyti ir netrukus atsisėda ant užpakalinių kojų – tarnauja. Kalytė šiuose namuose gyvena tik antrą savaitę, bet jaučiasi pilnateisė narė – greta priglaustų šunelio Barto, katino Motiejaus ir šeimininkų dukrai kadaise pirktos vėžlės Jonės.
Juzefa Šukienė naujo keturkojo atsiradimą vadina šv. Kalėdų stebuklu. Būtent tą vakarą iš šventinės kelionės po Prahą grįžusi dukra Eglė su draugu prie Vilniaus oro uosto garažų, kur skubėjo pasiimti savo automobilio, pamatė sušalusį, murziną, tirtantį iš baimės, į kamuoliuką susirietusį šunelį.
„Bandė kalbinti – dar labiau susigūžė, mėgino eit artyn – palindo po mašinomis. Naktis šalta, lyja, ką daryti? Nusipirkę dešrelių per vargus įsiviliojo į mašiną. Kreipėsi į prieglaudas, gal kas priimtų, bet Kalėdų naktį nedirba. Tad paskambino man: mamyte, parvažiuojam su „dovanyte“, ar priimsi? Koks dar klausimas, važiuokit, vaikeliai, ieškosim išeities. Ir taip dvyliktą nakties į kiemą įriedėjo automobilis su nauju šuneliu,“ – prisimena Juzefa Šukienė.
Kitą rytą prieglobstį suteikę joniškiečiai pradėjo aiškintis kalytės likimo vingius. Veterinarijos gydykloje paaiškėjo, kad ji turi „čipą“ – ženklinimo mikroschemą, o šeimininkai gyvena Naujojoje Vilnioje. Kadangi į telefono skambučius neatsakė, bandyta susisiekti per socialinius tinklus. Pagaliau į telefoną atskriejo žinutė: šeimininkė išvažiavo į užsienį, šunimi nebepasirūpins, galite atiduoti į prieglaudą arba priglausti patys.
Tuščia būda
Šeima vienbalsiai nusprendė – keturkojį pasiliks. Dabar buvusi Miki turi naują vardą – Bruknė, kurį sugalvojo vyras Romaldas. Abu šuneliai ir šeimininkai kas vakarą išeina pasivaikščioti po du kilometrus.
Devynių metų Bruknė tvarkinga, išauklėta, negriebia maisto iš rankų ar nuo stalo. Išaiškėjo, kad labai mėgsta kruopų košę, kurią ėda lapnodama su malonumu.
Šiuose namuose niekada nebuvo pirkto ar dovanoto šuns, visi kada nors gyvenę priklydo, susiklosčius aplinkybėms žmonių buvo atiduoti.
11 metų Bartas atsitiktinai pakeitė mirusį namų sargą. Tąkart pro šalį ėjusi moteris pamatė stovinčią tuščią būdą ir pasiūlė: gal norėtų vienerių metų šuniuko. Ji pati po stuburo operacijos nebegalinti pasirūpinti.
Taip ir parsivedė nebereikalingą dar jauną šunelį. Iš pradžių Bartas ilgai trypčiojo tarpduryje, urgzdamas ant namų šeimininko Romaldo, nes ankstesnėje šeimoje vyrų nebuvo, bet netruko apsiprasti.
Naują gyventoją Bruknę jis gražiai priėmė.
„Vienintelė rakštis – Motiejus, matyt, ankstesnėje šeimoje katino nebuvo,“ – pastebi šeimininkė. Katinas šiuose namuose atsidūrė, kai mirė jį laikiusi vyro mama. Kurį laiką rainys šeimininkavo senojoje vietoje, bet po metų buvo parsiviliotas.
Vėžlė klajūnė
Katino ir dviejų šunų trijulę papildo 19 metų vėžlė Jonė. Ji – vienintelė ne priklydėlė, dukrai kadaise pirkta Vilniuje Kalvarijų turguje. Išvykdama studijuoti į užsienį šeimininkė Jonę laikinai atvežė tėveliams, kur didelis kiemas ir daržas, pilna žolės vasarą „ganytis“.
Jonė erdves greitai įvertino ir kartą sugebėjo pasprukti. Nors buvo paleista aptvare ant pievutės, pro jo apačią prasirausė ir iškeliavo į platųjį pasaulį. Šeimininkai sodybą apieškojo, daržus perkasė, gal kur braškyne lizdą įsirengusi. Nerado. Tada ant stulpų skelbimus apie dingusią augintinę išklijavo.
Po dviejų mėnesių, kai jau buvo praradę visas viltis, paskambino telefonu vyriškis ir pranešė, kad jo mama darže vėžlę aptiko. Pagyvenusi moteris ėjo morkų rauti ir radusi roplę iš pradžių ją palaikė akmeniu, nes buvo visa purvais aplipusi, neatpažįstama. Paėmė norėdama išmesti, ogi kyštelėjo iš kiauto galva.
„Vaje, priviso sraigių, dabar ir vėžlių Lietuvoje atsirado!“ – nustebo moteris. Atbėgęs sūnus iškart sumojo, kad netikėtas radinys – joniškiečių ieškoma augintinė.
„Aš labai myliu gyvūnus. Jeigu daug pinigų turėčiau, turbūt globos namus keturkojams įkurčiau. Ir Bruknės jau dabar niekam neatiduočiau ir neparduočiau, – teigia Juzefa Šukienė. – Žiūriu jai į akis ir klausiu, kaip tu, Bruknyte, iškentei išdavystę, koks beširdis galėjo tave palikti likimo valiai. Norim visiems mylintiems ir besirūpinantiems gyvūnėliais, palinkėti stiprybės ir ištvermės šiais metais.“
Autorės nuotr.
Per Kalėdas Bruknę priglaudusi Juzefa Šukienė sako, kad dabar jos niekam neatiduotų ir neparduotų.
Bartas šiuose namuose apsigyveno, kai ankstesnė šeimininkė po stuburo operacijos nebegalėjo juo pasirūpinti.
Bruknė vis dar pažindinasi su kita namų gyventoja – vėžle Jone.
Bartas su Brukne nesipeša, abiems vietos užtenka.
Katinas Motiejus nuo šunų laikosi atskirai ir kambaryje daugiausia miega.