
Naujausios
Lendrūnai
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Lietuvoje ši varpinė žolė nėra populiari – soduose ir gėlynuose dažniau tarpsta griozdiški miskantų ar labai aukštų melvenių (Molinia) kerai. Lendrūnai pas mus dar retenybė, nors užsienyje sodas be jų – jau ne sodas.
Mokslinis lendrūno (Calamagrostis) vardas kildinamas iš graikų kalbos (kalamos – nendrė; agrostis – smilga). Priskaičiuojama beveik 300 jo rūšių, vešančių dažniausiai vidutinio ar net šaltesnio klimato šalyse (atogrąžose lendrūnai – tik kalnų augalai). Lapai siauri, ryškiai žali, blizgantys, tiesūs ar išlinkę. Stiebai 20–180 cm aukščio; žiedynai stambokose žalsvose, kreminėse, rausvose, pilkose ar purpurinėse šluotelėse stiebų viršūnėse. Nemažai laukinių lendrūnų rūšių labai dekoratyvios. Skirtingai nuo sunkiasvorių miskantų, lendrūnų kerai labai elegantiški.
Lietuvos pievose ir miškuose auga 7 lendrūnų rūšys. Išoriškai jie panašūs į kitus giminingus augalus – smilgas, tik kiek stambesni, o nuo pastarųjų atskiriami pagal žiedažvynių ilgį, formą ar kitus eiliniam mirtingajam (ne botanikui) visiškai nereikšmingus požymius.
Gėlynams labiausiai tinka smiltyninis (C.epigeios) lendrūnas: 1,5 m aukščio smėlynų ar sausų miškų žolė su rausvomis gauruotomis šluotelėmis. Plečiasi ilgais šakniastiebiais, todėl labiau derėtų natūraliai pievelei, nes čia keltų mažiausiai rūpesčių kitiems, ne tokiems visliems kaimynams.
Miškinis lendrūnas (C.arundinacea) – daugiausia miškų gyventojas. Toks pat agresyvus, kaip ir smiltyninis. Stiebai 60–120 cm aukščio, pliki, viršūnėje šiurkštūs. Lapai 4–7 mm skersmens, šluotelė 25 cm ilgio, žalsva ar violetinė.
Kamaninis lendrūnas (C.neglecta) – pelkėtų ir šlapių pievų augalas. Ištįsta į viršų iki 50–100 cm. Šluotelės 6–15 cm ilgio, rudai violetinės. Šios trys rūšys yra gana dekoratyvios, tačiau dėl sunkiai suvaldomo noro plėstis sukelia daug problemų, todėl retai auginamos.
Kas kita – dirbtinė rūšis C. x acutiflora (miškinio ir kamaninio lendrūnų hibridas), gausiai išplitusi europiečių soduose. Tai ilgaamžė daugiametė 80–150 cm aukščio žolė su vasarą besiskleidžiančiomis 15–20 cm ilgio šluotelėmis. Ypač įspūdingi suaugę kerai su daugybe purių, gauruotų žiedynų.
Hibridinio lendrūno veislė ‘Karl Foerster’ laikoma pačiu populiariausiu varpiniu augalu pasaulyje ir lengvai atpažįstama iš griežtai vertikalaus, siauro silueto. Tinkamomis sąlygomis gali užaugti ir iki 2 m. Graži žydėjimo metu; rudeniop šluotelės patiria netikėtą metamorfozę, nusispalvindamos auksiniu šiaudo geltoniu. Pavieniui retai auginamas, nes didesnį efektą sukuria keli kerai.
‘Overdam’ kiek žemesnis, 150–160 cm aukščio. Lapai su balsvai kreminiu kraštu, o šluotelės violetiškai rožinės, vėliau gelsvai rudos. Lapų neįprastumas labiau išryškėja šaltesnę, drėgną vasarą.
‘Avalanche’ lapai su gelsvomis išilginėmis juostomis ir tokiais pat gelsvais 140 cm aukščio stiebais. ‘England’ lapai geltoni su žaliais apvadais.
Sensaciją visko mačiusiame gėlių pasaulyje sukėlė į Europą iš Korėjos pusiasalio introdukuota C.arundinacea var.brachytrichna forma. Tai mūsiškio miškinio lendrūno giminaitis su neregėtai tankiomis, labai dekoratyviomis šluotelėmis, ypač gražiomis ryto metą, kai žiedynus lyg kokie perlai papuošia žėrintys miniatiūriniai rasos lašeliai. Stiebai tvirti, 1,2–1,5 m aukščio. Lapai žali, neįspūdingi. Pražysta vėliau už kitus lendrūnus, tik rugpjūčio viduryje. Šluotelės iš pradžių purpurinio atspalvio, vėliau papilkėja. Net ir atėjus žiemai dar ilgai išlieka dekoratyvios.
Dirvai lendrūnai nereiklūs, tačiau geriausiai tiks laidi, nesupuolanti, neužpelkėjusi, vidutiniškai derlinga žemė. Lendrūnų stiebai pakankamai tvirti; net ir visiškai atviroje vietoje vėjai jų neišlaužo. Peržydėję žiedynai nukarpomi anksti pavasarį, nes jie puošia sodą ir per žiemą.
Žiemoja gerai, nors margalapes veisles bei var.brachytrichna formą derėtų prieš šalčius pamulčiuoti durpėmis ar kompostu. Dauginami anksti pavasarį išskirstant kupstus (dar sykį primenu: jokie varpiniai augalai nepersodinami rudenį!). Sparčiai atželia net ir iš visai mažyčio kero gabalėlio.
Lendrūnai – puikus fonas daugeliui žydinčių gėlių. Gerai dera su rudeniniais astrais, saulėgrąžomis, rudbekijomis, saulakiais, viendienėmis ar kitomis varpinėmis žolėmis.
Sensaciją visko mačiusiame gėlių pasaulyje sukėlė Europą pasiekusi C.arundinacea var.brachytrichna forma.